Maminka.czČasopis Betynka

Jak se na mateřské dovolené nezbláznit

, Časopis Betynka
22. 1. 2015
Jak se na mateřské dovolené nezbláznit
Ač se to nezdá, pro některé maminky může být doba mateřské utrpením. Jak čekání na miminko zvládnout a nepřijít přitom o rozum?

Seznam kapitol

2. Markéta: Práce mě zachránila

Příběh Markéty

Na mateřskou jsem nastupovala plná maminkovského elánu. Bylo mi třicet a chtěla jsem si ty tři roky povoleného hraní s legem a setkávání s kamarádkami náležitě užít. I proto, že má pracovní doba se v tom období ani nedala počítat, 16 hodin na telefonech či e-mailech, celé noci vzhůru nebyly výjimkou.

Ema se narodila do krásného léta a já si užívala procházky s kočárkem, čtení u kočárku v parku. Po šesti nedělí pohodu jako když utne. Nejdřív běhání po doktorech, pak cvičení vojtovky, podzimní plískanice a chřipková sezona utnula i ty poslední maminkovské návštěvy.

K tomu všemu miminko, které spalo přes den POUZE v kočárku, a to jen když se hýbal, cesty MHD prořvalo, polední spaní se odehrávalo pouze na maminčině klíně za pravidelného pohupování na gymballu. Co všechno jsme pro ta naše miminka ochotny dělat! Ještě že v tu dobu běžela v televizi Soudkyně Amy – naučila jsem se přepínat televizi nohou.

Izolace, rutina, postupně i nedostatek spánku začaly roztáčet bludný kruh a také červené světýlko u mne v hlavě. Uvolňovala jsem napětí na našem rodinném blogu, postupně až dvakrát denně (jasně že to nikdo nečetl). Pár dní nato jsem se přistihla, jak manželovi převypravuju poslední díl Amy. To byl ten okamžik O.
Siréna ve mně se rozeřvala: Musíš něco dělat!

Měla jsem štěstí . Mohla jsem si vybrat práci i formu spolupráce, první rok jsem pracovala z domova, jen dvě, maximálně tři hodiny denně, když Ema spala. Jeden den v týdnu jsem trávila na schůzkách, ale když už jsme měli chůvu, zařídila jsem si tu a tam i doktory, kadeřnici, klidný oběd s mužem. Další rok jsem přidala další den, spolu s prací z domova to dělalo asi dvoutřetinový úvazek. Měla jsem štěstí na chápavé kolegy i šéfy, i když mne někdy z návalu práce i pocitů viny bolel žaludek.

Když se po třech letech narodila druhá dcera, nechala jsem to osudu. Notebook jsem si ale nechala přinést už do porodnice a v práci jsem řekla, že až to nebudu zvládat, poctivě skončím. Jenže Ela je dítě za odměnu. První rok spala přes den i pět hodin a celou noc. Pokud byla v šátku, absolvovala se mnou i obchodní schůzky, prezentace, dokonce předvánoční generální úklid. Kdybych nepracovala, strašně bych se nudila.

Vánoční předplatné Maminka
Témata: Děti, Mateřská a rodičovská dovolená, Časopis Betynka, Mateřská, Generální úklid, Bludný kruh, Zkušená matka, Časté kojení, Jak, Zamyšlení, Bábovka, Mateřský pud, Schopné dítě, Cizí příběh, Pracovní doba, Zásadní změna, Ztráta času, Světýlko, Půlroční miminko, Máť, Podobný pocit, Spící dítě, Sexy žena, Blízké okolí, Plískanice

Mohlo by vás zajímat
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea

Horoskopy

Štír Nenechte se svést na špatnou cestu. Pokud vám začne někdo mluvit do života, tak se na to vykašlete. Jen…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Mikuláš, Nikolas, Nicole

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné