Maminka.czMateřská škola

Zápis do školky: Jakou vybrat, na co se připravit a mají šanci dvouletí?

2. 2. 2019
Zápis do školky: Jakou vybrat, na co se připravit a mají šanci dvouletí? | istockphoto.com
Zápisy do mateřských škol proběhnou sice až v květnu, ale už nyní je třeba si položit otázku, jestli je vaše dítě na školku zralé. Už víte, jakou školku mu vyberete, co takový zápis bude obnášet a jaké jsou podmínky přijetí do mateřské školy? A mají šanci dvouleté děti?

Státní, nebo soukromá školka?

Prvním krokem je pochopitelně dobrý výběr školky, máte-li možnost vybírat. Kritériem určitě bude vzdálenost (proto se nabízí jako nejjednodušší řešení výběr spádové státní mateřské školy, do níž budou navíc chodit i potenciální kamarádi z nejbližšího okolí) a finanční otázka – protože u státní školky platíte maximálně pár set měsíčně, kdežto v soukromém zařízení vás celotýdenní docházka vyjde hlavně ve velkých městech, a pokud není školka zapojená do dotací, na 8000 Kč i více za plný měsíc.

Rozhodující je pro řadu rodičů také to, jaký pedagogický směr nebo nadstandardní vzdělávání školka nabízí. I státní už nabízejí rozšířenou výuku jazyků či sportovní zaměření. U soukromých si můžete vybírat i taneční, eko, lesní, školky s Montessori či Waldorfskou pedagogikou a potěší, že soukromá zařízení mají více učitelů/lektorů na menší počet dětí a nezřídka tam potkáte i učitele-muže.

Soukromé častěji slučují děti všech věkových kategorií do jedné třídy: Starší mohou pomáhat mladším a mladší se učit od starších jako od sourozenců. Soukromou volí také ti, kdo nejsou velcí zastánci očkování.

Ale pokud má být uznaný nakonec poslední rok školky jako oficiální předškolní docházka, měla by i taková soukromá školka patřit mezi tzv. rejstříkové. Jinak počítejte v posledním roce s nutností dojít do nejbližší rejstříkové, přihlásit dítě tam, byť k individuálnímu programu, a nechat si jej „přezkoušet“ ze školní zralosti.

Jak se připravit k zápisu do školky?

Výběr školky nepodceňujte

Na hřištích nebo například na FB stránkách vašeho města se nebojte pátrat po individuálních zkušenostech maminek, jejichž děti už do vámi vybrané školky chodí. A pokud jste je letos ještě neprošvihli, zajděte na dny otevřených dveří. Než jsem pro dceru vybrala lesní školku, strávily jsme v ní celý den. Ale stačí i pár desítek minut – nahlédnout, vnímat, ptát se.

Určitě bych si všímala otevřenosti personálu, zkušeností učitelek a ředitelů, komunikace s rodiči,“ vysvětluje Mgr. Ivana Procházková, která vede kurzy pro rodiče a provozuje v Brně školku s prvky Montessori.

Ptala bych se na program a aktivity, které se s dětmi dělají, jestli jsou přiměřené věku. Fajn je, když se můžete jít podívat na běžný chod třídy. Jestli jsou někde děti šťastné, jde poznat vcelku rychle. Obecně je v rozhodování se důležitá intuice. Jak se kde cítíte a jakou má školka atmosféru. Proto je dobré jít se podívat i do několika, protože často nevíte, co můžete od školky očekávat,“ doporučuje ještě.

Čtěte také: V Praze 10 do libovolné školky: Městská část zrušila spádovost, zavádí i elektronický předzápis

Dejte jen na svůj názor

Pokud už máte svůj tip, ještě se ujistěte, že je opravdu váš. Že do drahé anglické školky nebudete hlásit své dítě jen proto, že to udělala vaše kamarádka. Jděte po tom, jaké je vaše dítě, zkuste si představit, jak by ho ve školce bavil den, jestli jeho povaha souzní s hlavní náplní školky. Je také nesmysl dát dítě například do Montessori školky jen proto, že je to módní.

Stává se to. Máme rodiče, kteří o Montessori vlastně ani nic neví, jen jim někdo řekl, že je to u nás dobré, nebo to někde četli/slyšeli a líbilo se jim to. Potom jsou rodiče překvapení, co všechno dítě u nás dokáže. Každopádně určitě je třeba se rozhodovat podle toho, co s vámi souzní,“ říká otevřeně Mgr. Ivana Procházková.

Zápisy do školek: Přečtěte si tipy, jak děti na nástup do školky připravit

Děti nepřetěžujte

Řada rodičů vybírá také velmi ambiciózní instituce. Se spoustou aktivit, kroužků a vzdělávání, které si člověk spojuje spíše se školou. Samozřejmě, předškoláci nasávají jako houby, mnohé informace vstřebají vzhledem k tzv. oknům příležitostí nejsnadněji právě v předškolním věku, ale to neznamená, že je už od nástupu školky zahltíte.

Přehlcení dětí je velkým tématem dneška. Pokud je například cizí jazyk učený tak, že je plynule zakomponován do chodu třídy, tzn. ideálně, že prostě jeden dospělý takto neustále mluví, děti to nezahlcuje. Když ke všemu ale napočítáme keramiku, sport, zpívání, tančení, gymnastiku, jógu… nezbývá dětem moc času na takové to nicnedělání, které by odpoledne po programu ve školkách být mělo,“ vysvětluje Mgr. Ivana Procházková, v čem se často děje chyba.

A ještě pokračuje: „O tom je dětství především, o utváření vztahů, učení se žít ve skupině, poznávat autoritu, což se nejlépe dělá, když na to je prostor, a ten v kroužcích a neustálých aktivitách není.“

Zápis do školky: Přednost mají starší děti a nejdůležitější je trvalé bydliště

Jak poznáte, že je dítě na zápis připravené?

Na co nesmíte zapomínat, je také fakt, jak je dítě na začátek školky připravené – zda už je pro něj správný čas. Možná do září stihne třetí narozeniny, které ještě donedávna byly jedním z hlavních kritérií nástupu. Ale je opravdu dítě připravené?

Nejde jen o to, že by mělo být 100% odplenkované, sebeobslužné, tedy umět si obléknout většinu oblečení a samo se najíst, jít na záchod, mělo by umět vykomunikovat si, co potřebuje… Jde o něco jiného.

Nemyslím, že jsou rozhodující narozeniny, ale to, jak je dítě zralé (fyzicky, psychicky, emočně i sociálně) a také jak jsou zralí rodiče. Ti se totiž často nerozhodují podle připravenosti dítěte, ale podle toho, kdy musí jít do práce,“ upozorňuje Mgr. Ivana Procházková na důležitou věc, kterou opomíjíme, protože systém je „nějak“ nastavený.

Dvouleté děti místo ve školce asi nenajdou. Senát chce zákon zrušit

Je sice pravda, že děti kolem třetího roku přirozeně tíhnou ke kolektivu, vyhledávají vrstevníky, tedy je načasování na tři roky „ideální“, nicméně pokud doma máte dítě, které bývalo hodně nemocné, je na vás fixované, ještě se mu nechce mluvit... je na místě minimálně přiklonit se ke školce s individuálním přístupem (i kdyby jen na první rok) nebo rovnou přemýšlet o tom, že nastoupí až za rok.

Jak je to s přijímáním dvouletých dětí do mateřských škol

Od září 2017 mohou do školek oficiálně nastupovat i dvouleťáci. Na první pohled skvělý nápad, protože mnoho maminek se potřebuje vrátit do práce dříve než ve třech letech dítěte. Nicméně, má to úskalí.

Školky na malé děti nejsou připraveny, a to ani co se týká personálu, ani vybavení samotného. U dvouletých dětí je potřeba, aby jim byl přizpůsoben program, aby učitelky, které s nimi pracují, chtěly pracovat právě s touto věkovou kategorií. Školy zatím ale nedostatečně připravují učitele do praxe s batolaty a ti pak tápou,“ vypočítává Mgr. Ivana Procházková.

Pro školky se tím změnilo opravdu mnoho – třeba ty nočníky, které jinak byly zapovězené, fakt, že dvouleťáky je třeba i přebalovat, někam se musí parkovat kočárky. A hlavně: že dvouleté děti ještě mnohem více potřebují mámu. Mazlit, tulit, že neumí mluvit, o kolektiv se příliš neprosí, neumí si samy hrát a mají individuální režim.

Původně se počítalo, že od roku 2020 budou mít školky povinnost přijímat dvouleté děti a mnoho školek se již na tuto variantu začalo připravovat. Nakonec vše dopadlo jinak. Poslanci totiž v červnu 2018 rozhodli o novele školského zákona, která zrušila povinnost dvouleté děti přijímat. Nadále by tedy mělo záležet na rozhodnutí ředitelů mateřských škol, jestli přijmou děti mladší tří let.

Čtěte také: Patří dvouleté děti do školky, nebo k mámě? Přečtěte si názory redaktorek

Dvouleté děti ve školkách

Patří dvouleté děti do mateřských škol? Zeptali jsme se na názor ředitelky MŠ V Zahradě v Příbrami Evy Čechové.
 
"Má zkušenost je taková, že dvouleté dítě má jiné časové potřeby než dítě tříleté. Nedokáže se soustředit na vyprávění učitelky, častěji je unavené a hlavně jinak spí. Je to ještě batole a potřebuje mnohem větší péči. Učitelka, která má ve třídě 25 dětí, je tak vytížená, že mu nemůže poskytnout úplně vše, co potřebuje. Samozřejmě záleží na typu paní učitelky.
 
Většinou jsou nejmenší dětičky okolo oběda už tak unavené, že pláčou a usínají s hlavou na stole. To dítě dokáže asi během dvou minut a učitelka ho odnáší, svléká, obléká a ukládá do postýlky. Mezitím probíhá proces s ostatními dětmi při rozdávání polévky, příborů a dohledu a pomoci ostatním dětem. Je to náročné. Těch dětiček mi je líto, stýská se jim a častěji pláčou. V jeslích se to dalo snadněji zvládat, byla menší skupinka dětí a u ní bylo více dospělých."

Co budete k zápisu potřebovat

Na zápis do školky můžete někde i sama, bez dítěte. Konkrétní informace je třeba si zjistit na webu dané školky. Ale když ho vezmete s sebou, bude to pochopitelně lepší. Rozkouká se. Jedna paní učitelka pak bývá vyčleněná na komunikaci s rodiči, druhá je tu pro děti…

S sebou si vezmete občanský průkaz, někde chtějí vidět i rodný list dítěte nebo potvrzení, že jste ukončila „rodičák“. Na místě je třeba vyplnit přihlášku, evidenční list, ale jsou i školky, kde vám to dají na vyplnění domů a všude k tomu přidají také potvrzení o očkování, které přinesete později orazítkované od pediatra a které nevyžadují jen některé alternativní mateřské školky.

Jak se připravit k zápisu do školky?

Do státní školky se bez něj určitě nedostanete, a to často ani tehdy, když máte od pediatra pro změnu papír, že vaše dítě nesmělo být naočkované ze zdravotních důvodů (např. výrazné reakce na očkování). 

Kdy probíhají zápisy do mateřské školy?

Zápisy do mateřských škol pro školní rok 2019/2020 probíhají po celý květen. Konkrétní termín je na rozhodnutí ředitele mateřské školy. Přesné dny zápisu do vámi vybrané školky budou na webových stránkách dané školky i na jejích chodbách či nástěnkách před školkou.

To, jestli vás nakonec vzali, bude nejisté zase hlavně u spádové státní školky. Ty jsou zkrátka nejžádanější a nejplnější. Jestli jste se „vešli“, vám dá školka vědět v předem známém termínu, abyste ještě stihli vyřešit náhradu.

Není školka jako školka. Jak vybrat takovou, kde bude dítě spokojené?

Kritéria přijetí do mateřské školy

"Každá školka si před zápisem vytvoří kritéria  podmínky přijetí. Tvoří se proto, aby měly šanci i děti, které přijdou k zápisu v odpoledních hodinách. Není to tedy tak, kdo dřív přijde, ten má větší šanci. Vždy je jedním z kritérií věk dítěte. Povinnost vzít předškoláka je jasná a potom se skládají přihlášky dle věku.
 
Je-li ve školce hodně volných míst, dostane se i na nejmenší. Já už dlouhou dobu beru vždy i "netříleté" děti. Dokonce jsem přijala i dítě, kterému bylo dva roky a jeden den.  To však bylo na vesnici, kde jsem též ředitelovala. Dalším kritériem je to, že dítě musí zvládat sebeobsluhu a že se nějak domluví. K tomu se vyjadřují rodiče a ředitelka má právo tří měsíců, aby během této doby posoudila, zda tyto podmínky splňuje. Tato podmínka musí být napsaná také v rozhodnutí o přijetí," říká sympatická ředitelka MŠ V Zahradě v Příbrami Eva Čechová.

Co by mělo dítě před nástupem do školky zvládnout?

Na rozdíl od zápisu do školy neprobíhá před nástupem do školky žádné "testování". Přesto je dobré vědět, jaké základní dovednosti jsou ve školce vyžadovány. Do září zbývá spousta času, proto je dobré začít s předstihem.

  • Dítě by mělo znát své jméno.
  • Dítě by mělo být schopno poznat svou "značku" na ukládání oblečení. Mělo by také vědět, které oblečení je jeho a poznat, co si obléknout na procházku apod.
  • Mělo by se umět samo svléknout, s oblékáním i obouváním paní učitelky mladším dětem ještě pomohou. Čtyřleté by to však již mělo zvládnout bez pomoci.
  • Dítě by se mělo být schopné najíst samo lžící bez bryndáku stejně jako pít z klasické skleničky.
  • Předpokládá se, že dítě již nenosí plenky a umí se vysmrkat.
  • Dítě by mělo umět uklidit po sobě hračky.
  • Budoucí předškoláček by měl vydržet bez rodičů, i když začátky můžou být náročnější.

VIDEO: Kdy daly své děti do školky slavné maminky? Asi vás to překvapí

Školka klepe na dveře. Poradíme vám, na co sebe a předškoláčka připravit
Témata: Časopis Maminka, Očkování, Mateřská škola, Rodiče, Cizí jazyk, Nejjednodušší řešení, Městská část, Zápis, Poslední rok, Lesní školka, Zpívání, Maminka, Výplň, Soukromé zařízení, Dvouleté dítě, Docházka, Rozšířená výuka, Montessori, Potenciální kamarád, Velké město, Alternativa, Individuální zkušenost, Finanční otázka, Hlavní kritérium, Věková kategorie

Mohlo by vás zajímat
Bez cenzury a hlavně vtipně: Život s malými dětmi přesně takový, jaký je
Dětem stačí jen třetina hraček. S čím si hrají jejich vrstevníci ve světě?
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Kdysi a teď: Po letech se znovu nafotili, veselé i dojemné snímky vás dostanou
Vendula Pizingerová: Těhotná ve dvaadvaceti a v osmačtyřiceti? V čem má být rozdíl?
Tohle nejím! 40 vážně podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
To se nedá jíst, stěžují si mámy v porodnicích. Co jste dostaly na talíř vy?
Retro krása! Mateřská láska byla před 50 lety stejně sladká jako dnes

Horoskopy

Beran Práce vám jde od ruky a nebojíte se projevit své názory. Hlavně své postupy okatě neprojevujte, mohl by…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Svatoslav, Svatomír, Javier

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné