Jak připravovat umělé mléko? 7 tipů pro spokojeného strávníka

Jak připravovat umělé mléko? 7 tipů pro spokojeného strávníka

Nekojíte? Nemusíte se bát, že by vaše miminko strádalo. Umělá mléka se totiž tomu mateřskému téměř vyrovnají. Jejich příprava má však pár pravidel, zkuste je dodržovat.

Lahvička:

Připraveno byste měla mít více kojeneckých lahviček, které budou vyhrazeny jen na mléko. Důležité je, aby byly určeny pro věk vašeho dítěte. Proč? Jsou přizpůsobeny jak objemem, tak tvarem, aby se miminku dobře držely. Co se týká materiálu, na trhu jsou lahvičky plastové nebo skleněné. 

Pokračování 2 / 7

Savička:

Rozdíl saviček není jen ve tvaru, ale i v materiálu a v počtu dírek pro daný věk dítěte. Některé děti preferují latex, jiné zase silikon. Každý z nich má jinou chuť a ne všechna miminka tu či onu savičku snesou. Co se týká otvoru, dítě by se mělo při pití namáhat, aby se podpořil sací reflex. Lenoši se budou dožadovat větší dírky, aby jim mléko teklo rychleji, ale snažte se neustoupit a než abyste dírku zvětšila, zkuste najít jiný tvar savičky. Speciální mléka, která jsou zahuštěna, budou potřebovat i speciální savičku, proto se vždy ptejte po konkrétních pro daný typ. 

Pokračování 3 / 7

Čistota:

Trávicí systém malých dětí je velice citlivý, proto je potřeba dbát na zvýšenou hygienu. Lahvičku, savičku a těsnění lahvičky pečlivě vymyjte a buď je ošetřete ve speciálním sterilizátoru, nebo pěkně postaru nechte vyvařit 3–5 minut v hrnci. Sterilizované nádobí neukládejte mezi ostatní, ale nechte je oschnout na čisté podložce, přikryté vyvařenou a přežehlenou utěrkou. Před každou přípravou mléka si pečlivě umyjte a osušte ruce. Jste-li na cestách, využijte sterilizační roztok nebo tablety. 

Pokračování 4 / 7

Voda:

Kojenecké mléko by se mělo připravovat nikoli z vody kohoutkové, ale z kojenecké. Tato voda neobsahuje tolik dusičnanů a prochází přísnější kontrolou než jiná balená voda. I tak ji před přípravou jídla převařte. 

Pokračování 5 / 7

Dávkování:

U kojeneckého mléka neplatí špetka sem, špetka tam. Naopak – dodržujte postup přípravy a doporučené dávkování. Důležité je mléko zchladit na teplotu 37 °C, jakou má mateřské mléko a která je pro děti nejpříjemnější. Před podáváním teplotu mléka vždy vyzkoušejte na hřbetu ruky.

Pokračování 6 / 7

Vše spotřebujte:

Hotové kojenecké mléko nesmí být skladováno v ledničce, proto si připravte vždy jen dávku, kterou váš drobeček vypije, a když něco zbude, bez milosti s tím do koše. 
 

Podívejte se na video: 120 dní, během nichž se malé dítě učilo jíst nemixovanou stravu

Pokračování 7 / 7

Noční hlad:

Není nic horšího než hladové plačící miminko uprostřed noci. Pro tento případ si k posteli připravte převařenou vodu v termosce, ta vydrží až do rána. Naměřte si do speciální nádoby množství mléka, připravte sterilní lahvičku a pak už bude stačit pouze zamíchat. 

Určitě si přečtěte

Články z jiných titulů