Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Jak prožívají malé děti rozchod rodičů? Víc, než si možná myslíme

9. 8. 2018
Jak prožívají malé děti rozchod rodičů? Víc, než si možná myslíme
Malé děti mnoha věcem nerozumí, nicméně skvěle vnímají naše emoce, atmosféru a energii.

Každé druhé manželství v ČR končí rozvodem, který je pochopitelně nesmírně těžkým a bolestným okamžikem jak pro oba partnery, tak pro jejich děti. Ty ve většině případů milují jak maminku, tak tatínka úplně stejně a problémy, které mezi sebou rodiče mají, nedokážou posoudit ani hodnotit. Řada rozvádějících se rodičů své děti na rozvod pochopitelně připravuje, vysvětluje a dává dětem najevo, že jsou milované a že za rozvod nenesou naprosto žádnou zodpovědnost.

Přistihlo vás dítě při hádce? Vše mu vysvětlete a ujistěte ho, že se nic neděje

I tak děti rozchod rodičů řeší, reakce se ale samozřejmě různí dle věku. Zatímco předškoláci mohou stagnovat ve vývoji a ztrácet zájem o hraní, školáci mnohdy zanedbávají školní povinnosti, někdy bývají dokonce agresivní nebo naopak depresivní a uzavření. Ale co nejmenší děti, kojenci a batolata? Skutečně v nich rozvod nevyvolává žádnou reakci, opravdu rozchod rodičů vlastně příliš nevnímají a nereagují na něj?

Reakce nejmenších dětí na rozvod je nejméně prozkoumaná

Dle odborníků je dopad rozvodu rodičů na psychiku malých dětí bohužel stále málo prozkoumaný, a to i přestože je až třetina všech dětí rozvedených rodičů mladší pěti let! „I sedmiměsíční nebo osmiměsíční děti se smějí, když se smějí jejich rodiče, proto je zcela na místě očekávat, že budou se smutkem a úzkostí reagovat na nepřátelské vztahy dospělých. Svůj nepokoj mohou dát najevo pláčem, známky strachu se projevují zvýšeným hlasem a hněvivou grimasou v obličeji,“ upozorňuje britská sociální poradkyně a autorka několika knih, Heather Smith, která přes čtvrt století pracuje v nejrůznějších ústavních zařízeních pro děti. Heather Smith dále upozorňuje na to, že u nejmenších dětí se stres z rozvodu obvykle projeví kupříkladu v podobě zvýšené dráždivosti, plačtivosti a nespavosti. Bohužel nám malé děti ještě nedokážou sdělit důvod svého chování.

Je to kvůli mně!

To, že si děti často přisvojují vinu za rozchod rodičů, je již všeobecně známé. Děti to ale nemusí vyjádřit vždy přímo slovy – buď toho ještě zkrátka nejsou schopné, nebo se stydí či bojí. Starší batolata a mladší předškoláci si v mnoha případech zcela přirozeně myslí, že rodiče o jejich pocitech prostě ví. Sama úzkost a strach se pak projevují různě; počínaje zvláště u chlapců agresí přes poruchy příjmu potravy po ztrátu kreativity a chuti ke hře. Děti jednoduše nemusí rozumět všemu, co se kolem rozvodu děje, ale vždy vnímají negativní atmosféru a emoce. Velmi často se u dětí objeví též reakce v podobě stagnace ve vývoji.

Jako by chtělo vrátit čas

„…obavy mohou vést k nadměrnému lpění na rodiči nebo k návratu k chování, které už bylo dávno překonáno. Děti ztrácejí schopnost hrát si kreativně a často se vracejí k předchozí fázi vývoje – je to návrat do doby, kdy život byl jednodušší a pochopitelný,“ tvrdí Heather Smith. I děti, které se jeví zcela klidné a vyrovnané, mohou své obavy kompenzovat v noci – mají zlé sny a noční děsy, nebo se dokonce pomočují.

Necháváte miminko vyplakat? Nedělejte to! Škodí to jeho vývoji

Je tedy na nás, na rodičích, abychom v sobě našli nejen sílu k rozdělení nefunkčního vztahu, ale i velkou dávku pozitivní a empatické energie, kterou nasměrujeme ke svým dětem včetně těch úplně nejmenších.

Jak připravit dítě na rozvod rodičů? Buďte upřímní a nepřetvařujte se
30 věcí, které dětem vadí na rozvodu. Rodiče to možná vůbec nenapadne!
Střídavá péče není pro každého. Nejdůležitější jsou zájmy dítěte
Témata: Děti, Rodina a vy, Předškolák, Péče o dítě a jeho výchova, Chování a vztahy, Rodina, Rodiče, Velká dávka, Mysl, Zvýšený hlas, Malé dítě, Školní povinnost, Nejmenší dítě, Noční děs, Rozvod rodičů, Pozitivní energie, Staré batole, Emoce, Zvýšená dráždivost, Rozchod rodičů, Sedmiměsíční dítě, Rozvod, Zlý sen, Česká republika, Rozchod

Mohlo by vás zajímat
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
Příliš plná plenka i připoutání lezce do kočárku! To vše škodí vývoji. Co ještě?
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
V touze po dokonalosti jsme víc dirigentem než maminkou, píše Marie Doležalová
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?

Horoskopy

Vodnář Ohledně víkendu jste žádné plány neměli, ale je dobré něco uskutečnit. Pokud nemáte náladu na rady…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Helena, Jelena, Ena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu