Maminka.czPlodnost

Plánujete miminko? Tady je 9 tipů, jak otěhotnět rychleji

Simona Procházková 27.  2.  2022
Chcete založit rodinu a zajímá vás, co můžete udělat, aby se vám povedlo brzy otěhotnět? Nabízíme pár šikovných a jednoduchých tipů, které stojí za vyzkoušení, pokud toužíte co nejdříve objevit dvě čárky na těhotenském testu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pokud se cítíte připravena stát se maminkou a toužíte po miminku, neotálejte s otěhotněním příliš dlouho, radí lékaři. Čas je v tomto ohledu neúprosný a je faktem, že po 35. roce života plodnost ženy začíná výrazněji klesat a šance na přirozené početí potomka se každým rokem zmenšují.

VIDEO: Jak vypadá odběr spermatu před vyšetřením kvality

Nečekejte, až uděláte kariéru, pořídíte si vlastní dům, procestujete půl světa a podobně. Dejte na vlastní intuici a poslechněte přirozený instinkt. S početím vlastního potomka má totiž aktuálně v Česku potíže každý pátý pár. 

Máme pro vás doporučení a tipy, jež vám mohou při cestě za vytouženým děťátkem pomoct a mnohdy dokážou celý proces úspěšného otěhotnění urychlit.

Vsaďte na správné vitaminy

Než otěhotníte, zajděte za svým lékařem a promluvte si s ním o tom, jaké vitaminy vaše tělo potřebuje. Například kyselinu listovou byste měla užívat alespoň tři měsíce předtím, než se rozhodnete otěhotnět, to abyste jí svůj organismus zásobila v dostatečné míře. Díky tomu, že jí budete mít v těle dostatek, se můžete u dítěte vyhnout komplikacím, jakými jsou rozštěp páteře a podobně.

Zjistěte, kdy máte plodné dny

Kolik toho víte o svém menstruačním cyklu? Skutečné porozumění tomu, co se děje s vaším tělem, vede i k poznání období, kdy jste nejplodnější. Ovulace je nejlepším obdobím pro pokusy o otěhotnění; víte ale, kdy skutečně vaše tělo uvolňuje vajíčko?

Nezapomeňte, že jde o několikadenní proces, během něhož se může zadařit. Pokud svůj čas prošvihnete, další sex bude zbytečný a vy budete čekat zase na další období, kdy budete nejvíce plodná. 

Jak tedy poznáte, že právě máte své plodné dny? Třeba podle toho, že máte dokonalou pleť, chuť na sex, děložní hlen je slabší, vodový. Některé ženy během ovulace cítí mírnou bolest v podbřišku.

V lékárně si můžete také zakoupit ovulační testy, které pracují na podobném principu jako těhotenské testy a přesně určí, jestli jste v časovém období správném pro početí. Tyto testy jsou podle odborníků vhodné především pro ty ženy, které mají nepravidelný cyklus, tudíž si nemohou vysledovat, kolikátý den po menstruaci ovulují, protože je u nich každý měsíc vše jinak.

Prolaktin: Hormon, který ovlivňuje plodnost, imunitu i chuť na sex!

A jak funguje počítání plodných dnů? První den vaší menstruace je počítán jako den číslo jedna periody. Ženy s pravidelnou menstruací pak ovulují po 14 dnech tak, aby následně dvacátý osmý den cyklu vajíčko spolu s periodou odešlo. Samozřejmě ale můžete ovulovat již den sedmý, tedy na konci menstruace. Navíc ženy, které mají menstruaci po dvaceti osmi dnech, jsou spíš výjimkou, takže svůj cyklus musíte opravdu sledovat a znát jeho specifika.

Sledujte a hlídejte příznaky ovulace

Máte jasno v tom, jak dlouho před tím, než chcete otěhotnět, musíte přestat používat antikoncepci? Zapomeňte na mýty, které vznikly před desetiletími, kdy antikoncepce fungovala jinak. Tehdy se doporučovala půlroční očista organismu bez antikoncepčních pilulek. Dnes nemají gynekologové nic proti tomu, abyste otěhotněla den poté, co si vezmete poslední pilulku – což ale teoreticky stejně možné není.

Jaká je nejlepší poloha pro sex?

Pokud věříte tomu, že na kuchyňské lince nikdy neotěhotníte, že k tomu účelu je vynalezena misionářská poloha, jste vedle. Nic takového jako nejlepší poloha při a po sexu pro početí neexistuje. Není vědecky dokázáno, že by 99 % dětí bylo počato v misionářské poloze.

Je pouze několik velmi výjimečných poloh, ve kterých se ocitne děložní čípek (cervix) v neobyčejné pozici, která usnadní početí. Ale pokud nejste akrobatka, nikdy se do nich stejně nedostanete. Mýtus předem definovaných poloh, které usnadňují otěhotnění, vznikl nejspíš tak, že v padesátých letech vědci přišli s tím, jak se pohybují spermie, a chtěli jim „usnadnit cestu“. Tedy pokračovat směrem vzhůru ve vagině, což perfektně splňuje právě misionářská poloha.

Nepospíchejte do sprchy

Nejspíš jste také slyšela, že pokud chcete, aby spermie doputovaly, kam mají, je potřeba, abyste ležela po styku několik minut s nohama opřenýma o zeď. Není to tak úplně pravda. Spermie si razí cestu vpřed silou pěti pikonewtonů. Vaše poloha víceméně nemůže nic ovlivnit, protože ta nejprůbojnější ze spermií, která se vyvrcholením vydala k vajíčku, už dávno nemůže být gravitací vržena na jinou cestu.

Jediný tip, který byste měla vědět: konzumace kofeinu u muže zvyšuje rychlost spermií. A další bod, kterým můžete získat, je vyčkávání se sprchou. Stačí patnáct minut, vítězná spermie by už měla být na místě.

Proč pořád nemůžete otěhotnět? Tady je 6 důvodů, které vás možná nenapadly

Netlačte příliš na pilu

Mít sex každý den je jistě příjemná věc. Ale ani během ovulace není nezbytně nutné, abyste to přeháněla. Spíš než na kvantitu se soustřeďte na kvalitu. Spermie přežijí až 72 hodin, tudíž otěhotnět můžete i druhý den po styku, kdy se některá z pomalých favoritek doloudá na místo určení.

Spermiím nedělají dobře upnuté oblečení u mužů, neprodyšné spodní prádlo, horká vana či vířivka. Vedro a přehřívání varlat vede ke snížené kvalitě spermatu – spermie jsou pak línější, je jich méně a hůře odvádějí svou práci. Stejně tak neservírujte partnerovi sóju v době, kdy se snažíte o dítě. Podle posledních studií může i její nadměrná konzumace vést k problémům s kvalitou spermií.

Dopřejte si odpočinek

Nestresujte se tím, že jste se rozhodla mít rodinu. Prostě si užívejte sex a věřte tomu, že až nastane ta správná chvíle, miminko se zadaří. Čím více budete uvolněná, tím spíš máte jistotu, že se oplodnění podaří. Cokoli vám pomáhá být v rovnováze, dělejte. Například akupunktura může pomoct redukovat stres.

Zapomeňte ale na uvolňování se pomocí alkoholu. Sklenka vína příležitostně jistě ublížit nemůže, vynechte ale tvrdý alkohol. Navíc alkohol se negativně podepisuje na kvalitě spermií muže.

Snažte se žít zdravě

Cvičení je zdravý zvyk, který byste měla dodržovat, nejen když chcete otěhotnět. Také byste se měla dostat na svou ideální váhu. Ale pozor, přílišné cvičení může způsobit, že přestanete ovulovat. A co je moc? Záleží na fyziognomii každé ženy, ale pokud dodržujete doporučení fitness trenéra a pravidelně menstruujete, víceméně byste se neměla bát.

Jestliže se snažíte o miminko, zvolněte, srovnejte si menstruační cyklus co nejblíže ideálnímu 28dennímu intervalu mezi jednotlivými menstruacemi. Přestaňte kouřit, zbavte se všech negativních zlozvyků, které by mohly jakkoli ovlivňovat hladinu estrogenu a ovulaci. A nebojte se, že to nevyjde. Více než 80 % žen otěhotní do roka od doby, kdy se pro početí rozhodnou.

Víte, jak se mění vaše tělesná teplota v souvislosti s plodností?

Vyzkoušejte hormonální jógu

Jde o cvičební techniku, která dokáže upravit menstruační cyklus a zkvalitnit děložní sliznici. Sestavu vytvořila brazilská psycholožka a jogínka Dinah Rodrigue ve spolupráci s lékaři, fyzioterapeuty a jógovými učiteli. Jednotlivé propracované cviky vycházejí z hatha jógy a kundalini jógy, dále se využívají specifické dechové techniky, které rozproudí energii v těle, promasírují vnitřní orgány a žlázy, a speciální harmonizační techniky.

Tento druh jógy je určen v první řadě těm ženám, které mají problémy s hormonální nerovnováhou, což může být jedna z příčin, proč nemůžou otěhotnět, neovulují nebo trpí nepravidelnou menstruací. Celá sestava se skládá z dynamických pozic a mentálních technik doprovázených silným dechovým cvičením, což  blahodárně masíruje vnitřní orgány v oblasti pánve a břicha.

Cviky tak neustále masírují a prokrvují oblast vaječníků, dělohy a další ženské orgány. Sestava trvá třicet minut a měla by se cvičit minimálně čtyřikrát týdně. A to klidně v pohodlí domova.

Témata: Těhotenství, Než otěhotníte, Rodina, Miminko, Neplodnost a IVF, Těhotenský test, Sex, Plodnost, Zdraví žen, Menstruace, Početí, Ovulace, očista, Plodné dny, sperma, Tvrdý alkohol, Sestava, Poloha, Spermie, Dina, Misionářská poloha, Vina, Základna, Česká republika, Nejlepší poloha, Těhotenské testy na Heureka.cz