Maminka.czBatole

Jak rosteme s Maminkou 15. měsíc

Ivana Ašenbrenerová 2.  11.  2009
Jak rosteme s Maminkou 15. měsíc
Mrňous Denis neposedí, je mrštný a nic nenechá bez povšimnutí. Natož pak maminku Denisu nebo tátu. Je čím dál zručnější, spolupracuje už i při oblékání a svlékání a naučil se pít sám z hrnečku. Malý šikula prostě neustále něčím překvapuje...

Denis Z deníku maminky Denisy

  • Narozen: 14. června 2008
  • Při porodu: 3450 g a 51 cm
  • V 15. měsíci: 9400 g a 74,5 cm

Uběhlo pár týdnů, léto skončilo a Denisek je zase o něco šikovnější. Sám sleze ze sedačky nebo z postele a stejným způsobem - po čtyřech - slézá také schody, vleze i do pískoviště nebo bazénku a zase vyleze, ani ve venkovním terénu nemá problém. Když to nejde po dvou, po čtyřech to jde vždycky. Pokud si ale není jistý, tak zavolá, natáhne ručičky a čeká, až mu někdo pomůže. Na zahradě ho kromě pískoviště baví sbírat kamínky. Líbí se mu házet je do kolečka, protože to hezky rámusí. Pomohl mi tak vysbírat kameny z celé zahrady. Dostal svůj kočárek-golfky - a ty se mu hezky vozí, protože jsou lehké. V nich také vozí kamínky, autíčka, lopatku nebo vlastní čepici. Začal sám jezdit na odrážedle, které mu věnovala redakce Maminky. Už delší dobu na něj uměl nasednout a vysednout, ale konečně teď sám ťape a jezdí. Zatím jen doma na hladké a rovné podlaze.

Dosáhne čím dál výše, tak jsme museli všechno uklidit a přesunout zase o něco výš. Hlavně to, co je na stole, především hrnky se svým obsahem ho zajímají. Naučil se pít z hrnečku, proto chce teď všechny hrnky ochutnávat. Při oblékání a svlékání ještě více spolupracuje. Zvláště při navlékání kalhot nebo ponožek či obouvání botiček nastavuje nožičky jednu po druhé. Pokud se mu něco povede, řekne „ták“. A jestliže dělá něco, co ví, že nemá, tak zvedne prstík, zamává jím a řekne „ne ne ne“. Ostatní slova se po nás snaží opakovat. Zatím je nevyslovuje, ale zaintonuje je. Svojí řečí si žvatlá a povídá celý den a každou chvíli něco vysvětluje svým hračkám. K nám také přiběhne, tahá nás za rukáv a něco nám povídá. Pokud nikdo nereaguje, tak zvýší hlas a plácá do nás ručičkami. No, a když není po jeho, dokáže se i pěkně vztekat. Tomu ovšem nevěnujeme velkou pozornost a počkáme, až ho to přejde. Během léta se mu objevily na obličeji první pihy.

Otáčí se za každým zvukem a už ví, co bude následovat. Venku slyší letadla a hledá je na obloze. Večer si sám čistí zoubky vlastním malým kartáčkem. Před jídlem a po jídle si myje ručičky pod tekoucí vodou v koupelně, když jsme venku, tak u zahradní hadice. Moc se diví, kde je ta voda, když ji vypnu, a kouká se stále dovnitř, kdy už zase poteče. Reaguje na povely „dej“, „vezmi“ a „kde je“. Přibývá nocí, kdy usíná bez dudlíčku. Častokrát mě mile překvapí, jak chápe souvislosti a čeho všeho si všímá.


Mít doma patnáctiměsíčního prcka znamená pro rodiče spoustu životních změn a také úkolů. Dítě je čipernější než před časem, vyžaduje více pozornosti, rádo si hraje a dává větší měrou najevo své emoce. Není to už bezbranný kojenec, který jen leží a dívá se na vás, a vy nevíte, co vlastně chce. Batole v tomto věku už radostně povykuje, jakmile spatří tatínka, když se vrací z práce. Také se může už objevit první období vzdoru, dítě chce projevit své přání a touhy - obvykle ve chvíli, kdy se to mamince nejméně hodí. I to ale patří k batolecímu věku.

Témata: Časopis Maminka, Děti, Batole, Měsíc, Batolecímu věk, Denisek, Jak
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Po porodu žila chvíli. Rodiče i starší dcera se s holčičkou loučili několik dní
Blesk pro ženy
Vaše příběhy
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
kog Blesk pro ženy
Po porodu
VIDEO: Potřebujete zpracovat zbylé brambory? Tento recept rozhodně oceníte
Formánková Simona
Video
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Sednout! Ticho! A k tabuli půjde... české školství! Tohle video si dejte
redakce
K tabuli půjde české školství
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod