Maminka.czNovorozenec

Jak se rodí u Apolináře

, Časopis Maminka
20. 6. 2009
Jak se rodí u Apolináře
Gynekologicko-porodnická klinika I. LF UK, porodnice u Apolináře, jak se jí říká, disponuje téměř 300 lůžky v porodnické části, gynekologické a neonatologické. Denně se ve zdejší porodnici narodí v průměru 13 dětí a ročně více než 4500 dětí.

Dlouhodobě dosahuje klinika nejlepších výsledků v oblasti péče o velmi a extrémně nezralé novorozence a pracoviště používá nejmodernější přístrojovou techniku v léčbě i diagnostice kriticky a těžce nemocných novorozenců.

PŘED PORODEM

Vzhledem k velkému zájmu o porod právě zde a k tomu, že se celkově zvýšila porodnost, přistoupila klinika k regulačnímu opatření - tzv. registraci k porodu, kdy je nutné, aby se těhotná žena osobě zaregistrovala. Zaregistrovat se mohou těhotné, které nejsou registrovány v jiné porodnici a mají vystavenou těhotenskou legitimaci svým gynekologem. Porodnice pořádá kurzy předporodní přípravy pro těhotné ženy a jejich doprovod. Vede je porodní asistentka a účast na něm je dobrovolná. Dozvíte se na nich vše o tom, jak by mohl váš porod probíhat, vyzkoušíte si pohyb na rehabilitačním míči, dýchání při porodu, masáže a relaxační polohy, stejně tak se dozví vše potřebné budoucí tatínek nebo jiná blízká osoba. Porodnice pořádá též jednorázové informativní schůzky s budoucími rodiči. Cvičení pro těhotné je možné - jde o těhotenskou gymnastiku pod vedením zdejších fyzioterapeutek.

Doporučuje se objednat k tomuto cvičení již po 20. týdnu těhotenství. Prohlídky porodních sálů jsou součástí kurzu s ohledem na soukromí maminek.

POROD

K porodu může ženu doprovázet maximálně 1 osoba (po domluvě výjimečně dvě). Kromě rodinných příslušníků a přátel to může být dula či vybraná porodní asistentka.

Podmínkou účasti je převlečení včetně přezutí a úhrada poplatku. Doprovod může s rodičkou zůstat po celou dobu porodu, to je od příchodu na porodní sál až po jeho opuštění. Zdejší personál je zvyklý zacházet s porodními plány a snaží se o maximální vstřícnost. Na porodnickém oddělení jsou 2 porodní sály - I. a II., které jsou naprosto shodně vybaveny. Mají celkem 10 porodních boxů s polohovatelnými lůžky, na každém porodním sále je relaxační vana. Na obou sálech je čekatelský pokoj (na I. 3lůžkový, na II. 4lůžkový), vyhřívaný novorozenecký box, kuchyňka a sociální zázemí. Na obou je také operační sál v případě komplikací.

V první době porodní se ženě doporučuje spíše pohyb a změny poloh. Holení a klystýr se spíše doporučuje, pokud si je ale žena nepřeje, vyhoví se jí. Rodička může pít po douškách. U spontánního porodu může rodička využít širokou nabídku moderních metod porodnické analgezie, které jsou dostupné 24 hodin a jsou zdarma.

Chce-li rodička využít nefarmakologické metody tlumení bolesti, porodnice poskytuje možnost využití teplé lázně (vany), sprchy, relaxační pomůcky (všechny dostupné), poslech hudby, aromaterapii a masáže prováděné personálem. Využívají se rehabilitační míče a porodní stolička.

Při porodu si může rodička zvolit jinou než klasickou polohu vleže, a to třeba v pololeže, polosedě či vsedě na lůžku. V případě plánovaného porodu císařským řezem může doprovod rodičky zůstat u operace (po souhlasu operatéra a anesteziologa).

Fyziologický porod na porodním sále vede většinou lékař či porodní asistentka. Celkově je přístup zdravotnického personálu spíše vyčkávací - personál pozoruje, kontroluje a vyhodnocuje průběh porodu, stav rodičky i dítěte a podporuje ženu v její samostatné práci. V době před přeložením na šestinedělí zůstávají ženy v místnosti, kde rodily.

PO PORODU

V časném poporodním období je miminko ošetřeno a vráceno mamince do 10-15 minut. U všech poporodních vyšetření může být otec dítěte přítomen.

K prsu se přikládá miminko po základním vyšetření, tedy do 15 minut. Porodnice dodržuje 9 z 10 bodů k úspěšnému kojení.

Nejčastěji je praktikován nepřetržitý kontakt mezi matkou a dítětem po celých 24 hodin, tzv. rooming-in. Na oddělení šestinedělí (jsou zde 4 oddělení šestinedělí) jsou 3 jednolůžkové nadstandardní pokoje, 9 dvoulůžkových nadstandardních pokojů a 13 trojlůžkových pokojů.

Návštěvy jsou možné od 13 do 19 hodin (v nadstandardních pokojích i uvnitř po souhlasu druhé maminky). Po fyziologickém porodu žena obvykle odchází za 72 hodin, po císařském řezu pak 5.-6. den.
OTÁZKY A ODPOVĚDI PŘED PORODEM

Ve spolupráci s BabyTelevizí vám přinášíme reportáž, v níž se nastávající maminka Katka ptá lékaře z pražské porodnice U Apolináře na otázky, které jí jako prvorodičku tíží. Možná se v nich také najdete a pomohou vám zbavit se obav.

WWW.BABYTELEVIZE.CZ
GYNEKOLOGICKO-PORODNICKÁ KLINIKA 1. LF UK

Apolinářská 18, 128 51 Praha 2
Telefon: 224 967 401 (403)
Web: apolinar.lf1.cuni.cz
Přednosta: Prof. MUDr. Alois MARTAN, DrSc.
Vrchní sestra: Hana Rittsteinová

CENY ZA SLUŽBY:

  • Doprovod rodičky k porodu: 500 Kč
  • Předporodní kurz pro rodičky: 900 Kč
  • Těhotenské cvičení: 100 Kč/1 hod.
  • Nadstandardní pokoj pro matku po porodu: 700 ( dvoulůžkový), 1000 Kč/den (jednolůžkový)

ZAJÍMAVOSTI:

  • Porodnice je perinatologickým centrem a superkonziliárním centrem pro nejzávažnější těhotenské patologie pro celou ČR
  • Získala jako první v Evropě certifikát Evropské odborné společnosti pro gynekologii a p orodnic tví v roce 2005
  • Klinika obdržela certifikát Evropské asociace perinatologické medicíny
  • Síť mateřských center letos udělila neonatologii certifikát Společnost přátelská rodině
  • Umožňuje odběr pupečníkové krve

Zdroj: www.aperio.cz

Témata: Děti, Porod, Časopis Maminka, Novorozenec, Jak, Apolinář, Porodní stolička, U Apolináře, Blízká osoba

Mohlo by vás zajímat
Narážky na tělo po porodu ignorujte, radí. Jak vypadá po třech dětech?
Kristýna Boková je těhotná. Čeká svoje třetí dítě, prozradila pohlaví?
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy
Žena vůbec nevěděla, že je těhotná. Dítě porodila u švagrové na záchodě
Po letech: Nafotili znovu oblíbené fotky z rodinného alba. To musíte vidět!
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Bez plenek, bez hraček a bez pravidel! 15 slavných matek se zvláštními výchovnými metodami
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?

Horoskopy

Býk Středa je po profesní stránce velice nepříjemným dnem. Už se vám nebude dařit, tak jako doposud a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kristián, Kristian, Christian

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné