[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Homeopatie je léčebná metoda podporující vlastní léčebné síly těla. Působí ve směru fyziologie těla a učí ho, jak příště reagovat lépe. Každý člověk má ve svém těle programy, které se mu promítají do zdravotních obtíží. Mnoho nemocí má psychosomatický původ, a proto je pro homeopata velmi důležité umět se správně pacienta zeptat nejen na aktuální projevy nemoci, ale i její doprovodné příznaky a okolnosti konkrétního období, kdy se obtíže poprvé objevily.
„Homeopatika jsou vyrobená ze substancí rostlinného, živočišného nebo minerálního původu. Z nich se vyrobí mateční tinktura, o které přesně víme, jaké má farmaceutické vlastnosti. Díky ředění a dynamizaci, které vymyslel německý lékař Christian Samuel Hahnemann, se z nich stávají léky nejen účinné, ale i naprosto bezpečné,“ vysvětluje MUDr. Hana Váňová, zkušená praktická lékařka a homeopatka, zakládající předsedkyně Rady Homeopatické lékařské asociace a lektorka Mezinárodní školy klinické homeopatie CEDH. „Homeopatie patří do rukou lékařů a jedině lékař je zodpovědný za diagnózu, bez které se neobejdeme ani v homeopatii,“ dodává lékařka.
Aconitum napellus je homeopatický lék na velký strach a emoční obtíže. Je vhodný na různé obtíže po náhlém úleku či šoku. Tyto prožitky se mohou projevovat nočním pomočování, koktáním, vysokým tlakem nebo poruchami menstruačního cyklu. Lék může být vhodný také pro malé děti, které prošly např. náročným porodem a nesou si z něj od té doby trauma, které se může somatizovat např. do ORL obtíží v podobě opakovaných zánětů středního ucha.
Gelsemium sempervirens je homeopatický lék na akutní emoční potíže. Prospěšný může být osobám, které trpí trémou, mají strach před zkouškou, z autoškoly, nebo se obávají vyšetření v nemocnici a jsou tímto stavem paralyzováni – emočně, fyzicky i psychicky. Tento lék je také osvědčený při emočních šocích, vznikajících v důsledku rozchodu či úmrtí blízké osoby, kdy dochází k paralýze a strachu z budoucnosti.
MUDr. Hana Váňová ve své homeopatické praxi léčila také malého chlapce, který začal mít potíže s ekzémy na dlani ruky. Kožní lékař mu podal kortikoidy, ekzém ustal, ale objevily se další potíže v podobě nočního buzení, pomočování a následně také potíže ve škole v důsledku nesoustředěnosti. „Lékaři neviděli v těchto stavech souvislosti, ale opak byl pravdou – nakonec vyšlo najevo, že chlapec trpí v důsledku toho, že se jeho rodiče rozvádějí. Je natlačen do kouta a prožívá strašnou emoční bolest, která je nad jeho síly. Stav pomohl vyřešit homeopatický lék Staphysagria,“ dodává homeopatka.
Homeopatické léky působí ve směru fyziologie těla, a učí ho, jak správně reagovat. To je vlastnost, kterou nemá žádná jiná metoda. Homeopatie má samozřejmě i své limity: není to metoda substituční, nenahradí operaci ani antibiotika při závažné bakteriální infekci. „Mnoho lidí začíná s homeopatií, až když už jsou v pasti, a to je trochu škoda, protože lepší by bylo začít na počátku potíží. Tělo dává už dlouho dopředu jasné signály, které ukazují, kde a jak je porušena rovnováha organismu, kde je tělo oslabeno. A podle těchto signálů je možné vybrat homeopatický lék, který podpoří obranyschopnost jak u virózy, tak u akutních emočních poruch. Takto léčené nemoci pak nepřecházejí do chronicity. Lékaři si musí uvědomit, že příčina většiny onemocnění je v programových vzorcích, v psychice člověka, a když si to uvědomí i pacienti, tak dává smysl, proč vyhledávat homeopatii,“ radí Hana Váňová.
Jeden z nejznámějších homeopatických léků je Arnica montana. Má vynikající vliv na dobré prokrvení a regeneraci a skvěle působí při prevenci namožení, svalové únavě a pocitu zhmoždění. Vhodná je také k podávání při úrazech a v rámci předoperačního a pooperačního stavu, podporuje totiž hojení.