Maminka.czPorod

Jak se rodí děti ve světě...

, Časopis Maminka
29. 12. 2014
Jak se rodí děti ve světě...
Chceme být ty nejlepší, nejsilnější a nejúžasnější matky „tygřice“, které všechno zvládnou lusknutím prstů stejně jako v pohádce. Ale tak to není. Jsme jenom obyčejné (což se ale s nejlepšími nevylučuje, že?) ženy. Jak porod a péči o děti pojímají jinde a je to opravdu takový rozdíl?

Všechno začíná přípravou na příchod potomka. Některé kultury a národy to vnímají zcela odlišně. Čas zrození je magický a každý národ má vlastní tradice. 

Vyberte si vítězný tým

Ve většině kultur jsou u porodu přítomny výhradně ženy. Muži nemají do porodní místnosti přístup (ani o to moc nestojí). Porod a vše, co s ním souvisí, je považován za ženskou doménu. Přítomnost ženy nebo více žen, které mají zkušenosti, působí u porodu velmi uklidňujícím dojmem. Obvykle jsou to příbuzné, kamarádky, vlastně členové rodiny. Ještě v době těhotenství důkladně zvažte, kdo by měl sdílet tu nejintimnější chvíli života ženy a dítěte.

TIP: Pokud je vaším porodníkem muž a vy k němu chováte maximální důvěru, není potřeba hledat někoho jiného jen kvůli pohlaví. Můžete si ale vzít k porodu další osobu: dulu, partnera, kamarádku, maminku. Záleží na vašem rozhodnutí. Potřebujete podporu od lidí, u kterých vám nebude vadit, že vás vidí, když se cítíte vyčerpaně, jste nervózní, místy na dně sil. 

Dopřejte si masáž a byliny 

Staré mexické kultury, jako mayská nebo yucatanská, zastávají názor, že hodinová celotělová masáž během každé předporodní návštěvy poradny je nezbytnou nutností. Nejde při ní totiž jen o to, abyste se zbavila bolestí, ale porodní asistentka se tak dokonale seznamuje s vaším tělem, poznává jej na dotek.

Tato znalost se pak zúročí během porodu. Zkušená porodní asistentka je schopná rozpoznat polohu děťátka a jeho velikost pouze dotekem, na pohmat. Všemožné olejíčky a bylinky mohou zklidnit předporodní bolesti. A naopak během porodu zvyšují kontrakce a tím usnadní a zrychlí porod.

TIP: Porodní asistentka vám masáž neudělá (není to praxe našich porodnic, má totiž na starosti další rodičky a zdravotní péči o ně). Požádejte blízkého člověka, který s vámi „rodí“, ať vám alespoň pravidelně masíruje ramena. Používejte růžové (pomáhají při dýchacích potížích, pocení, posilují a osvěžují při samotném porodu, dodávají sílu, harmonizují psychiku) nebo levandulové oleje a esence. 

Podřepnout, postavit, stát!

Další z porodních tradic, hojně se vyskytujících po celém světě, je porod ve vzpřímené poloze, nejčastěji v podřepu. Najdete jej už na starých rytinách nebo malbách. Tato poloha je velmi chytrá, využívá totiž zákonů gravitace, aby pomohly s porodem.

Dřep zároveň rozevírá kyčle a dává dítěti více prostoru, na rozdíl od polohy vleže, která uzavírá pánev. Navíc porod ve vzpřímené poloze umožňuje pohybovat se, jíst, pít, což dodává energii a usnadňuje soustředění.

TIP: Domluvte se o možnostech, které budete mít v první době porodní. Chození, úleva na míči, ribstole či poloha na všech čtyřech bývají běžně akceptované. Ovšem na porodním lůžku už obvykle budete ležet. Naštěstí jsou lehátka polohovatelná, s madly, takže uleví a usnadní samotný průběh. 

Jak se rodí v Saúdské Arábii

Rozkmitejte a roztančete břicho 

Někteří antropologové věří, že břišní tanec vznikl jako porodní rituál mezi kmeny Středního východu, které tento pohyb používaly jako pomoc při kontrakcích a k usnadnění celého průběhu porodu. Ačkoli toto nebyl původní účel tance, zcela určitě dobře funguje. Tanec působí jako protitlak a porod při něm není tolik bolestivý.

TIP: Řada tanečních studií i některé předporodní kurzy nabízejí tance pro budoucí maminky, které naučí pohyby pomáhající otevřít porodní cesty a správně dýchat. 

Odložte přestřižení pupečníku 

Tento akt je velmi rychlý a rutinní, v mnoha kulturách včetně Číny a Indie má však velký význam. Jde o moment oddělení dítěte od matky a spěchá se s ním velmi vzácně. Na mnoha místech světa je obvyklé čekat, než odejde placenta. V momentě narození je v placentě stále asi 40 mililitrů krve, tedy dost značné množství, které může dítě od matky získat.

Současné studie dokazují, že opožděné přestřižení významně zvyšuje zásoby železa v těle. Například v Indii, pokud dítě samo nedýchá, se s přestřižením šňůry čeká, než se dech rozběhne. V té době porodníci zahřívají placentu, aby stále pumpovala krev. 
TIP: Mnoho lékařů váhá s prodlevou delší než několik minut. Promluvte si o tom se svým porodníkem, jaké jsou v dané porodnici zvyklosti. 

Zasaďte si placentu 

Placenta je uctívaná v mnoha kulturách. Jako první orgán vašeho dítěte udržovala jeho život po dobu devíti měsíců. Mnoho rodičů ji spálí a vysadí nad jejím popelem strom, jako symbol života pro dítě. Pohřbívání placenty je běžné v Nigérii, Indonésii a na Havaji. 

TIP: Většina porodnic s placentou nakládá jako s biologickým odpadem. Pokud si ji chcete ponechat, řekněte to včas svému porodníkovi a domluvte se na postupu, který schvaluje porodnice a vám bude vyhovovat (způsob a možnosti přepravy, uskladnění, hygienické předpisy…). 

Víte, jak vypadá porod eskymačky?

Zabalte si břicho 

Například v Ekvádoru je běžné, že po porodu (ten je obvykle v režii samotné rodičky) přicházejí porodní asistentky a „bříško“ obalují teplými přikrývkami. Tato praxe snižuje krvácení, zmírňuje poporodní stahovací kontrakce dělohy (respektive jejich bolestivost) a pomáhá s regenerací svalů, které při porodu těžce pracovaly.

TIP: V USA je balení břicha narůstajícím trendem, můžete si dokonce zakoupit speciální porodní bandáže vyvinuté přímo pro tento účel. Velikosti podle postavy a objemu bříška. 

Měsíc klidu po porodu

Je jedním z rituálů žen mnoha kultur od Japonska po Ekvádor. Toto polehávání nebo „volný měsíc“ jim dává prostor k načerpání sil, ale i nastavení společného režimu s miminkem, ke kojení, mazlení. Odpočinek pomůže nastartování laktace, snižuje riziko vzniku poporodního blues. V asijských kulturách se bere velmi vážně. 

Témata: Děti, Porod, Časopis Maminka, Jen pro maminku, Chování a vztahy, Maminky ve světě, Původní účel, Značné množství, Jak, Polehávání, Poporodní blues, Havaj, Yucatan, Gravitace, Břišní tanec, Svět, Byliny

Mohlo by vás zajímat
20 věcí, na které se ptejte dětí, když přijdou ze školy. Jedině takhle se něco dozvíte
Nástup do školky s dítětem zamává. Proč chodí domů tak unavené?
Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, tvrdí vědci
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?
Matky influencerky. Které vládnou sociálním sítím? Znáte je všechny?
Vendula Pizingerová porodila! Syn Josef se narodil na tátovy narozeniny
Skáče vám do řeči? Dělá, že neslyší? Tohle byste u dětí neměli ignorovat!
Dítě s horečkou nevyšetřím! Pozor, Covid mění pravidla návštěv u pediatrů

Horoskopy

Váhy Jste okouzleni osůbkou, která vám vpadla do cesty. Nepůjde však o vážnou známost, ale nového kamaráda.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Juda

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné