Maminka.czNovorozenec

Jak se rodí v Chrudimi

, Časopis Maminka
24. 6. 2009
Jak se rodí v Chrudimi
Porodnicko-gynekologické oddělení Nemocnice Chrudim zajišťuje komplexní péči o ženy gynekologicky nemocné, s komplikacemi v těhotenství a o ženy během porodu. Máte-li zájem rodit právě zde, můžete se s tím, jak bude porod probíhat, seznámit prostřednictvím kurzů předporodní přípravy pro těhotné ženy.

PŘEDPORODNÍ PÉČE

Ty pořádá nemocnice ve spolupráci s mateřskými centry MAMA klub Chrudim a Hlinečáček (Hlinsko). Kurzy vedou lékaři gynekologicko-porodnického oddělení, porodní asistentky a lékař novorozeneckého oddělení. Nechcete se kurzů účastnit? Nevadí, pokud o to požádáte, porodnice pro vás uspořádá jednorázová informativní setkání, kde se dozvíte vše potřebné.

PRŮBĚH PORODU

Rozhodujete se, kde se narodí vaše děťátko? Od roku 2004 se v Chrudimi rodí v nově zrekonstruovaných porodních sálech, kde mohou maminky i s doprovodem trávit předporodní dobu a dvě hodiny po porodu. Porodní sály tvoří 3 porodnické boxy se sociálním zařízením na každém boxu a po celou dobu porodu (od přijetí do dvou hodin po něm) je maminkám zajištěna intimita prostředí.

Součástí jednoho porodního boxu je relaxační vana, kterou lze použít během první doby porodní ke snížení děložních kontrakcí. Porody do vody se ve zdejší porodnici nepraktikují. Součástí porodní části je i operační sál vyhrazený k císařskému řezu nebo jiným porodnickým operacím. Je tu i místnost pro ošetření novorozence. K porodu mohou ženu doprovázet maximálně 2 osoby. Kromě rodinných příslušníků a přátel to může být jakákoli vybraná porodní asistentka nebo lékař. Doprovod může s rodičkou zůstat po celou dobu trvání porodu, tj. od příchodu na porodní sál až po jeho opuštění.

Personál porodnice je zvyklý zacházet s porodním plánem. V první době porodní je rodičkám doporučován spíše pohyb a změny poloh. O holení a přijímání tekutin si žena může rozhodnout sama. Klystýr je spíše nutný, můžete jej však odmítnout. Přejete si rodit za použití epidurální analgezie? Není problém, je poskytována i bez lékařské indikace. Pokud chcete využít nefarmakologických metod tlumení porodních bolestí, nabízí porodnice teplé lázně (vanu), sprchy, relaxační pomůcky (míč, vak) a poslech hudby.

DRUHÁ DOBA PORODNÍ

Ve druhé době porodní zůstává žena v místnosti, kde trávila dobu první. Porodní místnosti jsou zařízeny spíše jako civilní pokoje (postel, varná konvice, křesílko, lednička, stoleček) a rodí v nich vždy pouze jedna žena. Je-li porod fyziologický, žena si nemůže vybrat jinou než klasickou polohu vleže, pololeže či polosedě na posteli, avšak bez připevněných nohou. V případě porodu císařským řezem čeká partner v předsálí. Fyziologický porod vede většinou lékař a porodní asistentka je mu k dispozici. Celkově je přístup zdravotnického personálu spíše vyčkávací. V době mezi porodem a přeložením na pokoj čekají ženy v porodní místnosti.

TŘETÍ A ČTVRTÁ DOBA PORODNÍ

V časném poporodním období smí doprovod zůstat s rodičkou neomezeně dlouho. Po porodu může být matka s dítětem v nepřetržitém kontaktu, potřebná vyšetření se provádějí na těle matky či v bezprostřední blízkosti, dítě je současně s matkou převezeno na oddělení šestinedělí. Miminko je mamince přiloženo k prsu nejpozději do půl hodiny po porodu. Porodnice dodržuje všech 10 bodů k úspěšnému kojení a je majitelem titulu Baby friendly hospital (titul získalo novorozenecké oddělení v roce 1998).

Rooming-in se praktikuje ve všech pokojích, částečný rooming-in je ale také možný. Na oddělení šestinedělí jsou 2 nadstandardní jednolůžkové pokoje, 6 dvoulůžkových a jeden třílůžkový pokoj. Ve všech je k dispozici zařízení na koupání dítěte, sprcha, WC a telefon. Na nadstandardních pokojích je navíc možný 24hodinový nepřetržitý pobyt partnera.

Návštěvy jsou dovoleny na pokojích denně od 15 do 17 hod., na nadstandardních pokojích od 10 do 20 hodin. Po fyziologickém porodu žena obvykle odchází 4. den domů (den porodu se nepočítá). Na výslovné přání může žena odejít nejdříve 3. den po porodu. Porodnice nabízí maminkám návštěvní službu porodních asistentek u nich doma a hradí ji pojišťovny.


NEMOCNICE CHRUDIM GYNEKOLOGICKO-PORODNICKÉ ODDĚLENÍ

Václavská 570, 537 27, Chrudim

Přednosta: MUDr. František Liška

Vrchní sestra: Miluše Součková

Kontakt: 469 653 442

www.hospital.chrudim.cz

CENY ZA SLUŽBY:

Doprovod rodičky k porodu: 500 Kč
Nadstandardní pokoj pro matku po porodu: 300 Kč
Poporodní pokoj pro nepřetržitý 24 hod. pobyt celé rodiny: 500 Kč
Porodnice není perinatologickým centrem a umožňuje odběr pupečníkové krve.

PROČ RODIT PRÁVĚ U NÁS:

Jsme zkušený tým lékařů s dlouholetou praxí a milých, ochotných porodních asistentek a dětských sester. Každá rodička je námi vítána a celý tým porodního a novorozeneckého oddělení svým profesionálním a současně lidským přístupem pomáhá při plnění nejkrásnější role ženy – zrození nového života.

MUDr. František LIŠKA, primář

Více na http://www.maminka.cz/porodnice/detail/64

Témata: Děti, Porod, Novorozenec, Časopis Maminka, Fyziologický porod, Miluše, Jak, Porod fyziologický, Varná konvice, Lidský přístup, Chrudim, Tým lékařů

Mohlo by vás zajímat
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Děkujeme všem profesím v první linii! Google zveřejnil originální poděkování
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Tahle sexy plus size modelka Hilda vás pobaví. A třeba se i poznáte
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?

Horoskopy

Kozoroh Milí Kozorozi, jindy se do práce těšíte a jste na pracovišti jako první. Nyní je to jinak. Mnohdy…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bohuslava, Vilibald, Donald

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné