Maminka.czZdraví

Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek aneb Správná péče o dětské zoubky

15. 5. 2011
Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek aneb Správná péče o dětské zoubky
S cílem pomoci dětem a jejich rodičům v oblasti správné péče o zuby a uvědomělém jednání v rámci prevence vzniku zubního kazu přichází od dubna 2011 projekt Veselé zoubky.

Aktivita Veselé zoubky je zaměřena na děti 1. a 2. tříd základních škol a jak už její název napovídá, jejím tématem je správná péče o zuby tak, aby dětský úsměv zářil bez jediného kazu. „Naše společnost tak navázala na loňskou úspěšnou aktivitu Sluníčkové děti, která byla zaměřena na edukaci dětí předškolního věku o správném chování při pobytu na slunci,“ uvedla Mgr. Martina Horká, prokuristka společnosti dm - iniciátora celého projektu.

Klíčové slovo: Prevence

Prevence v zubním lékařství je velmi důležitý pojem. Právě v dětském věku se utvářejí návyky, které si člověk odnáší do budoucího života a které mohou ovlivnit, ať pozitivně či negativně, jeho zdraví. „Základní školy již dnes obvykle nezajišťují preventivní zubní prohlídky svých žáků, jako to bývalo zvykem v dřívějších dobách, o to důležitější je péče ze strany rodičů, kteří by měli dbát na osvojení správných návyků pro čištění zubů,“ říká odborný garant celé iniciativy, prof. MUDr. Martina Kukletová, CSc. z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Brno a Stomatologické kliniky FN u sv. Anny v Brně.

Spolupráce se základními školami

Každá prodejna dm oslovila ve svém okolí jednu základní školu a nabídla jí účast na aktivitě Veselé zoubky. „Aktivita probíhá u příležitosti oslav otevření dm jubilejní 200. filiálky v České republice, a proto bylo v rámci aktivity Veselé zoubky osloveno právě 200 základních škol,“ přibližuje Mgr. Martina Horká z vedení společnosti dm. „Ředitelé či zástupci oslovených základních škol reagovali na naši iniciativu veskrze pozitivně a rádi se do ní zapojili.“

Hurvínek ve filmu

Základní školy zapojené do preventivního programu péče o zuby školních dětí shlédnou v dubnu a květnu letošního roku zástupci dm, kteří společně se zástupci škol uvedou krátký edukační film s názvem „Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek“. Jak sám název napovídá, hlavní roli ve filmu ztvárnila oblíbená loutková postavička Hurvínek, který dětem hravou formou vysvětlí, proč je nutné si zoubky pravidelně důkladně čistit a jaký je správný postup. Také jim přiblíží, jak vypadá ústní dutina i samotný zoubek a jak vzniká zubní kaz.

Loutkový film byl natočen ve spolupráci s Mgr. Helenou Štáchovou přímo v pražském Divadle Spejbla a Hurvínka. Celý zábavně vzdělávací film je ztvárněn tak, aby téma správné péče o zuby bylo pochopitelné pro děti ve věku 6—8 let.

„Záměrem filmu je poskytnout dětem informace o správné péči o zuby nedidaktickou a humornou formou tak, aby je téma zaujalo a řídily se zásadami, které jsou ve filmu prezentovány,“ hovoří dále Martina Horká. Tematiku správné péče o zuby si děti také prakticky procvičí prostřednictvím připraveného pracovního listu. A v neposlední řadě obdrží každý žák preventivní balíček obsahující poměrně rozsáhlou edukační brožuru, která je určená pro rodiče těchto žáků. „Samozřejmě jsme nezapomněli na produkty zubní hygieny a do balíčku jsme vložili zubní kartáček, zubní pasty vhodné pro tuto věkovou skupinu a přesýpací hodiny, které dětem čištění zubů zatraktivní.“

„S prevencí zubního kazu musíme začít již v batolecím období dítěte. Děti učíme čistit zuby a nezvykáme je na sladkosti. Pokud jim je podáváme, měly by být vždy součástí hlavního pokrmu. Velké nebezpečí pro zuby představují také slazené nápoje,“ vysvětluje prof. MUDr. Martina Kukletová, CSc. Ke stanovení rizika vzniku zubního kazu máme v současné době několik možností. V první řadě je nutno navštívit zubního lékaře, který s námi pohovoří nejen o dítěti, ale i o zubním zdraví matky a sourozenců. „Pro zjištění, zda je dítě náchylné ke vzniku zubního kazu, je možné provést mikrobiální testy na určení množství mikrobů ve slině, kdy jejich vysoký počet ukazuje na skutečné riziko vzniku zubního kazu,“ dodává prof. Kukletová. „Rovněž je možné stanovit tzv. pufrovací kapacitu sliny, jejíž nízká hodnota potvrzuje vysoké riziko vzniku kazu. Na vysoké riziko vzniku kazu ukazuje však především přítomnost zubního povlaku.“

Kdy začít pečovat o zuby u dětí?

S prevencí zubního kazu však musíme začít již v batolecím období dítěte. Ve výživě dítěte v batolecím období z hlediska zubního zdraví se musíme zaměřit na redukci příjmu cukrů v potravě. Děti nezvykáme na sladkosti. Pokud jim je podáváme, měly by být vždy součástí hlavního pokrmu. Největší nebezpečí pro zuby však představují slazené nápoje, zejména v kojenecké láhvi.

Dítě učíme pít z hrníčku a nenecháváme je konzumovat častěji ani džusy z plechovek či papírových krabic pomocí slámky, neboť tekutina zůstává příliš dlouho v ústech. Na pití podáváme dětem neslazený čaj, nejlépe ovocný, nebo vodu. Tuto zásadu dodržujeme i v noci. U dětí kolem jednoho roku čistíme zuby 1x denně večer po krmení. K čištění používáme zubní kartáček pro nejmenší děti, který má velmi jemná vlákna a na plošce určené k čištění má vyznačenou tzv. dávkovací značku. Můžeme použít také jen zvlhčenou gázu nebo „prsťáček“. Zubní pastu v tomto věku nepoužíváme.

Čistíme pečlivě všechny plošky zubů. Jakmile se prořežou první stoličky (ve věku 12 – 16 měsíců), čistíme již zuby kartáčkem 2x denně, ráno a večer, a to 2 – 3 minuty. Používáme zubní pastu pro nejmenší děti se sníženým obsahem fluoru. Pastu na kartáček nanáší dospělá osoba, kartáček pouze potřeme v rozsahu dávkovací značky. U dětí od 2 let množství pasty odpovídá velikosti malého hrášku, opět v rozsahu značky. Pokud dítě zubní pastu odmítá, nenutíme je. Při krmení dítěte používáme jednu lžíci pro sebe na ochutnávání stravy a druhou dítě krmíme. Zabráníme tak přenosu mikroorganizmů do úst dítěte. Od tří let jsou v ústech prořezány již všechny dočasné zuby.

Mezi 5. a 6. rokem se prořezávají zuby stálé, a to nejdříve stoličky (tzv. šestky), někdy řezáky.
Zuby se prořezávají obvykle dříve v čelisti dolní. Péče o chrup u školních dětí se v podstatě neliší
od postupů u předškolních dětí.

Dítě se učí čistit si zuby samo od dohledem dospělé osoby, která však musí nakonec dítěti vyčistit zuby sama. Používáme velmi jemný dětský kartáček a dětskou zubní pastu se sníženým obsahem fluoru. Pastu nanáší na kartáček dospělá soba v rozsahu značek, množství odpovídá velikosti hrášku. Zuby čistíme 2x denně, ráno po snídani, večer po večeři, a to po dobu 2 – 3 minut. Kousací plošky stoliček čistíme horizontálními pohyby, ostatní plošky krouživými pohyby. Dětem do 3 let čistí zuby dospělá osoba.

Technika čištění zubů u školních dětí

Ve školním věku se postupně začínají vyměňovat zuby dočasné za zuby stálé. Ve dvanácti letech má dítě již obvykle chrup složený pouze ze stálých zubů. Stálým zubům je potřeba věnovat stejnou, ne-li větší péči než zubům dočasným.

Zuby je nutno čistit dvakrát denně, ráno po snídani a večer před spaním, a používat zubní pastu s fluoridem. Používáme zubní kartáček určený pro příslušný věk. Pro děti ve věku 6 – 7 let je vhodný kartáček měkký, ale již poněkud tvrdší než pro dítě předškolního věku. Má také specificky tvarované držátko.

U školních dětí je technika čištění chrupu odlišná od techniky u předškolních dětí. Nepoužíváme drobné krouživé pohyby, ale stíráme povrch zubu vertikálně, od červeného k bílému, tj. od dásně po povrchu zubu k jeho kousací plošce. Žvýkací plošky stoliček čistíme horizontálními pohyby – odpředu dozadu. Dítě začínáme učit používat také zubní niť, aby se očistily i mezizubní prostory. Metodu správného čištění chrupu je však nutno nacvičit pod vedením zubního lékaře nebo dentální hygienistky.

Při čištění zubů se snažíme čistit zub po zubu, systematicky, v horní čelisti všechny zuby postupně zprava doleva a poté přejít na čelist dolní. Tento postup se přirovnává k čištění bot, kdy nečistíme řadu jako celek, ale botu po botě, abychom každou dokonale očistili. Proto trvá čištění zubů zhruba 2 – 3 minuty, někdy i déle. Preventivní prohlídky u zubního lékaře by dítě mělo absolvovat pravidelně 2x ročně.

Další informace nebo tipy pro dětské zoubky naleznete na www.veselezoubky.cz

Témata: Zdraví, Péče o zuby, Správné chování, Velké nebezpečí, Správná péče, Dospělá osoba, Hurvínek, Správný návyk, Zubní nit, Jak, Správné čištění, Spejbl, Zoubek, Klíčové slovo, Péče, Ústní dutina, Nízká hodnota

Mohlo by vás zajímat
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno

Horoskopy

Panna Merkur je k vám otočen zády, a pak se vám nechce překonávat sama sebe. Profesní sféra proto vázne, i…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vasil, Roland, Rolanda

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné