Maminka.czPeníze a kariéra

Jak prodat své dovednosti?

, Časopis Maminka
23. 6. 2009
Jak prodat své dovednosti?
Zdá se vám, že pracujete lépe než kolegové a dostáváte za to méně peněz? Pak vězte, že pokud se neozvete, s největší pravděpodobností se na tom ani nic nezmění.

Zdá se vám, že pracujete lépe než kolegové a dostáváte za to méně peněz? Pak vězte, že pokud se neozvete, s největší pravděpodobností se na tom ani nic nezmění. Kdy je ten správný čas vyjednat s nadřízenými vnímání vašich dovedností a jak to udělat, poradí Iveta Sigmundová.

Řadě z vás se v této souvislosti jistě vybaví film „Marečku, podejte mi pero“ a jedna z jeho postav, snaživec Hujer. Hujer je sice dobrý student, ale svým jednáním, aktivitou a snahou být neustále „první“, případně poukazováním na své studijní úspěchy provokuje spolužáky i učitele. Možná to považujete za trapné, neustále vykřikovat, že jste udělali to a ono, a váš pocit se dá dobře pochopit. Přílišná osobní iniciativa, poukazování sama na sebe či potřeba zviditelnit se za každou cenu u kolegů či nadřízených většinou nesetkává s pozitivní odezvou. Ale pasivita a očekávání, že si snad někdy někdo všimne vašich možností a vašich úspěchů, taky není řešením. Co s tím?

Jste-li ve firmě nováčky a procházíteli zkušební dobou, počkejte s poukazováním na své schopnosti a inovační nápady aspoň měsíc či dva. Nikdo neocení nového pracovníka, který chce ihned vše měnit a dělat jinak, než bylo dosud zvykem. Stejně tak si nezískáte sympatie neustálým upozorňováním na to, že všechno se dá dělat moderněji, případně vychloubáním, že vy práci zvládnete mnohem rychleji. I když jste přesvědčeni o tom, že máte dobré nápady, které by práci usnadnily, doporučuji vyčkat s jejich prezentací na poslední měsíc adaptační doby, protože se může jednat jen o vaše zdání. Coby nováček nemáte informace o dalších návaznostech a firemních procesech, které realizaci vašeho nápadu komplikují nebo třeba zcela znemožňují. V závěru zkušební doby je však možné takové podněty přednést a mají-li reální základ, jistě se v novém působišti dobře zapíšete.

Co si ale počít v situaci, kdy ve firmě už nějaký čas pracujete, možná dokonce lépe než kolega, a dostáváte za to méně peněz? Upozornit na sebe? Hrát mrtvého brouka? Každá rada drahá, bude totiž dost záležet na firemní kultuře - ideální řešení neexistuje. Zkuste taktiku nenápadného, nicméně častějšího zviditelňování se. Nebojte se na poradách přednést své nápady, upozorněte mezi řádky, že úkol máte dávno splněný nebo se vám povedlo projekt odevzdat v požadované kvalitě a navíc dříve. Také můžete nadřízeného požádat o náročnější úkol. Chce to ale cit, abyste nedopadli jako Hujer, který upozorňoval na to, že „v testech nemá ani chybičku“.

Nejlepší příležitost upozornit na své dovednosti a přimět šéfa, aby je začal vnímat, máte v rámci pravidelných hodnocení pracovníků. Tady dostáváte prostor, abyste poukázali na své schopnosti a předpoklady, případně můžete zažádat o benefity či zvýšení mzdy. Pokud firma takové hodnotící diskuse nepořádá, zkuste se „prodat“ na osobní schůzce se šéfem. Pohlídejte si ovšem její načasování. Měli byste o ni požádat tehdy, kdy se vám něco povedlo, a tak máte v ruce jasná (a aktuální) fakta. Správně načasovaná osobní schůzka je ideální příležitost, jak se posunout profesně, odborně i finančně zase o kus dál.

Témata: Časopis Maminka, Peníze a kariéra, Dovednost, Hujer, Osobní schůzka, Jak, Nováček, Dov

Mohlo by vás zajímat
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, tvrdí vědci
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Vendula Pizingerová: Těhotná ve dvaadvaceti a v osmačtyřiceti? V čem má být rozdíl?
100 věcí, které by mělo zažít každé dítě dřív, než půjde do školy. Má vaše aspoň půlku?
Japonská maminka zachycuje život s dvojčaty a trojčaty. To prostě musíte vidět!
Jak zmírnit dětské záchvaty vzteku? Tohle nám zabírá
Skáče vám do řeči? Dělá, že neslyší? Tohle byste u dětí neměli ignorovat!
Chcete být trpělivější rodič? Tady jsou osvědčené triky, jak přestat křičet!

Horoskopy

Vodnář Na sklonku měsíce jste spokojení a vyhledáváte společnost lidí, které máte rádi. Ani dnes to nebude…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Václav, Václava

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné