Maminka.czSmrt

Jak s dětmi mluvit o smrti? Vytěsňování ani popírání není řešení

Pokud se sami bojíte smrti, dítě před ní neochráníte. Co oči nevidí, to srdce nebolí, ale co nevidí děti, to si vymyslí. Proto potřebují jasné odpovědi, které pochopí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Smrti se nikdo nevyhne, a proto byste měli dětem ulehčit její pochopení ještě před tím, než se s ní setkají,“ doporučují pohřební průvodci Oleg Vojtíšek a Veronika Žáčiková (pohrebnipruvodci.cz)Přečtěte si několik rad z jejich praxe.

Co rozhodně nedělat?

1. Zamlčovat

Neříkejte dítěti, že babička jednoho dne zkrátka zmizela. Dítě není hloupé, ví, že se něco děje, jen přesně neví, co. Ve snaze ho před smrtí chránit ho možná nevezmete do nemocnice k lůžku umírajícího, nezapojujete ho do příprav pohřbu, ani ho neberete na hřbitov. Zkrátka o smrti mlčíte… „Jenže dítě se tak začne cítit odstrčeně a ve své fantazii si vytváří obrazy často děsivější, než je skutečnost. Tím mu můžete způsobit větší trauma, než kdyby mělo šanci pochopit smrt takovou, jaká je – přirozená,“ vysvětluje Oleg Vojtíšek.

2. Zlehčovat

Někdy rodiče používají ohraná klišé jako berličku. Oblíbená je věta, že „babička odešla do nebe“. Ovšem může se stát, že dítě bude chtít za ní a nebude chápat, proč to nejde. Jindy se rodiče snaží potomka ujistit, že jeho se smrt netýká, jelikož „babička umřela, protože už byla hodně stará“. „Když pak ale, nedej bože, umře někdo v jeho věku, spolužák nebo dokonce sourozenec, následky bývají o to horší,“ podotýká Veronika Žáčiková. 

3. Dbát na „důstojný“ pohřeb

„Některé pohřební služby tvrdí, že pohřeb má být především důstojný. Důstojný ale nemusí znamenat traumatizující. Neznamená to nutně, že dětem koupíte černé smuteční oblečení, hlídáte je a káráte, aby celou dobu stály tiše a v pozoru,“ vysvětlují pohřební průvodci.

VIDEO: O čem se mlčí: Sebevražda - Jak pomoct svým nejbližším?

Co tedy dělat, aby pro dítě nebyla smrt traumatizující tabu?

1. Ptejte se jich, mluvte s nimi

Myslet si, že pro dítě je smrt cizí, by bylo naivní. Vždyť se stačí podívat na klasiky od Disneyho: Popelka, Lví král nebo srneček Bambi. Nemovi zemřela maminka hned na začátku filmu, obdobně začíná Doba ledová. Mnohým superhrdinům také zemřeli rodiče. Vzpomeňte si na Batmana, Spider-Mana nebo Supermana. V kreslených filmech navíc postavy umírají často tragicky: vždyť macechu Sněhurky zasáhl blesk, spadla z útesu a rozdrtil ji velký balvan, zatímco ji pronásledovalo sedm pomstychtivých trpaslíků.

2. Vypomozte si koloběhem života

Na jaře raší tráva, vše postupně rozkvétá, během léta se pak květy mění v plody, jen aby na podzim listy zežloutly a opadaly, než všechno zamrzne pod vrstvou sněhu. Je to nejhmatatelnější způsob, jak dětem ukázat, že živé věci vždy umírají.

Dítě se může se smrtí seznámit citlivě, nemusíte ho hned brát na rybí trh, kde se sekají hlavy. Mnohdy se dítě poprvé setká se smrtí, když mu zemře domácí zvířátko. „Stejně jako u lidské smrti se zde nabízí možnost dítěti ukázat, jak se dělá pohřeb a že truchlit je v pořádku,“ říkají pohřební průvodci.

V jiných případech dítě často slyší o smrti z televize, rádia či internetu. „Netvařte se, že smrt neexistuje, neodvádějte řeč jinam, naopak. Pokud si dítě uvědomí, že smrt je přirozená a všudypřítomná, bude pro něj lehčí ji přijmout. A pokud ho se smrtí chcete seznámit kontrolovaně, můžete ji včlenit do nějaké z pohádek, které dítěti vyprávíte,“ radí pohřební průvodci.

3. Mluvte jasně, technicky a bez metafor

Mladší děti potřebují nejdříve pochopit, v čem se liší živé od neživého. Mechanické hračky se hýbou, i když nežijí. Některé panenky umí mluvit. Strom se nehýbe, i když živý je. Může jim chvíli trvat, než pochopí, co život skutečně znamená. Stačí se podívat na vlastní tělo: Jak se pozná, že někdo žije? Buší mu srdce, hýbe se, dýchá. A co se stane, když někdo umře? Srdíčko přestane bít, tělo se přestane hýbat, člověk již nedýchá a nemluví...

3. Obraťte se na náboženství

Pokud jste aktivně věřící a dítě se v otázkách víry základně orientuje, může vám to přinést velikou útěchu. Nezapomínejte ale na to, že si děti metafory vykládají doslovně – pokud si Bůh vezme babičku k sobě, může mu to dítě mít za zlé a dávat to za vinu sobě, nebo Bohu. „Soustřeďte se proto na duši, nesmrtelnou podstatu každého člověka," radí pohřební průvodci. 

„Pokud nejste věřící, ale jste alespoň spirituálně založení, můžete se obrátit na tradiční společnosti, v nichž je přechod člověka na onen svět ošetřen řadou pohřebních rituálů. Není to patnáct minut v krematoriu, je to proces, který často trvá rok i déle a mnohdy započíná ještě před smrtí samotnou,“ říkají Oleg Vojtíšek a Veronika Žáčiková.

Jednotlivé pohřební rituály se po celém světě liší, překvapivě se ale často shodují v symbolismu. Pohřební průvodci radí: „Zamyslete se spolu s dětmi nad tím, zda se jimi můžete inspirovat. Jistě nemusíte napodobovat pohřební praktiky, které vám jsou vzdálené, ale můžete z nich části začlenit do vašeho života tak, jak uznáte za vhodné a přiměřené."

Smrt je součástí života. Pomozte dětem se s ní vyrovnat

Jak dítěti sdělit, že někdo umřel?

„Překvapivě se děti smrti bojí mnohem méně než dospělí. V naší praxi to vídáme neustále: dospělí občas ani nevysloví slovo smrt nebo pohřeb. Někdy se nám bojí i zavolat a raději napíšou e-mail nebo SMS s tím, že „o tom nemohou mluvit“. Děti se ale chovají opačně, často si o tom chtějí promluvit samy,“ vyprávějí své zkušenosti Oleg Vojtíšek a Veronika Žáčiková.

  1. Buďte upřímní. Nelžete, neměňte fakta. Pokud je realita traumatizující, můžete informace dávkovat. Navíc byste děti měli ujistit, že jste tady pro ně, že je milujete a že jsou v bezpečí. Děti totiž více než samotnou smrt řeší pocit ztráty.
  2. Nesuďte dítě za to, jak zareaguje. Žádná reakce není běžná, dobrá nebo špatná. Stává se, že se dítě tváří, jako by ho to ani nezajímalo, nebo naopak, že reaguje velmi dramaticky. Počítejte s tím.
  3. Dejte mu čas. Děti zpracovávají informace po částech, chvíli se jimi zaobírají, pak odskočí jinam, ale to není pokyn konverzaci definitivně uzavřít, dítě se k tématu zase vrátí. "Přibližně do 8 let děti neumí vytěsňovat, popírat smrt. Tak je to neučte. Neutíkejte od tématu, nevyhýbejte se otázkám," říkají odborníci. 
7 tipů, jak podpořit rodiče, kterým zemřelo miminko. Jakým frázím se obloukem vyhnout?

Připomínejte si zesnulého

Děti chtějí sdílet, a chtějí to i po vás. Vykládejte si historky, prohlížejte fotky, procházejte místa, kde jste něco společně zažili, zazpívejte si nebo poslechněte písničky, uvařte jídlo, které vám zesnulý vařil. A prohrabujte se věcmi po zemřelém stejně, jako se prohrabujete vzpomínkami. Mohou to být knížky, desky nebo třeba fajfky. „Z praxe víme, že to velmi pomáhá i dospělým,“ radí odborníci.

Zapojte děti do plánování

Dětem se smrtí jejich blízkého trochu zbořil svět, narušila pouta a vazby. Proto víc než kdy jindy potřebují mít pocit, že jsou součástí rodiny, že nejsou opomíjeny. A protože smrt je naučila, že nemají kontrolu nad životem, potřebují teď trochu té kontroly získat zpět. Přijďte se k nim tedy poradit. Můžete položit otázky typu: Chceš se ještě podívat na chalupu, kde babička bydlela? Co chceš přinést babičce na obřad? 

Děti a pohřeb

„Děti na pohřeb rozhodně patří, na tom se shodují všichni odborníci. My, pohřební průvodci, děláme pohřby takové, aby se na nich děti cítily vítané a aby jim pomohly. Určitě je potřeba se dětí zeptat, zda si to přejí, ale nikdo by je neměl strašit, jak jsou pohřby příšerné. Je pravda, že pohřby v krematoriu bývají vyprázdněné a depresivní. Proto, když se pohřbu mají účastnit i děti, udělejte raději hezký pohřeb plný láskyplných vzpomínek na zesnulého. A vůbec byste se neměli bát pohřeb s dítětem řešit. Díky konkrétním činnostem lépe zpracuje ztrátu postupně,“ radí Oleg Vojtíšek a Veronika Žáčiková.

Pohřeb královny Alžběty: Princ George a princezna Charlotte se naposledy loučili s prababičkou
Témata: Výchova, Psychika, Babička, Smrt, Disney, Popelka, Spider-Man, Sněhurka, Doba ledový, Lví král, Batman, Děti, Superman, SMS, Popírání, Pohřeb, Průvodce, Bambi