Maminka.czPlodnost

Jak rychle otěhotnět: 10 užitečných rad, které musíte vyzkoušet!

Simona Procházková kog 24.  3.  2024
Zatímco se téměř celý život snažíte, abyste neotěhotněla, jakmile se pro početí rozhodnete, přála byste si, aby to přišlo nejlépe hned. Jenže k vašemu překvapení to trvá déle, než jste si myslela a plánovala. Tady je několik rad a triků, jak otěhotnět co nejrychleji. Věděla jste třeba, že při sexu je dobré vynechat lubrikační gel?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Navštivte gynekologa

Než se do toho pustíte, naplánujte si návštěvu gynekologické (popřípadě reprodukční) kliniky. Jistěže víte, jak se děti dělají, ale tato návštěva nemusí být vůbec od věci. Proberete s lékařem svou anamnézu a všechny otázky, které vás ohledně těhotenství napadají. Pokud berete nějaké léky, zjistíte, zda s léčbou můžete pokračovat i během těhotenství. Zároveň vám poradí, jak a kdy vysadit antikoncepci. Gynekolog vám pravděpodobně i provede kompletní gynekologické vyšetření, udělá vám krevní testy, testy na pohlavní nemoci a případně genetické testy. Pravděpodobně vám doporučí užívat kyselinu listovou

VIDEO: Kdy mají páry začít řešit problémy s početím? Odpoví gynekolog

Zjistěte, kdy máte ovulaci

Vajíčko je po ovulaci schopné oplodnění pouze 12 až 24 hodin, pokud nedojde k oplodnění, zaniká. Spermie tedy mají pouhý jediný den na to, aby s vajíčkem splynuly a došlo k oplodnění. A to je celkem málo. Chcete-li zvýšit šanci na početí, musíte znát dobu, kdy ovulujete. Většinou je to kolem 14. dne vašeho menstruačního cyklu (to se týká žen s pravidelným 28denním cyklem, což ale většina z nás nemá).

Přesnější je říkat, že ovulace vypukne zhruba dva týdny před tím, než se objeví pravidelné menstruační krvácení. Tohle je dobré si pamatovat třeba pro případ, že má žena kratší cyklus – pokud její menstruace nastane jednou za 23 dny, objevuje se ovulace zhruba 12 až 14 dní před tím, tedy už někdy devátý den cyklu. Pokud si nejste jistá s výpočtem, na internetu najdete kalkulačku pro výpočet plodných a neplodných dní, prodává se také ovulační test, který funguje stejně jako test těhotenský.

Měřte si bazální teplotu

Další způsob, jak zjistit den ovulace, je měření bazální teploty. K tomu je dobré mít speciální bazální teploměr, který ukazuje desetiny stupňů. Měřit musíte vždy stejnou dobu po probuzení (ještě než se půjdete vyčurat), a to v ústech, pochvě nebo konečníku. Pro ovulaci je typická zvýšená bazální teplota (oproti stavu předtím, nikoli z medicínského hlediska). Teplota se tedy zvedne a zůstane zvýšená do začátku menstruačního krvácení. Obecně se za plodné dny považují 3 dny před ovulací, dále den, kdy dojde k ovulaci, a 1 den po ní. Celkem tedy 5 dní.

Při menstruaci neotěhotním. Znáte další mýty o početí a ovulaci?

Na poloze nezáleží

Nedosáhla jste během sexu orgasmu? Nestrachujte se. Sice by to bylo určitě příjemnější, ale na šanci na otěhotnění to vliv nemá. Stejně jako pozice při sexu. Je úplně jedno, v jaké pozici souložíte, důležité je, aby to bylo pro vás příjemné. Žádná sexuální poloha šanci na početí nezvyšuje.

Vynechte lubrikant

Věděla jste, že lubrikační gely mohou být toxické pro spermie a snižují vaši šanci otěhotnět? Proto je raději vynechte. Je to zároveň skvělá šance, jak zvýšit intenzitu předehry. A kdo ví, třeba se váš partner něco přiučí. Pokud je pro vás lubrikační přípravek nezbytný, poptejte se po nějaké přírodní verzi, která je šetrná ke spermiím (například na bázi minerálních nebo kanolových olejů).

Nehrajte si na kontrolora spermií

Možná jste slyšeli o tom, že by muži měli udržovat svou chloubu v maximálním pohodlí a nenosit upnuté kalhoty a těsné spodní prádlo. Neexistují však žádné důkazy o tom, že by muži, kteří dávají přednost slipům před boxerkami, měli horší kvalitu spermií. Takže svého milého nechte nosit to, co je mu pohodlné. Čas strávený v sauně nebo v horké páře (zvláště té moderní) by kvalitu spermií také neměl ovlivnit.

Skoncujte s cigaretami

Existují desítky důvodů, proč přestat kouřit. Pokud vy nebo váš partner kouříte, teď máte ten pravý důvod s tím skoncovat. Kouření totiž může být příčinou vašeho neúspěchu ve snaze otěhotnět (a dokonce i neplodnosti vašich dětí). Prakticky všechny vědecké studie o kouření a plodnosti tvrdí, že kouření vede k vyšší míře neplodnosti a je jedno, jestli jste v roli aktivního nebo pasivního kuřáka. Kouření navíc poškozuje ženské vaječníky a urychluje ztrátu vajíček. Dokonce může způsobit, že menopauza nastane o 1 až 4 roky dříve.

Podle vědců kouření zvyšuje až dvakrát riziko potratu. Kuřačkám hrozí předčasný porod a děti se rodí s nízkou porodní hmotností, častěji se u nich vyskytuje i syndrom náhlého úmrtí. U mužů zase cigarety snižují počet spermií a jejich pohyblivost. Stručně řečeno, pokud jste s kouřením ještě nesekla, udělejte to hned, pokud chcete počít zdravé dítě.

Chcete rychle otěhotnět? Vsaďte na tyto potraviny, které zvýší plodnost

Omezte alkohol

Jistě jsou i případy, kdy žena otěhotněla po pár skleničkách alkoholu. Přestože neexistuje mnoho informací o vlivu alkoholu na početí, vědci naznačují, že zabijákem ženské plodnosti může být právě alkohol. Pravidelná konzumace alkoholu (více než dvě skleničky denně) může snižovat plodnost až o padesát procent. Pokud se tedy snažíte otěhotnět, omezte alkohol, ale skleničku vína si klidně dopřejte. Zase tu platí pravidlo: všeho s mírou. 

Kávu ano, ale s rozumem

Mnoho z nás si nedokáže ráno bez kávy vůbec představit. A je to naprosto v pořádku. Svého ranního šálku kávy se vzdát nemusíte. Ale pokud patříte k "závislákům" na kofeinu, zbystřete. Častá konzumace kávy a kofeinu, což je víc než 5 šálků nebo 500 mg kofeinu denně, snižuje šanci na početí. Vyšší hladina kofeinu (200 až 300 mg za den) během těhotenství navíc zvyšuje riziko potratu. Své oblíbené latté si ale můžete dávat dál. V době, kdy se snažíte o dítě nebo jste těhotná, by vaše konzumace kávy neměla přesáhnout dva šálky za den.

Místo cukru a čokolády raději ovoce a ryby

Problémy s početím mohou mít ženy, které jsou obézní (kvůli vyšší produkci estrogenu) nebo příliš hubené (tělo neprodukuje dostatek estrogenu a ovulace může vymizet). Změna stravy vám nezaručí rychlejší otěhotnění, přesto se doporučuje jíst zdravé a vyvážené jídlo. Snažíte-li se otěhotnět, vyhněte se konzumaci některých druhů ryb, které jsou známé vysokým obsahem rtuti. Patří mezi ně především mečoun, žralok, štika, bolen, candát, královská makrela či platýz. Kromě negativního vlivu na reprodukční cyklus je rtuť spojována i s vážnými vrozenými vadami plodu.

Témata: Těhotenství, Než otěhotníte, Sex, Káva, Plodnost, Zdraví žen, Početí, Ovulace, Alkohol, Plodné dny, Menopauza, Rada, Internet, Kouření, Lubrikační gel, Spermie, Vina, Káva na Heureka.cz