Maminka.czMaminka v porodnici

Nejlepší porod je ten, do kterého nemusíme zasáhnout, říká primář z pražské Bulovky Michal Zikán. Proč tu chce rodit tolik žen?

Tereza Víchová 14.  6.  2022
Nejlepší porod je ten, do kterého nemusíme zasáhnout, říká primář z pražské Bulovky Michal Zikán. Proč tu chce rodit tolik žen?
Se seriálem Maminka v porodnici jsme zavítali na pražskou Bulovku a postupně vám odsud přineseme pět reportáží. V té dnešní nás zajímalo, proč se tu od otevření Centra porodní asistence doslova netrhnou dveře. Čím dál více těhotných žen totiž touží po přirozeném porodu. A právě takový tu nabízejí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Nejlepší porod je takový, do kterého vůbec nemusíme zasáhnout,” shrnuje jednoduše prof. MUDr. Michal Zikán, Ph.D., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka a 1. LF UK. „Znamená to respektovat tempo porodu, zasahovat pouze v situacích, kdy je to nezbytně nutné pro zachování zdraví miminka nebo matky.” A patří sem i respekt k tomu, v jaké poloze si žena přeje rodit.

Vlastně to není nic převratného. Podle přednosty Zikána takové porody probíhají třeba v malých porodnicích. Pro takzvanou nízkorizikovou rodičku zajistí nejlepší péči porodní asistentka. Má k tomu vzdělání i kompetence. 

„Ideální je, když žena vidí lékaře jen u příjmu,” vysvětluje porodní asistentka Bc. Alžběta Ivanová. „Ten zkontroluje, že je vše v pořádku, a pak už žena komunikuje jen s námi.”

Michal Zikán shrnuje, že to jsou zdánlivé maličkosti, které ženě dodají tolik potřebný klid:

„Rodíme v klidu, bez prudkého světla, využíváme k úlevě vanu nebo aromaterapii. Jsou to velmi jednoduchá opatření, ale v klíčovou chvíli zajistí, že se žena cítí bezpečně a vše běží, jak má.”

Centrum porodní asistence

  • První Centrum porodní asistence (CPA) v České republice vzniklo při Gynekologicko-porodnické klinice a Neonatologickém oddělení Fakultní nemocnice Bulovka a 1. LF Univerzity Karlovy. 
  • Založeno bylo v únoru 2019 s podporou Ministerstva zdravotnictví ČR.
  • CPA nabízí respekt k přáním těhotné a rodící ženy, podporu přirozeného porodu, individuální přístup a příjemné prostředí při zachování vysoké odbornosti a bezpečí. Předporodní péče a porod v CPA probíhají pod vedením porodní asistentky.

Jak probíhá péče o ženu před porodem a během něj? Podle jakých parametrů se rozhoduje, jestli může být žena jen v péči porodní asistentky? Podívejte se na video a těšte se na bonusové materiály třeba o tom, v jakých polohách ženy nejčastěji rodí nebo jaké důvody brání přirozenému porodu. V červencové tištěné Mamince s Evou Burešovou na titulce nebo v sekci Premium Plus si můžete přečíst velkou reportáž z Centra porodní asistence na Bulovce.

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. V tištěné Mamince najdete každý měsíc velkou reportáž, na webu spoustu videí s odborníky i maminkami, které zrovna porodily a celou řadu bonusů a tipů. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Maminka v porodnici, Porodnice, Nejlepší video, Bulovka, Bonding, Porodní asistentka, žena, Fakultní nemocnice, Pražská Bulovka, Asistence, Česká republika, Eva Burešová, LF UK, Maminka, Primář, Michal Zikán, Těhotná žena
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Lehký třešňový clafoutis: Tenhle kefírový moučník si zamilujete. Máme také návod, jak lehce vypeckovat třešně
redakce
Recepty
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Tak co bude na vysvědčení? Jak si o něm povídat s dětmi
Potužníková Jana
Časopis Maminka
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022