Maminka.czZdraví žen

Jak probíhá první návštěva gynekologa? A co když je dívka panna?

vas 25.  2.  2024
Jestli jste maminkou dospívající dcery, možná tohle téma už řešíte. Pediatři obvykle doporučují první kontrolu na gynekologii v patnácti letech, protože je to tak psáno v doporučeních. Je to správné rozhodnutí, nebo je lepší počkat? Odpovídá gynekoložka a odbornice na ženská témata.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pro dívky může být už jen představa návštěvy gynekologie nepříjemná. Mnohdy se stydí, nevědí, co je tam čeká, a z vyšetření mají obavy. Proto je vhodné s dcerou si promluvit, vše jí vysvětlit a zeptat se jí, zda chce navštívit raději lékařku, nebo lékaře. A ideálně vybírat podle doporučení. V případě, že je dívka panna, nemusíte s vyšetřením spěchat, ovšem odkládat by ho neměly dívky, které mají nějaké problémy. 

„Mívám v ambulanci mladé dívky často a věřím, že leckterý z mých kolegů mi dá za pravdu, když uvedu, že vyšetření malé pánve přes břišní stěnu nemá velkou výpovědní hodnotu. Gynekologické vyšetření se provádí přes pochvu, ať už pohmatem nebo ultrazvukem. Jenže pokud je dívka panna, je to pochopitelně komplikované. A samozřejmě se tu nabízí možnost ultrazvukového vyšetření přes konečník, ale opravdu chceme, aby tohle naše dcera podstupovala?“ říká gynekoložka MUDr. Kateřina Kneiblová a dodává: „Osobně razím ten názor, že pokud mladá žena nemá gynekologické obtíže, není potřeba s prvním vyšetřením spěchat a bohatě stačí vyčkat na dobu, kdy již panna nebude, vyšetření bude jednodušší a výrazně méně stresující.“

VIDEO: Vaginální mykóza: Stačí prostředky z lékárny? A který funguje nejlépe?

Při problémech se poraďte s pediatrem

A jak tedy poznat, kdy gynekologa vyhledat? Nejlépe je zavolat svému gynekologovi a optat se, zda určitý problém je skutečně problém, nebo je to normální stav.

„Například je známý fakt, že dívky nemívají pravidelné měsíčky. Víme to, ale když jde o naši holčičku, tak často znejistíme, zda je to ještě v normě. Fakt je ten, že v prvních několika letech může být téměř jakákoli nepravidelnost v normě. Není-li dívka příliš hubená či chronicky nemocná (např. porucha štítné žlázy), nemusí nás to znervózňovat. Horší situace je v případě bolestivé menstruace nebo svědění. Tam jednoznačně doporučuji poradit se s pediatrem a ten již poradí, zda gynekologa navštívit,“ říká Ilona Bittnerová, odbornice na ženská témata a zakladatelka specializovaného e-shopu Maluna.cz.

Dalším tématem, které je třeba brát v úvahu, jsou vrozené vady ženských reprodukčních orgánů. Na ty se v naprosté většině případů nepřijde, dokud dívka není řádně vyšetřena. Je-li nutno dívku operovat, je po operaci doporučováno minimálně rok (nebo déle) neotěhotnět. Většina dívek ovšem na své plnohodnotné gynekologické vyšetření přijde mnohem dříve, než plánují těhotenství.

Výtok z pochvy u malých dívek. Proč není v dětském věku normální a jak probíhá vyšetření u dětského gynekologa?

Vaginální ultrazvuk, nebo ultrazvuk přes břicho?

Jestliže dívka gynekologické vyšetření potřebuje, je ideální, aby dopředu věděla, co přesně ji čeká. „U dívek mladších 18 let je vždy potřeba mít podepsaný souhlas zákonného zástupce, že smíme dívku ošetřit. Tedy první návštěva se neobejde bez doprovodu, minimálně do čekárny. Více už pak záleží na konkrétní situaci. Nemohu mluvit za své kolegy, ale jsem-li v ambulanci já, pak se s dívkou domluvím, zda tu chce mít maminku, nebo zda maminku mám poslat za dveře. Je časté, že si dívka přeje mít maminku u odběru anamnézy, protože spousta holek netuší, co se u nich v rodině kdy řešilo. A často posíláme maminku za dveře před začátkem vyšetření. Není ovšem vůbec výjimkou, že maminka smí zůstat, smí držet dívku za ruku, stát za hlavou nebo jen za paravánem – to vždy závisí na slečně,“ upřesňuje MUDr. Kateřina Kneiblová a dodává: "Já se vždy dívky ptám, zda již proběhl pohlavní styk, pokud ne, ptám se na tampony. Používá-li dívka sama tampony, je velmi pravděpodobné, že otvor v panenské bláně je natolik prostorný, že by šetrnému gynekologickému vyšetření bránit neměla. A tak tedy komunikuji s dívkou to, že se pokusím ji vyšetřit, a bude-li to možné, pokusíme se i o vaginální ultrazvuk. Zda vyšetření dokončíme, záleží vždy na slečně.“

Pokud dívka nemá gynekologické zdravotní obtíže, je možné koncipovat návštěvu na gynekologii jen jako seznámení, ultrazvuk přes břicho, a hlavně podepsání souhlasu rodiči. Mladé dámě se tím otevírají dveře do ambulance gynekologa a může přijít sama řešit situace, které by se s rodiči řešit zdráhala. Ani tohle není špatné schéma a je důkazem správně fungujících vztahů v rodině.

„U mladých slečen je důvěra tím nejdůležitějším stavebním kamenem v péči o jejich (nejen intimní) zdraví. O reakcích a potřebách dívčího a ženského těla je ideální s dcerou mluvit již od útlého věku. Je důležité, aby ji nepříjemně nepřekvapila první menstruace a aby byla na ni připravena. A nebála se o všem v této oblasti se svou maminkou kdykoliv si pohovořit a na cokoliv se zeptat,“ uzavírá Ilona Bittnerová.

PORADNA: Gynekologické záněty. Proč se potíže často vrací a jak se správně léčí?
Témata: Gynekologie a porodnictví (poradna), Dospívání, Zdraví žen, Menstruace, Střední škola, Panna, Dívka, Pediatr, Návštěva, Gynekolog, Ilona Bittnerová, Maminka, Ultrazvuk, Ženské téma, Vyšetření, Gynekologie, Menstruační kalhotky na Heureka.cz