Maminka.czNovorozenec

Jak se rodí v Havlíčkově Brodě

Ivana Ašenbrenerová 24.  6.  2009
Jak se rodí v Havlíčkově Brodě
Zdejší porodnice patří dlouhodobě k těm nejvíce vyhledávaným a nejoblíbenějším v regionu. Kromě komplexní medicínské péče zde totiž rodičkám nabízejí příjemné prostředí, relaxaci...

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

PŘEDPORODNÍ PÉČE

Pokud mají těhotné zájem o předporodní kurz, je možné se na něj přihlásit telefonicky. Probíhá jednou za 14 dní a stojí 200 Kč, doprovod zaplatí stejnou sumu. Rodičky, které pocházejí ze vzdálenějších míst, mohou kurz absolvovat ve svém bydlišti a k porodu sem poté jenom přijet.

Budoucí maminky si mohou také po předchozí domluvě prohlédnout porodní sály a oddělení šestinedělí. Těhotenské cvičení, gymnastiku a plavání provádějí soukromé porodní asistentky. Za těhotenské cvičení těhulky zaplatí 640 Kč.

PRŮBĚH PORODU

K porodu mohou rodičku doprovázet maximálně 2 osoby, nejčastěji to bývá partner, a kromě rodinných příslušníků si s sebou může maminka vzít dulu, porodní asistentku nebo lékaře. Doprovod může s rodičkou zůstat po celou dobu porodu, tedy od příchodu na porodní sál až po jeho opuštění. Cena za doprovod je 500 Kč na osobu. Personál porodnice je zvyklý zacházet s porodními plány.

Rodičky se připravují v první době porodní v místnosti, která je určena jen jedné ženě, a porodnice má k dispozici 4 takové pokoje. V první době porodní se ženám doporučuje spíše pohyb a změny poloh. Procedury jako klystýr nebo holení nejsou nutné a ženy se mohou samy rozhodnout, jestli jich využijí, nebo ne. Elektronický monitoring je při normálním porodu prováděn intermitentně. Během porodu se využívá celá řada nefarmakologických metod tlumení bolesti, jako jsou teplé lázně (vana), sprchy, relaxační pomůcky (balon, masážní válečky, žíněnka, ribstole, závěsné lano), poslech hudby, aromaterapie a masáže prováděné personálem. Má-li však rodička zájem o epidurální analgezii, je poskytována vcelku bez omezení. Personál ji sice bez lékařské indikace nenabízí, ale na žádost ženy ji poskytne.

Druhou dobu porodní zůstává rodička ve stejné místnosti. Všechny tyto místnosti jsou zařízeny spíše jako civilní pokoje (barevné ladění, civilní nábytek, výzdoba) a rodí v nich vždy jen jedna žena. Při fyziologickém porodu si může žena zvolit jinou polohu než klasickou – většinou v pololeže či v polosedě, v kleku, na boku, na porodní stoličce nebo v polodřepu či na porodním vaku. Jako jedna z mála porodnic nabízí havlíčkobrodská možnost rodit do vody. V případě nutnosti císařského řezu doprovod rodičky nemůže být přítomen porodu. Fyziologický porod vede většinou porodní asistentka, lékař přichází jen při komplikacích a na poporodní prohlídku matky a dítěte. Celkově personál porodnice spíše vyčkává, pozoruje, kontroluje a vyhodnocuje průběh porodu, stav rodičky i dítěte. V době mezi porodem a přeložením na pokoj čeká žena v místnosti porodu na posteli. Na žádost rodičky provádí porodnice odběr pupečníkové krve pro vlastní potřebu.

POPORODNÍ PÉČE A ŠESTINEDĚLÍ

Po porodu může doprovod zůstat s rodičkou pouze 2 hodiny, než je převezena na poporodní pokoj. Na nadstandardním pokoji smí doprovod pobývat neomezeně dlouho. Matka může být s miminkem po porodu v nepřetržitém kontaktu, potřebná vyšetření děťátka se provádějí na těle ženy nebo v její blízkosti. Pokud tomu nebrání zdravotní stav matky nebo dítěte, je novorozenec umístěn na pokoj matky – funguje tu tzv. rooming-in. K prsu se dítě přikládá nejpozději do půlhodiny po porodu. Porodnice má titul Baby friendly hospital (od roku 1998).

Na oddělení šestinedělí jsou dva jednolůžkové a 10 dvoulůžkových pokojů, WC a sprcha jsou společné pro dva pokoje. Jeden jednolůžkový pokoj je zařízen jako nadstandardní (má lednici, rádio, TV, telefon, nábytek a lůžko pro doprovod a balkon). Je zde umožněn 24hodinový pobyt partnera. Cena za tento pokoj je 400 Kč/den, pobyt celé rodiny 500 Kč/den. Návštěvy jsou každý den v odpoledních hodinách, po domluvě i jindy. Po fyziologickém porodu odchází rodička domů většinou 4.–5. den, na výslovné přání již 3. den. Výjimečně je možný i tzv. ambulantní porod, kdy rodička může po fyziologickém porodu odejít týž den domů. Problémem pro pediatry však v tomto případě zůstávají observace (pozorování) a screeningová vyšetření novororozence. Plánované odchody 3. den a dříve je nutno konzultovat s přednostou dětského oddělení. Porodnice nabízí pomoc při kojení po propuštění (horká linka kojení, poradna pro kojící ženy).


NEMOCNICE HAVLÍČKŮV BROD

Husova 2624

580 22 Havlíčkův Brod

GYNEKOLOGICKO - PORODNICKÉ ODDĚLENÍ

Primář: MUDr. Pavel Antonín

Vrchní sestra: Hana Kačírková

KURZY PŘEDPORODNÍ PŘÍPRAVY: tel. 569 472 397

TĚHOTENSKÉ CVIČENÍ:Havlíčkův Brod, tel. 569 425 000

KONTAKT: telefon: 569 472 111, e-mail: www.onhb.cz

PROČ RODIT PRÁVĚ V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ

V naší porodnici se klientkám dostane maximální vstřícnosti ke všem jejich přáním a vlastně nechybí vůbec nic, co bychom nemohli budoucím maminkám slíbit nebo nabídnout v době, kdy budou své očekávané dítě přivádět na svět. Nabízíme bezpečné alternativní porodnictví v rodinném prostředí s kompletním technickým a odborným servisem. U nás se budete cítit jako doma a zároveň budete v maximálním bezpečí.

MUDr. Petr Herman

Více na http://www.maminka.cz/porodnice/detail/145

Témata: Porod, Novorozenec, Časopis Maminka, Děti, Horká linka, Fyziologický porod, Havlíčkův Brod, Maximální bezpečí, Očekávané dítě, Jak
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Galerie: "Pneumatiky", strie, celulitida? Známé i neznámé mámy ukázaly svá těla v plavkách a nedostatky neřeší
Mrázková Dita
Mámy v plavkách
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Adoptovala tři děti, aby si splnila sen o velké rodině. Co o nich potom zjistila, je k neuvěření!
Formánková Simona
Příběhy
Tahle máma dala svému synovi ďábelské jméno. A teď jí vyhrožují smrtí!
Mrázková Dita
Netradiční jména
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
GALERIE: Princezna Charlotte nebo princ George jako dospělí? Neuvěříte, jak budou vypadat děti královských rodin za pár let
Formánková Simona
Galerie