Maminka.czPorod

Jak psychicky přežít přenášení?

Další den pryč a opět nic. NIC! Mrně si stále lebedí už 7 dní po termínu v bříšku, což se nedá říci o vás. Vy si rozhodně nelebedíte! Naopak převalujete se do půlnoci z boku na bok, a přemýšlíte, kdo vás zase zítra odveze na kontrolní monitor…
20. 6. 2013
Jak psychicky přežít přenášení?

Věci do porodnice jsou nachystané, oblečky pro miminko dvakrát vyprané, dvakrát vyžehlené a stokrát přerovnané. Ve skříni se hrdě tyčí několik vysokých komínků – balíky jednorázových plen, menší balíčky hygienických ubrousků i nažehlené „látkovky“. V koupelně to vypadá jak na novorozeneckém oddělení – přebalovací pultík je pečlivě a velmi sofistikovaně vybaven dětskou kosmetikou, hygienickými pomůckami, kulatými nůžkami na nehtíky, odsávačkou nosíku, vatičkami do oušek…

Mrazák je nacpaný domácími „hotovkami“, několik porcí je dokonce u spřátelené sousedky. Podlaha, skříně, okna, parapety a snad dokonce i tapety se v rámci „předporodní gymnastiky“ lesknou jako zrcadla. Jen to miminko stále není zvědavé na to, jak jste pro něj vše připravila. Každý nový břichatý den je stále více náročný, a to nejen pro tělo, ale – mnohem více – i pro duši. Ta už chce mít očekávaný „den D“ a sním i spojený strach a napětí za sebou.

Proč zrovna já!

Možná vám to poví vaše maminka, neboť jedním z možných viníků je genetická predispozice, prostě se ve vaší rodině děti vždy „couraly“. Přenášení může ovlivnit i dlouhotrvající hospitalizace, komplikace v těhotenství, věk maminky, psychosomatické příčiny a samozřejmě i nepřesně stanovený termín porodu, i když v tomto ohledu se lékaři velmi zlepšují. Možná, že vás trochu uklidní, že v tom nejste sama; přesně ve stanoveném termínu porodí pouhá 4 % maminek!

Všechno má svůj čas a možná i důvod

Předpokládám, že vás statistika stejně příliš neuklidnila, možná ale vaší čekáním unavené a stresované psychice pomůže, pokusíte-li se „rozhodnutí“ vašeho těla prostě přijmout. Zkrátka zkuste svému tělu i děťátku důvěřovat, neočekávejte negativní události; ostatně strach a stres jsou nejen při porodu, ale i v péči o maličké miminko těmi nehoršími pomocníky. Pozitivní přístup k životu vás sice neušetří zklamání a těžkostí, ale život s ním bývá spokojenější a radostných dní je více.

  1. Třeba se vám z nějakého důvodu budou velmi hodit, všechny ty přepečlivé přípravy, nákupy a zásoby, která doma během přenášení vršíte. Stačí, aby váš partner v době po porodu dostal obyčejnou angínu, nebo musel akutně mimo republiku.
  1. Možná zpětně zjistíte, jak byl posunutý termín skvěle načasovaný! Na život rezignující dědeček vdovec „dostane“ vnoučka přesně v den narozenin a vrátí se mu chuť do života. Nebo zjistíte, že ve vaší skvělé porodnici byl ještě před 5 dny vyhlášen stop stav.
  1. Třeba posunutý termín porodu naprosto vyřeší starosti s umístěním staršího dítka, neboť se oblíbená hlídací babička konečně vrátí odpočatá z lázní. Navíc porod proběhl z pátku na sobotu, a tak mohl být partner 2 dny s vámi!
  1. Někdy v porodnici potkáme vzácné přátelství na celý život, pokud byste rodila v termínu, nikdy byste „tu úžasnou holkou“, u které máte vždy dveře i srdce otevřené nepotkala.

Ano, milé těhotenstvím unavené maminky, jsou to možná takové malé berličky, ale není lepší očekávat dobré, než si „okusovat nehty“ a spřádat v hlavě katastrofické scénáře?

Témata: Porod, Hlídací babička, Maličké miminko, Stanovený termín, Genetická predispozice, Očekávaný den
Mohlo by vás zajímat
Reflux: ublinkávání, které vás může vyděsit, často samo odezní
Tajemství dobrého sexu (i po letech): Naučte se být jako muži – sobci v posteli
Odhalte tajemství dřív než ultrazvuk: Holčička, nebo chlapeček?
Skřítek, víla nebo myš? Inspirace na podzimní masky není nikdy dost

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu