Maminka.czNež otěhotníte

Jak připravit tělo na početí? Zaměřte se na jídelníček aspoň tři měsíce před plánovaným těhotenstvím, radí odbornice

Dominika Bártová 20.  3.  2025
Těhotenství je pro ženské tělo náročný proces, který vyžaduje dostatek energie a správnou výživu. Jaký vliv má jídelníček na plodnost? Co bychom měly jíst už před početím? Na tyto otázky odpovídá Veronika Pourová, nutriční terapeutka Ne hladu a ambasadorka klinik Pronatal.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jak důležitá je výživa při plánování těhotenství? Kdy by ženy měly začít s úpravou jídelníčku?

Výživa hraje zásadní roli nejen během těhotenství, ale už v období před početím. Ideální je zaměřit se na dostatek živin alespoň tři měsíce před plánovaným těhotenstvím, aby tělo mělo vše potřebné pro vývoj plodu. Kromě základních funkcí musí organismus zajistit růst placenty a dělohy, tvorbu plodové vody, vývoj prsních žláz i samotného plodu.

VIDEO:  Veronika Pourová: Sacharidy

Co se může stát, když výživa není dostatečná?

Pokud má žena dlouhodobě nedostatek klíčových živin, může to ovlivnit nejen její plodnost, ale i zdraví miminka. Podvýživa zvyšuje riziko nízké porodní hmotnosti, horšího neurologického vývoje dítěte a předčasného porodu. Na druhou stranu, nadváha může vést k těhotenské cukrovce, komplikacím u porodu a nutnosti císařského řezu.

Na co si dát pozor a které potraviny do jídelníčku určitě zařadit?

Před početím by měl jídelníček obsahovat dostatek komplexních sacharidů, bílkovin a zdravých tuků. Klíčové je zařazení celozrnného pečiva, rýže, luštěnin, libového masa, ryb a mléčných výrobků. Tuky jsou nezbytné pro hormonální rovnováhu, zejména omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí například v lososu, lněném semínku nebo vlašských ořeších.

Návod na lepší spánek. Sacharidy můžete konzumovat i večer, radí nutriční terapeutky z Ne hladu

Existují nějaké stravovací režimy nebo diety, kterým by se ženy měly vyhnout?

Některé diety jako například keto, paleo nebo časté půsty mohou vést k nedostatku vitaminů skupiny B, vápníku či vitaminu D, které jsou klíčové pro zdravý vývoj dítěte. Důležité je nevynechávat sacharidy, protože jsou hlavním zdrojem energie.

Jaké doplňky stravy mohou pomoct?

Pro podporu plodnosti a zdravého vývoje plodu se doporučuje užívání omega-3 mastných kyselin, které podporují vývoj mozku dítěte, vitaminu D pro posílení imunitního systému, kyseliny listové pro snížení rizika vrozených vad, koenzymu Q10 pro zlepšení kvality vajíček i spermií, antioxidantů (vitaminy C, E, selen, zinek) pro ochranu buněk a vitaminu B12 a železa pro tvorbu červených krvinek.

Co byste doporučila ženám, které se snaží otěhotnět a chtějí podpořit své tělo co nejlépe?

Nejdůležitější je pestrá a vyvážená strava, dostatek kvalitních živin a vyvarování se extrémních diet. Pokud si žena není jistá, zda má správně nastavený jídelníček, je vhodné konzultovat výživu s odborníkem. Při plánování těhotenství je dobré myslet nejen na životní styl, ale i na výživu, protože zdraví dítěte začíná ještě před početím.

Klepněte pro větší obrázek
Veronika Pourová, nutriční terapeutka Ne hladu a ambasadorka klinik Pronatal
Témata: Těhotenství, Než otěhotníte, Výživa a stravování, Jídelníček, Plodnost, Početí, Klinika, Výživa, Živina, Veronika Pourová, Energie, PRONATAL