Maminka.czZdraví žen

Na osteoporózu si zakládáme už od dětství. Kdo se nehýbal, bude mít problém

Simona Procházková 17.  11.  2022
Nevyzpytatelná a dlouhou dobu bezpříznaková osteoporóza může potrápit už i ženy po třicítce. Osteoporóza neboli řídnutí kostí ohrožuje v současnosti až milion Čechů, mnohem rizikovější jsou ženy. Co můžeme pro sebe udělat, abychom se jí vyhnuli, jak by měl vypadat jídelníček a jak se tato nemoc dá zjistit a úspěšně léčit?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Osteoporóze se říká tichá nebo neviditelná nemoc. První příznaky této choroby totiž zpravidla vůbec nepoznáme a dlouhé roky jim často nevěnujeme pozornost. Je paradoxní, že i když se osteoporóza vyskytuje především u starších lidí, zakládáme si na ni už odmala a v nadsázce ji můžeme přirovnat k "dětské nemoci".

"Tvorba kostní hmoty a kosterního aparátu totiž probíhá do třiceti let, poté začne ubývat. Pokud jsme jako děti a během dospívání nebyli zvyklí se pravidelně a dostatečně hýbat, později se to na kostech projeví,“ uvádí hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

VIDEO: Jak probíhá denzitometrické vyšetření? Odpovídá lékařka Barbora Hanychová

První příznaky osteoporózy jsou nenápadné

Ostré bolesti zad, shrbené držení těla, neschopnost hlubokého dýchání, to jsou jen některé z nich. „Mnoho pacientů své problémy mylně pokládá za přirozené projevy stárnutí. Kulatí se jim záda, snižuje výška postavy, a to až o tři centimetry, stěžují si na bolesti páteře a dlouhých kostí, mají potíže při hlubokém nádechu do břicha. Nic z toho ale nepovažují za podstatné, výrazným způsobem je to nelimituje, takže podobné signály přehlíží. Včasná diagnostika přitom výrazně napomáhá zpomalit nebo zastavit progres nemoci,“ upozorňuje Iva Bílková.

Nebezpečné zlomeniny

Osteoporóze se přezdívá „tichý zloděj kostí“. Přichází pomalu, bez větších známek onemocnění, až najednou udeří v podobě nepříjemné zlomeniny.

„Příčinou nemoci je porucha látkové výměny kostní tkáně, která má za následek ubývání množství kostní hmoty a celkové snížení kvality kostí. Postižené kosti se stávají málo odolné a klesá jejich pružnost a pevnost, což významně zvyšuje riziko zlomenin. Způsobit je přitom nemusí pouze pád, ale například i náhlý pohyb či kýchnutí. Pro rizikové skupiny jsou tak příčinou bolesti, dlouhodobé nezpůsobilosti, ale mohou je ohrožovat i na životě,“ říká revizní lékařka VoZP MUDr. Kristina Slavíková.

Jedná se tedy o postupující onemocnění kosterní soustavy, přičemž celý proces se většinou děje v tajnosti, dokud na něj neupozorní první fraktura bez zjevných příčin. Mezi typické osteoporotické zlomeniny patří zlomené obratle, dolní části předloktí nebo krčky stehenních kostí, které bývají velmi závažné.

Na vině je dědičnost i nedostatek pohybu

Jednou z hlavních a vědecky prokázaných příčin vzniku osteoporózy je nedostatek vápníku v organismu a více než poloviční vliv studie přisuzují dědičnosti. Víc ohroženy jsou ženy než muži, a to především při předčasné menopauze. Tyto faktory se označují jako neovlivnitelné, neméně důležitý je ale také zdravý životní styl, a ten máme ve své moci. Můžeme dbát na výživu bohatou na vápník a vitamin D a hlavně se věnovat pravidelnému pohybu, protože právě přiměřená tělesná zátěž přímo podporuje vznik a přestavbu kostí.

Vitamíny a minerály, které posilují imunitu: Které si dát právě teď?

Pozor na poruchy štítné žlázy i cukrovku

Rozvoj osteoporózy může sekundárně způsobovat i dlouhodobé užívání léků ovlivňujících metabolismus vápníku, jako jsou například glukokortikoidy. „Mezi onemocnění, která mají ve svých důsledcích vliv na kostní tkáň, a mohou tak zapříčinit vznik osteoporózy, patří například poruchy štítné žlázy, revmatoidní artritida, diabetes mellitus 1. typu, onkologická onemocnění či chronická gastrointestinální onemocnění,“ doplňuje Iva Bílková.

Jak odhalit osteoporózu a jak probíhá léčba?

„Diagnóza osteoporózy je založena na denzitometrickém vyšetření, nenáročném rentgenovém vyšetření, které hodnotí hustotu kostního minerálu obvykle v oblasti bederní páteře a krčku kyčelní kosti (případně na předloktí). Pro konečné stanovení diagnózy je ovšem potřeba vyloučení jiných kostních chorob,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová z lékáren Benu.

Cílem léčby osteoporózy je zástava úbytku a poklesu kvality kostní tkáně nebo i její obnova. Základ tvoří vedle fyzické aktivity dostatečný přísun vápníku potravou a syntéza vitaminu D v pokožce po jejím vystavení slunci. Pokud množství těchto látek není ve stravě dostatečné, je nutné poradit se s lékařem nebo lékárníkem o užívání vhodného doplňku stravy.

Podle Státního zdravotního ústavu trpí osteoporózou sedm až deset procent světové populace. Vzhledem ke zvyšování průměrné délky života se navíc počty pacientů neustále zvyšují. Přesto je léčeno odhadem jen 10 až 20 procent nemocných.

Pomůže také fyzioterapie

Při diagnostice osteoporózy hraje významnou úlohu fyzioterapie, která dokáže zamezit dalšímu řídnutí kostí a posílit svalový aparát na základě vhodných cvičení.

Vysedávají děti denně nad tabletem nebo u televize? Zarazte to, hrozí jim cukrovka

Aktivní léčba osteoporózy spočívá v medikaci, a to převážně antiresorpčními léky, které tlumí odbourávání kostní hmoty, a osteoanabolickými léky zvyšujícími novotvorbu kostní tkáně. "Ve fyzioterapeutické léčbě se zaměřujeme na cvičení správného držení těla, centraci nosných kloubů a trupu a odstranění svalových dysbalancí. S pacienty cvičíme techniky pro uvolnění napětí měkkých tkání a zlepšení pohybových funkcí i koordinace. Nejenže ulevují od bolesti, ale jsou také vhodnou prevencí proti pádům a zlomeninám. K moderním metodám patří také léčba pomocí fokusované rázové vlny, u níž se prokázal pozitivní vliv na stimulaci novotvorby kostní tkáně v krátkém období po aplikaci,“ popsala Iva Bílková.

Prevence vzniku osteoporózy

  • Ideální je jakýkoli pohyb ve vzpřímené poloze proti gravitaci: běh, chůze, populární nordic walking, tanec nebo cvičení s vlastní vahou, jako jsou například jóga či pilates.
  • S výběrem vhodné aktivity může pomoct fyzioterapeut, ovšem vůle a ochota hýbat se alespoň půl hodiny až 45 minut čtyřikrát týdně závisí na každém jedinci.
  • Významnou součástí je také úprava jídelníčku, který by měl být pestrý a bohatý na vitaminy, minerály, bílkoviny a omega-3 a -6 nenasycené mastné kyseliny.
  • Dbejte na dostatečný přísun vitaminu D, a to ve stravě, pravidelným pobytem na slunci i formou doplňků stravy. Vitamin D je totiž potřebný pro vstřebávání vápníku v těle a pro mineralizaci kostí.
  • Omezte konzumaci kofeinu, alkoholu, vyvarujte se kouření a nadmíry stresu.
Témata: Zdraví, Praktické rady, Dětství, Nemoci, Nemoc, Zdraví žen, onemocnění, Bolest, Pohyb, diabetes, Léčba, Vápník, Osteoporóza, Ivana Lánová, Státní zdravotní ústav, Slavík, Iva Bílková, Paradox, Řídnutí kostí, FYZIOkliniky, Kristina Slavíková, Kost, Tkáň, Zdraví na Heureka.cz