Maminka.czTěhotenství a porod

Jak se dělá miminko

15. 6. 2010
Jak se dělá miminko
Patnáct až dvacet procent párů současné populace zůstává nedobrovolně bezdětných. Část z nich se rozhodne podstoupit asistovanou reprodukci čili si pořídit „dítě ze zkumavky“.

=====IVF = in vitro fertilizace neboli umělé oplodnění. =====

Úspěšnost této metody se dlouhodobě pohybuje mezi třiceti až čtyřiceti procenty. Velkou roli hraje věk ženy. V optimálních letech pro reprodukci, která je v počátku třetí dekády života, uspěje polovina pacientek, zatímco ve skupině žen nad čtyřicet let se čísla pohybují pouze okolo deseti procent.

To Brownovic děvče

První dítě ze zkumavky přišlo na svět v roce 1978 v Anglii. Jistá Lesley Brownová z Bristolu byla tehdy přijata do nemocnice s diagnózou neprůchodnosti vejcovodů čili neplodností. Šťastnou náhodou ovšem právě v této nemocnici pracoval gynekolog Patrick Steptoe, který společně s embryologem Robertem Edwardsem připravoval experimentální program zabývající se umělým oplodňováním.
Lesley po krátkém zaváhání přijala nabídku se tohoto projektu zúčastnit. A tak jí 10. listopadu 1977 vyjmuli za pomoci laparoskopu zralé vajíčko, to oplodnili spermiemi pana Browna a tentýž den vložili do Lesleyiny dělohy. Holčička, která díky tomuto procesu přišla na svět, dostala jméno Louise.

Na vlastní kůži

Od jejího narození uběhlo přes třicet let a dnes už se při umělém oplodňování rozhodně nejedná o žádný experimentální program. Poté, co projde sérií vyšetření, absolvuje klientka následující proceduru: – První dva týdny cyklu počínajícího menstruací dostává žena hormonální injekce. Podávání hormonů může být spojeno s řadou nepříjemných vedlejších účinků, jako je napětí v prsou, zvýšení tělesné hmotnosti nebo změny nálad.

Klíčovým momentem celého procesu je odběr vajíčka. Provádí se v celkové anestezii nebo po aplikaci sedativ a anestetik.

Samozřejmě je třeba také adekvátní množství spermatu. Jeho kvalitu určuje doba sexuální abstinence, optimální jsou dva dny. Stejně jako kratší, tak ani delší čas není pro odběr příznivý. Některým mužům může odběr spermatu ve veřejném zařízení působit potíže, a proto centra reprodukční medicíny nabízejí možnost zařídit provedení odběru v předstihu a sperma zamrazit pro pozdější použití.

Vajíčka sloučená se spermatem se ukládají do inkubátoru a následující den se zkoumají možné známky oplození. Pokud k němu dojde, embryo pak několik dalších dní roste a vyvíjí se v laboratorním miniinkubátoru. Během této doby vajíčka pečlivě sleduje embryolog a vybírá ta, která se nejlépe vyvíjejí.

Těhotenství je začátek

Pokud vše probíhá zdárně, je několik embryí (doporučeno je jedno až tři) přeneseno do dělohy a zbývá jen čekat, zda se uchytí. Provedení je jednoduché, bezbolestné a rychlé a po tomto zákroku je možné okamžitě odejít. Ostatní embrya mohou být zmražena v tekutém dusíku pro další použití. Rodiče se pak musejí každý rok znovu vyjádřit k tomu, jak má být s embryi nakládáno. Mohou prodloužit dobu jejich uchování, umožnit použití k vědeckým účelům nebo požádat o jejich zničení.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu My Life.

Témata: Bristol, Sexuální abstinence, Patrick, Mimi

Mohlo by vás zajímat
Mateřská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto
Takhle vypadá život s batoletem! Vtipná kreslířka skvěle zachytila mateřství
Manžel začal hodně pít. Vadí mi, že to odnášejí děti. Co mám dělat?
Opustil mě den po porodu. Vracela jsem se do prázdného bytu
Jakub dceru rozmazluje, tak jsem to zakázala, říká Agáta Prachařová
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Holky kradou krásu, s klukem přiberete! Opravdu se ta těhotenství liší?

Horoskopy

Vodnář Cítíte s opravdu nevýrazně a chudě. Nadřízený si toho na první pohled všimne, ale pochopí vaši situaci.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Patrik, Ella, Lev

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu