Maminka.czZdraví

Jak se po porodu správně starat o kůži?

Reklama
18. 7. 2019
Jak se po porodu správně starat o kůži?
V dnešní době je kojení velmi propagováno. Jde o nejintenzivnější kontakt mezi matkou a dítětem, představuje totiž přirozený zdroj potravy pro miminko. Pro maminku je toto období krásné, ale také náročné.

Porodem pokračuje spoustu změn v těle matky, hormonální změny vedou ke zmenšení dělohy, kůže se stahuje, tvoří se mléko, mohou se vyskytnout psychické potíže. Velikost prsou se neustále mění. Kůži je proto nutno promazávat, musí být vláčná a pružná, aby nedocházelo k jejímu popraskání a ke vzniku strií. Ty vznikají z důsledku rychlého mechanického natahování kůže. Strie bývají ze začátku červenofialové a postupně blednou, zůstávají většinou po celý život.

Terapie je málo účinná, proto je důležitá prevence. Na druhou stranu se zmenšuje bříško a kůže se pomalu vrací do normálního stavu, opět je třeba se o ni starat, aby byla dobře promazána.

Hormony a tvorba mléka způsobují, že je kůže dehydratována, suchá, může se olupovat. Promazávání kůže tělovým mlékem by mělo být pravidlem. Krémy nebo tělová mléka s obsahem kyseliny hyaluronové, bambuckého másla a glycerinem zvláčňují a hydratují pokožku. Obě látky jsou navíc schopné vázat vodu. 

Klepněte pro větší obrázek

TIP: Vyzkoušejte tělová mléka od značky Mixa, odborníka na citlivou pleť . Ze široké nabídky si vyberete, ať už potřebujete hydrataci, zklidnění nebo hloubkové promaštění.

Některým ženám se ale začíná pleť v obličeji mastit a mohou vzniknout zánětlivé projevy - akné. Vlasy mohou být více mastné nebo spíše suché. Žena se musí starat nejen o miminko, ale také sebe.

Velmi nutná je správná péče o bradavky. Vlivem kojení jsou vystaveny tlaku, sání, vlhkosti a riziku vzniku prasklin, popř. infekce. Promazávání je základem správné péče. Vhodnější jsou přípravky přímo určené na bradavky např. s obsahem panthenolu, které neohrožují miminko. Před kojením by měly být vždy smyty čistou vodou, aby miminko nesálo zbytky krémů. Pokud se na prsou objeví vyrážka, strupy, může se jednat o ekzém nebo infekci a je správné zkonzultovat stav s lékařem.

Autor: MUDr. Lucie Jarešová

 
Témata: Zdraví

Mohlo by vás zajímat
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence

Horoskopy

Střelec Pro své kolegy jste nasadili laťku proklatě vysoko, ale stejně si na ně nevyskakujete. Milí Střelci,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kristián, Kristian, Christian

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné