Maminka.czMateřská škola

Jak probíhá zápis do mateřské školy? Tohle byste měli vědět

, Časopis Maminka
5. 4. 2018
Jak probíhá zápis do mateřské školy? Tohle byste měli vědět | istockphoto.com
Vím, letí to. Už to není miminko, už má jít do školky. Zápis je na spadnutí. Je ale vaše dítě na školku zralé, víte, jakou mu vyberete a co takový zápis bude obnášet za oficiality a jaké jsou podmínky přijetí do mateřské školy?

Státní, nebo soukromá školka?

Prvním krokem je pochopitelně dobrý výběr školky, máte-li možnost vybírat. Kritériem určitě bude vzdálenost (proto se nabízí jako nejjednodušší řešení výběr spádové státní mateřské školy, do níž budou navíc chodit i potenciální kamarádi z nejbližšího okolí) a finanční otázka – protože u státní školky platíte maximálně pár set měsíčně, kdežto v soukromém zařízení vás celotýdenní docházka vyjde hlavně ve velkých městech, a pokud není školka zapojená do dotací, na 8000 Kč i více za plný měsíc.

Rozhodující je pro řadu rodičů také to, jaký pedagogický směr nebo nadstandardní vzdělávání školka nabízí. I státní už nabízejí rozšířenou výuku jazyků či sportovní zaměření. U soukromých si můžete vybírat i taneční, eko, lesní, školky s Montessori či Waldorfskou pedagogikou a potěší, že soukromá zařízení mají více učitelů/lektorů na menší počet dětí a nezřídka tam potkáte i učitele-muže.

Soukromé častěji slučují děti všech věkových kategorií do jedné třídy: Starší mohou pomáhat mladším a mladší se učit od starších jako od sourozenců. Soukromou volí také ti, kdo nejsou velcí zastánci očkování.

Ale pokud má být uznaný nakonec poslední rok školky jako oficiální předškolní docházka, měla by i taková soukromá školka patřit mezi tzv. rejstříkové. Jinak počítejte v posledním roce s nutností dojít do nejbližší rejstříkové, přihlásit dítě tam, byť k individuálnímu programu, a nechat si jej „přezkoušet“ ze školní zralosti.

Jak se připravit k zápisu do školky?

Výběr školky nepodceňujte

Na hřištích nebo například na FB stránkách vašeho města se nebojte pátrat po individuálních zkušenostech maminek, jejichž děti už do vámi vybrané školky chodí. A pokud jste je letos ještě neprošvihli, zajděte na dny otevřených dveří. Než jsem pro dceru vybrala lesní školku, strávily jsme v ní celý den. Ale stačí i pár desítek minut – nahlédnout, vnímat, ptát se.

Určitě bych si všímala otevřenosti personálu, zkušeností učitelek a ředitelů, komunikace s rodiči,“ vysvětluje Mgr. Ivana Procházková, která vede kurzy pro rodiče a provozuje v Brně školku s prvky Montessori.

Ptala bych se na program a aktivity, které se s dětmi dělají, jestli jsou přiměřené věku. Fajn je, když se můžete jít podívat na běžný chod třídy. Jestli jsou někde děti šťastné, jde poznat vcelku rychle. Obecně je v rozhodování se důležitá intuice. Jak se kde cítíte a jakou má školka atmosféru. Proto je dobré jít se podívat i do několika, protože často nevíte, co můžete od školky očekávat,“ doporučuje ještě.

Čtěte také: V Praze 10 do libovolné školky: Městská část zrušila spádovost, zavádí i elektronický předzápis

Dejte jen na svůj názor

Pokud už máte svůj tip, ještě se ujistěte, že je opravdu váš. Že do drahé anglické školky nebudete hlásit své dítě jen proto, že to udělala vaše kamarádka. Jděte po tom, jaké je vaše dítě, zkuste si představit, jak by ho ve školce bavil den, jestli jeho povaha souzní s hlavní náplní školky. Je také nesmysl dát dítě například do Montessori školky jen proto, že je to módní.

Stává se to. Máme rodiče, kteří o Montessori vlastně ani nic neví, jen jim někdo řekl, že je to u nás dobré, nebo to někde četli/slyšeli a líbilo se jim to. Potom jsou rodiče překvapení, co všechno dítě u nás dokáže. Každopádně určitě je třeba se rozhodovat podle toho, co s vámi souzní,“ říká otevřeně Mgr. Ivana Procházková.

Zápisy do školek: Přečtěte si tipy, jak děti na nástup do školky připravit

Své ambice nechte spát

Řada rodičů vybírá také velmi ambiciózní instituce. Se spoustou aktivit, kroužků a vzdělávání, které si člověk spojuje spíše se školou. Samozřejmě, předškoláci nasávají jako houby, mnohé informace vstřebají vzhledem k tzv. oknům příležitostí nejsnadněji právě v předškolním věku, ale to neznamená, že je už od nástupu školky zahltíte.

Přehlcení dětí je velkým tématem dneška. Pokud je např. cizí jazyk učený tak, že je plynule zakomponován do chodu třídy, tzn. ideálně, že prostě jeden dospělý takto neustále mluví, děti to nezahlcuje. Když ke všemu ale napočítáme keramiku, sport, zpívání, tančení, gymnastiku, jógu… nezbývá dětem moc času na takové to nicnedělání, které by odpoledne po programu ve školkách být mělo,“ vysvětluje Mgr. Ivana Procházková, v čem se často děje chyba.

A ještě pokračuje: „O tom je dětství především, o utváření vztahů, učení se žít ve skupině, poznávat autoritu, což se nejlépe dělá, když na to je prostor, a ten v kroužcích a neustálých aktivitách není.“

Zápis do školky: Přednost mají starší děti a nejdůležitější je trvalé bydliště

Jak poznáte, že je dítě na zápis připravené?

Na co nesmíte zapomínat, je také fakt, jak je dítě na začátek školky připravené – zda už je pro něj správný čas. Možná do září stihne třetí narozeniny, které ještě donedávna byly jedním z hlavních kritérií nástupu. Ale je opravdu dítě připravené?

Nejde jen o to, že by mělo být 100% odplenkované, sebeobslužné, tedy umět si obléknout většinu oblečení a samo se najíst, jít na záchod, mělo by umět vykomunikovat si, co potřebuje… Jde o něco jiného.

Nemyslím, že jsou rozhodující narozeniny, ale to, jak je dítě zralé (fyzicky, psychicky, emočně i sociálně) a také jak jsou zralí rodiče. Ti se totiž často nerozhodují podle připravenosti dítěte, ale podle toho, kdy musí jít do práce,“ upozorňuje Mgr. Ivana Procházková na důležitou věc, kterou opomíjíme, protože systém je „nějak“ nastavený.

Dvouleté děti místo ve školce asi nenajdou. Senát chce zákon zrušit

Je sice pravda, že děti kolem třetího roku přirozeně tíhnou ke kolektivu, vyhledávají vrstevníky, tedy je načasování na tři roky „ideální“, nicméně, pokud doma máte dítě, které bývalo hodně nemocné, je na vás fixované, ještě se mu nechce mluvit... je na místě minimálně přiklonit se ke školce s individuálním přístupem (i kdyby jen na první rok) nebo rovnou přemýšlet o tom, že nastoupí až za rok.

Dvouleťáci na obzoru

Od září 2017 mohou do školek oficiálně nastupovat i dvouleťáci. Na první pohled skvělý nápad, protože mnoho maminek se potřebuje vrátit do práce dříve než ve třech letech dítěte. Nicméně, má to úskalí.

Školky na malé děti nejsou připraveny, a to ani co se týká personálu, ani vybavení samotného. U dvouletých dětí je potřeba, aby jim byl přizpůsoben program, aby učitelky, které s nimi pracují, chtěly pracovat právě s touto věkovou kategorií. Školy zatím ale nedostatečně připravují učitele do praxe s batolaty, a ti pak tápou,“ vypočítává Mgr. Ivana Procházková.

Pro školky se tím změnilo opravdu mnoho – třeba ty nočníky, které jinak byly zapovězené, fakt, že dvouleťáky je třeba i přebalovat, někam se musí parkovat kočárky... A hlavně: že dvouleté děti ještě mnohem více potřebují mámu. Mazlit, tulit, že neumí mluvit, o kolektiv se příliš neprosí, neumí si samy hrát a mají individuální režim.

Školky musely také navýšit kapacity. Do letošního roku musely přednostně přijímat čtyřleté děti před tříletými, od září 2018 přednostně musí přijímat tříleťáky, takže ani navýšené kapacity nemusí pro dvouleťáky stačit. Na to mají být školky plošně připravené až od roku 2020. Takže: pokud dvouleté dítě, tak jen do školky, která s ním počítá.

Co budete k zápisu potřebovat

Na zápis do školky můžete někde i sama, bez dítěte. Konkrétní informace je třeba zjistit si na webu dané školky. Ale když ho vezmete s sebou, bude to pochopitelně lepší. Rozkouká se. Jedna paní učitelka pak bývá vyčleněná na komunikaci s rodiči, druhá je tu pro děti…

S sebou si vezmete občanský průkaz, někde chtějí vidět i rodný list dítěte, potvrzení, že jste ukončila „rodičák“. Na místě je třeba vyplnit přihlášku, evidenční list, ale jsou i školky, kde vám to dají na vyplnění domů a všude k tomu přidají také potvrzení o očkování, které přinesete později orazítkované od pediatra a které nevyžadují jen některé alternativní mateřské školky.

Jak se připravit k zápisu do školky?

Do státní školky se bez něj určitě nedostanete, a to často ani tehdy, když máte od pediatra pro změnu papír, že vaše dítě nesmělo být naočkované ze zdravotních důvodů (např. výrazné reakce na očkování). Přesné dny zápisu do vámi vybrané školky budou na webových stránkách dané školky i na jejích chodbách či nástěnkách před školkou.

To, jestli vás nakonec vzali, bude nejisté zase hlavně u spádové státní školky. Ty jsou zkrátka nejžádanější a nejplnější. Jestli jste se „vešli“, vám dá školka vědět v předem známém termínu, abyste ještě stihli pořešit náhradu.

Další užitečné informace týkající se zápisu do mateřských škol najdete v nejnovějším čísle časopisu Maminka.

VIDEO: Problémy s jemnou motorikou? Razítka ji zlepší u dětí, které nerady kreslí

Začínají zápisy do prvních tříd. Připravte se na vyplňování papírů i Jiráskův test
Naučte se s dětmi veselé říkanky pro první den ve školce. Tyto je budou bavit!
Není školka jako školka. Jak vybrat takovou, kde bude dítě spokojené?
Školka klepe na dveře. Poradíme vám, na co sebe a předškoláčka připravit
Témata: Časopis Maminka, Mateřská škola, Očkování, Velké město, Individuální přístup, Hlavní kritérium, Velké téma, Info, Rozšířená výuka, Městská část, Třetí rok, Poslední rok, Zápis, Rodiče, Školní zralost, Evidenční list, Malý počet, Nejjednodušší řešení, Keř, Nejbližší okolí, Správný čas, Soukromá školka, Waldorfská pedagogika, Soukromé zařízení, Státní školka

Mohlo by vás zajímat
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Zpověď nešťastného manžela: Žena se mnou po narození dětí nechce spát
Neděste se! Takhle vypadá mateřství ve skutečnosti. Mámy vědí své...
Mateřská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Manžel začal hodně pít. Vadí mi, že to odnášejí děti. Co mám dělat?
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová
Holky kradou krásu, s klukem přiberete! Opravdu se ta těhotenství liší?
Růstový spurt: období nenasytného kojence vás potká několikrát

Horoskopy

Beran Dostanete se do spárů podvodných obchodů, tak mějte oči otevřené. Nepodléhejte panice a pěkně s…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Sarah, Doubravka, Marius

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu