Maminka.czPorodnice

Jak se rodí v Česku? Více vyvolávaných porodů a medikace, méně nástřihů a vážení dětí po každém kojení

Vanda Stöckbauerová 19.  4.  2023
O českém porodnictví se tvrdí, že patří mezi světovou špičku, alespoň z lékařského hlediska. Maminky to ale mnohdy vidí jinak. Aperio zveřejnilo novou unikátní analýzu dat, která získává přímo od rodiček v Průvodci porodnicemi. Analýza ukazuje, jak se mění dlouhodobé trendy v českém porodnictví. Z online dotazníků, v nichž respondentky popisovaly a hodnotily péči ve své porodnici, vyplývají jedinečná data.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Za posledních 5 let se mimo jiné zvýšil podíl vyvolaných porodů, vzrostlo využití medikace k tlumení bolesti, klesla četnost nástřihů hráze, častěji bylo vyčkáváno na dotepání pupečníku a snižujícímu se podílu matek bylo doporučováno, aby své dítě vážily před a po každém kojení.

VIDEO: Podcast Maminka: Jak si vybrat porodnici?

Více vyvolávaných porodů, více farmakologického tlumení bolesti

Analýza ukazuje, že u některých zásahů do průběhu porodu dochází k nárůstu. Jedná se například o významný nárůst podílu porodů, které nezačaly spontánně, ale byly vyvolané z 17.2 % (v r. 2018) na 26.6 % (v r. 2022). „K umělému vyvolání porodu lékaři přistupují kromě situací, kdy se objeví nějaké těhotenské komplikace, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka a podobě, pravděpodobně stále častěji také z důvodu samotné délky těhotenství. V ČR je preindukce a indukce doporučována Českou gynekologickou a porodnickou společností ČLS JEP již při trvání těhotenství 41 týdnů plus 3 dny, Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje jako prodloužené těhotenství takové, které trvá déle jak 42 týdnů. S indukcí porodu jsou spojena různá rizika, některá data naznačují například vyšší riziko ukončení porodu císařským řezem,“ vysvětluje Miloslava Kramná, koordinátorka Průvodce porodnicemi. Mimo to také mírně narostl podíl žen, které referují o nepřetržitém monitorování plodu (z 29.5 % v r. 2018 na 35.4 % v r. 2022), a vzrostlo též tlumení bolesti farmakologickými prostředky (z 36.0 % v r. 2018 na 43.9 % v r. 2022).

Narození miminka v přímém přenosu! Jak probíhá císařský řez, jsme exkluzivně natočili krok za krokem

Méně nástřihů hráze a další pozitivní trendy

Pozitivním směrem se naopak vyvíjí např. podíl žen, kterým byla provedena epiziotomie (nástřih hráze) z 45.0 % v r. 2019 na 36.3 % v r. 2022. Pokračuje trend, kdy narůstající podíl matek referuje, že měly dítě bezprostředně po porodu položeno na břiše či hrudníku (ze 72.3 % v r. 2018 na 75.3 % v r. 2022). Zvyšuje se podíl novorozenců, kterým byla pupeční šňůra přestřižena až po jejím dotepání (z 38.2 % v r. 2018 na 48.8 % v r. 2022). Obě posledně zmíněné praktiky pozitivně ovlivňují poporodní adaptaci novorozence.

Dokrmování a vážení po každém kojení

Z analýzy dále vyplývá, že polovina donošených novorozenců byla během pobytu na poporodním oddělení dokrmována (tzn. že měli jinou stravu než mateřské mléko matky). Větší části matek se dostalo nevhodné doporučení, aby své dítě kojily v intervalech nejméně 2–3 hodiny (57.6 % za celé období), než žádoucí doporučení, aby kojily, kdykoli si ony nebo dítě přejí (42.4 % za celé období). Více než polovina žen byla také konfrontována s požadavkem zdravotníků, aby své novorozené dítě zvážily před a po každém kojení. „Tento požadavek nemá oporu v žádných odborných doporučeních pro podporu kojení, naopak narušuje kojení i péči o dítě a matky zatěžuje. Za celé období se týkal 60 % žen. Nadějné je, že zdravotníci postupně od tohoto požadavku ustupují. Relativní četnost se v odpovědích snížila z 65.2 % v r. 2018 na 52.0 % v r. 2022,“ doplňuje Miloslava Kramná.

Webový Průvodce porodnicemi sleduje české porodnictví dlouhodobě, provozuje ho spolek Aperio. Analýza vychází z 6 571 dotazníků od žen, které porodily v letech 2018–2022 v některé z porodnic v ČR mezi 38. a 42. týdnem těhotenství.  Kompletní analýzu dat z Průvodce porodnicemi si můžete stáhnout zde.

Porodnice u Apolináře, kde se ročně narodí až 4000 dětí, otevřela nové porodní centrum. Jak vypadají porodní pokoje?
Témata: Porod, Kojení, Gynekologie a porodnictví (poradna), Porodnice, Tipy a rady porod, Aperio, WHO, medikace, Průvodce porodnicemi, Český gynekologický, PDF, ČLS JEP, Miloslava Kramná, Analýza, Česká republika, Porodní centrum, Porodnictví, Průvodce, Trend, Vážení, Vaz

Video