Jak můžete dítěti co nejvíce pomoci, aby se brzy rozmluvilo? Možná vás to překvapí, ale kořeny řeči jsou v hrubé motorice. Připravili jsme pro vás praktické tipy:
Namísto odrážedla přejděte mezi 18.–27. měsícem věku ke „šlapání“. Ideální jsou traktůrky nebo koloběžky. Pomohou i kočárky, které je nutné tlačit před sebou. To všechno zajišťuje práci na koordinaci oko–ruka–noha. Až po jejím zvládnutí se „rozhýbou“ ústa.
Skládejte. Oblíbenou klasikou jsou věže z kostek nebo různé komíny. Rozstřihněte obrázek na dvě půlky a nechte jej batole složit dohromady (pozor, puzzle takto nefungují, ty dítě zvládá hmatem, a vy potřebujete podpořit zrakové vnímání).
Pořiďte si děrované balonky a z nich nechte dítě vytahovat šátky. Nebo je nechte navlékat těstoviny třeba na zatlučené hřebíky. Když dokáže batole tyhle jemné pohyby, vyvíjí se řečové centrum v normě.
Používejte výraznou mimiku a gesta při mluvení s batoletem. Zaujmete jej více.
Na procházkách ukazujte a pojmenovávejte jednoduchými slovy (haf, čiči a tak dále).
Mluvte jako batole. Soustřeďte se na stará známá a osvědčená jednoduchá slova. Dítě jim velmi brzy porozumí a bude motivované je opakovat. Pro většinu běžných situací a věcí zaveďte jedno slovo, které pak více popíšete. Těmi jsou např. KUK, BÁC, HAF či MŇAU atd. Dítě začne postupně řetězit slabiky „tatata“, „bababa“…
Aplikace může pomoci dětem s rozvojem řeči
Kdy a čemu rozumí miminko?
Miminko vnímá od narození různé hlasy – melodii, výšku i barvu. Podle toho rozliší, zda k němu přichází máma, táta, nebo jiná známá osoba.
Už šestitýdenní miminko pak dokáže rozeznat, že tenhle „hlas“ ho pochová hned a ten druhý třeba až za chvíli.
Už ve 3 měsících věku vám může kojené dítě sahat do výstřihu, když slyší slovo HAM.
Kategorické NE pochopí už kojenec v 6.–8. měsíci, respektuje ho ale mnohem později.