Maminka.czZdraví

Jak procvičovat dětská chodidla? Postavte si chodníček nebo senzorický koberec

Petra Kubalová 29.  7.  2023
Chůze naboso dětským chodidlům prospívá, stejně jako další objevování světa jejich prostřednictvím. Když malé děti začínají chodit, mají ploché nohy, protože jejich svaly, kosti a vazy jsou ve vývoji. Jak můžete zdravý vývoj dětských nožiček podpořit?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Objevování světa bosou nohou je prospěšné. Když děti chodí bosé, učí se rozlišovat mezi kobercem, tvrdou podlahou a trávou. Mohou vyzkoušet lezení po stromě, otužování, zvedání věcí nohama a další. Ale pozor, bosá chůze u dětí má svá pravidla, zejména pokud s ní začínáte. Stejně jako správný výběr bot. „Bosá chůze je přirozená, proto nevidím důvod se jí vyhýbat,“ říká ortotik protetik Kristýna Lajmarová z Ortopedického centra Ortho-proto. Avšak velká hrozba je přechod neposíleného dítěte na barefoot obuv. Přechod by měl být postupný.

VIDEO: Podcast Maminka: První krůčky

Nošení obuvi zvyšuje vrstvu ochrany dětských nohou, což znamená, že mozek nemůže získat informace a pro dítě je mnohem těžší udržet rovnováhu. Když je dětská noha v přímém kontaktu se zemí, mozek dítěte získává informace prostřednictvím nervových zakončení a umožňuje tělu, aby se naučilo, jak rovnováhu přizpůsobit. Běh a chůze po různých typech povrchu, jako jsou tráva nebo písek, dávají batolatům sebevědomí pohybovat se různými způsoby. A proto je vhodné naučit děti vnímat svět chodidly, stimulovat je a podporovat jejich zdravý vývoj.

Bosky, nebo v botičkách? Na co si dát pozor při nošení barefoot obuvi a proč nedávat dětem capáčky?

Vytvořte si tréninkový boso chodníček

Jak poznamenává Lucie Pytlová, fyzioterapeutka a autorka knihy Barefoot: Žij na boso, v domácím prostředí na rovných podlahách a kobercích nejsou lidské nohy přirozeně stimulovány, což snižuje činnost jejich svalů a více zatěžuje vazy. Proto je dobré doma pravidelně trénovat. „Domácí stimulace nohy je důležitá zejména u dětí, je to prevence vzniku ploché nohy,“ říká odbornice. Vytvořte si doma například senzorický koberec. Není to nic těžkého.

Senzorický koberec

Co budete potřebovat?

Kus koberce, lina, kartonu nebo silnější látky. Dále tavnou pistoli nebo jiné lepidlo. Předem si nasbírejte stimulační předměty k nalepení jako kamínky, provazy, kusy dřeva, houbičky na mytí nádobí, rozdělané kolíčky na prádlo, knoflíky… Všechny stimulační předměty v menších či větších shlucích dle materiálu (knoflíky k sobě, kusy houbiček za sebou) přilepte různě na kousek lina či koberce. No a pak se jen s dítětem po stimulačním koberečku procházejte.

Venkovní variantu, například na zahradě, si můžete vytvořit tak, že si za sebou z klacíků poskládáte čtyři či více čtverců. Každý čtverec vyplníte jiným materiálem. Ideální jsou šišky, kůra, písek, kamínky, seno, listy, molitanové kousky… A pak se po nich naboso procházejte s dítětem.

Domácí aktivity na procvičování chodidel

Nejjednodušší hrou pro děti je prosté sbírání věcí chodidly. Připravte si krabici, provázek, míček, malou hračku, gumičku do vlasů, lžičku a další. Všechny předměty dejte vedle krabice a snažte se je pomocí chodidla přenést do krabice. Je to zdravá aktivita pro vás i děti. Trénujete stahování a ohýbání prstů a procvičujete svaly.

Malování nohama

Zkoušeli jste to? Nejprve si můžete na internetu najít obrázky lidí, kteří je namalovali nohama, a společně se na ně s potomky můžete dívat a mluvit o tom, jak je to asi náročné. Pak si zkuste obrázek nohou namalovat s dětmi. Postačí vám štětec, vodovky a čtvrtka. Štětec umístěte mezi palec a ukazováček u nohy a zkoušejte malovat. Užijete si legraci a procvičíte nohy.

Chůze na říčních kamenech

Pokud máte někde blízko potůček s kamínky či řeku, máte vyhráno. V létě choďte po říčních kamenech, které nohu hezky trénují. Chůze po šikmé straně kamene posiluje svaly kotníku, je dobrou prevencí jeho zvrtnutí.

Lezení, skákání naboso

S chodidly souvisí i svaly pánve a středu těla, které je také dobré posilovat. U dětí se nejlépe posilují při spontánní hře venku v přírodě, lezení po stromech či prolézačkách. "Dobré je skákání žabáků, vylézání skluzavky v protisměru, šplh, lezení po čtyřech a tak dále. Všechny popisované aktivity je nutné dělat naboso nebo v barefoot obuvi, aby se posilovaly i svaly nohou. Jedině tak se jedná o prevenci a léčbu ploché nohy a stejně tak vbočených kotníků," uzavírá tipy na zdravé posilování chodidel fyzioterapeutka Pytlová.

Ploché nohy u dětí? Pomohou tyhle jednoduché cviky, které zvládnete doma
Témata: Zdraví, Dětské boty, internet, Fyzioterapie, Vývoj, Chůze, Lezení, Koberec, Lucie Pytlová, Chodidlo, Zdravý vývoj, Nohy, Šplh, Sval, Objevování, Plochá noha, Barefoot, Píšek, No Nam, Zdraví na Heureka.cz