Maminka.czPoradna pro rodiče a děti

Jak řešit breptavost u dětí? Pokyn "mluv pomalu" nezabírá. Co tedy?

10. 11. 2019
Jak řešit breptavost u dětí? Pokyn "mluv pomalu" nezabírá. Co tedy?
Řekni to znovu a pořádně, ty brepto! Opakujete to stále dokola svému potomkovi, když překotně brebentí páté přes deváté a není mu rozumět kloudného slova? Porucha plynulosti mluvy, tumultus neboli česky breptavost, je poměrně častá a bývá projevem lehké mozkové dysfunkce.

Za pár měsíců máme jít se šestiletým synem k zápisu do první třídy. Trochu se bojím, že bude problém, má totiž poměrně velké potíže s mluvením. Tedy konkrétně s nadměrným mluvením, v podstatě nezavře pusu a hrne se z něj nepřetržitý proud slov. Chrlí je ze sebe rychlostí blesku, nedá se zastavit, někdy doslova lapá po dechu, jako by v jednom kuse nestíhal říct všechno, co potřebuje, a neustále pospíchal. Polyká slabiky, někdy dokonce i celá slova, takže občas to, co se snaží sdělit, ztrácí smysl a nerozumíme mu ani my doma, natož ostatní lidé. Když nám nadšeně něco vypráví, úplně se zalyká. Celkově je hodně temperamentní a zrychlený, hyperaktivitou ale údajně netrpí. Máme to řešit s odborníky, nebo se řeč ještě může samovolně upravit souběžně s tím, jak se dítě vyvíjí?

Věra Ř. (36), Domažlice

Odpovídá PaedDr. Dana Kutálková, klinická logopedka:

Tato porucha řeči má mnoho společného s koktavostí, pokud jde o prevenci a profylaxi, příčiny jsou ale zpravidla jiné. Breptavost je typická zrychlenou mluvou, která se často stupňuje až k nesrozumitelnosti. Rodiče často breptavé děti charakterizují jako velmi chytré, které ale „nestihnou říci všechno, co vědí.“ V poslední době se však prokazuje, že u většiny dětí s breptavostí má jejich porucha organický původ (neurologická příčina). Podle psychologických testů podávají breptavé děti horší výkony ve vnímání, v pravolevé orientaci, ve čtení i psaní, mají snížené motorické i senzomotorické schopnosti. Tumultus neboli breptavost lze tedy považovat za jeden z projevů lehké mozkové dysfunkce. Zanedbatelný není ale rovněž ani podíl dědičnosti.

Vadami řeči trpí stále více dětí! Které jsou nejčastější?

Příznaky bývají různorodé. Děti se projevují obvykle jako velmi impulsivní, jednají nevypočitatelně a hovoří překotně. Ovšem v situacích, které vyžadují rychlou reakci, bývají naopak pomalejší, než je obvyklé. Není to ale pravidlem. Některé se chovají klidně a rozvážně, jsou manuálně zručné, a to pak výrazně kontrastuje se zbrklostí mluvy. Mluvení bývá narušeno častými vdechy, někdy dítě mluví i při nadechování, v proudu řeči se ztrácejí koncovky nebo části slov, výslovnost je často nepřesná nebo nesprávná, ale není vázána na některé hlásky – v té rychlosti se prostě některé hlásky nepovedou. Výrazněji se breptavost začne projevovat právě až kolem nástupu do školy a často se zkombinuje s koktavostí, která vzniká druhotně, obvykle jako následek komunikačních neúspěchů a nevhodných výchovných postupů.

Největší mýty o koktavosti: Způsobuje ji nervozita a špatný přístup rodičů?

Aby dítě mluvilo potichu a nekřičelo: jak toho dosáhnout?

Lze této poruše předcházet? Určitá prevence existuje. Důsledně klást důraz na jasné a zřetelné vyslovování, na správné dýchání, na přiléhavé a výstižné vyjadřování, rozvíjet cit pro rytmus a tempo. Pokyn „mluv pomalu“ po čase ztratí význam, dítě ho rychle přestane vnímat. Lepší je tlumit rychlost nejen slovně ale i gestem – nenápadně ukázat na rty, naznačit spojením palce a ukazováčku rychlost nebo použít gesto, které využívá policie pro zpomalení jízdy auta. S většími dětmi je možné tyto signály předem domluvit, abyste jim neskákali do řeči slovními pokyny a aby bylo možné použít je nenápadně i na veřejnosti. Určitě je ale důležité poruchu usměrňovat a řešit, dítě totiž nijak netrápí, neobtěžuje, většinou si ji ani neuvědomuje, proto nemá prakticky žádnou motivaci se jí zbavovat. A tak může situace přetrvávat někdy až do dospělého věku. Doma se snažte mluvit klidně, správně a pečlivě vyslovovat, chyby usměrňovat.

Koktá vaše dítě? Klid, většinou to jde řešit! Čeho se však vyvarovat?
Témata: Zdraví, Děti, Předškolák, Poradna pro rodiče a děti, Policie, Mluva, Mozková dysfunkce, Dana Kutálková, Řeč, Mluvení, Dysfunkce, Domažlice, Porucha, Koktavost, Pokyn

Mohlo by vás zajímat
Holky a kluci vypadají v děloze stejně! Kdy se jejich pohlaví začne lišit?
Rodičovská dovolená 2021: Vše, co o ní potřebujete vědět
Bez plenek, bez hraček a bez pravidel! 15 slavných matek se zvláštními výchovnými metodami
Vendula Pizingerová: Těhotná ve dvaadvaceti a v osmačtyřiceti? V čem má být rozdíl?
Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, tvrdí vědci
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Hysterický záchvat: Zvládněte ho bez stresu! Tohle na vzteklouny platí
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Vrať se, až se uklidníš! Tahle věta nic neřeší. Jak zkrotit dětské nálady?

Horoskopy

Rak Od nového vztahu si mnohé slibujete, a proto splníte své lásce, co jí na očích uvidíte. Jen si dávejte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Nina, Rafaela

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné