Maminka.czPorod

Jak se rodí v Jičíně

Ivana Ašenbrenerová 23.  6.  2009
Jak se rodí v Jičíně
Jičín je bránou do Českého ráje i městem pohádky spojovaným s Rumcajsem, Mankou a Cipískem. Pokud chcete rodit právě v tomto kraji, kde se mísí tradice s moderní dobou, pak se určitě rády dozvíte něco o zdejší porodnici.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Gynekologicko-porodnické oddělení je kompletně umístěno v moderní budově pavilonu operačních oborů. Kromě gynekologie je tu i porodnice a také novorozenecké oddělení.

PŘED PORODEM

Chcete-li se seznámit se zdejší porodnicí, můžete se i s doprovodem zúčastnit jednorázového informativního setkání o průběhu porodu, které porodnice pořádá. Účast na něm je samozřejmě dobrovolná. Máte-li zájem o těhotenské cvičení, můžete si zvolit buď těhotenskou gymnastiku, nebo plavání. Cvičení probíhá každý čtvrtek a je jednou měsíčně doplněno přednáškou lékaře s následující prohlídkou porodnice.

Prohlídky porodních sálů a pokojů, na nichž jsou maminky po porodu, nabízí porodnice všem těhotným ženám a jejich doprovodu i mimo výše uvedené přednášky, dovolí-li to provoz porodnice.

PRŮBĚH PORODU

K porodu vás může doprovázet pouze jedna osoba, nejčastěji to bývá samozřejmě partner rodičky. Kromě rodinných příslušníků to může být i dula, vybraná porodní asistentka nebo lékař. Za účast u porodu doprovod zaplatí 500 Kč, v ceně je i bezprostřední proškolení tatínků, jak podpořit partnerku na porodním sále, a malé občerstvení v průběhu porodu. Doprovod může samozřejmě s rodičkou zůstat po celou dobu trvání porodu, to je od příchodu na porodní sál až po jeho opuštění.

Za poplatek 5000 Kč si též můžete zvolit lékaře, který povede váš porod. Očekává se i aktivní přístup rodičky k porodu, personál se snaží vyhovět jejím přáním, vše samozřejmě za pečlivého monitorování stavu plodu i rodičky. Lze si i připravit porodní plán, zdejší porodnice je zvyklá s ním pracovat, ale za vhodnější je považována bezprostřední komunikace mezi rodičkou a personálem podle aktuálního průběhu porodu.

Místnosti určené pro pobyt žen v první době porodní jsou uspořádány tak, že se v nich může připravovat vždy pouze jedna žena, pokoj má vlastní koupelnu se sprchou a toaletou. Porodnice má k dispozici dva moderně vybavené porodní sály s moderní monitorovací technikou a klimatizací, přímo v traktu porodnice je připraven operační sál využívaný pouze k císařským řezům. V první době porodní vám bude doporučován spíše pohyb a změny poloh. Klystýr a holení vám budou nabídnuty, ale pokud si je nepřejete, bude vám vyhověno. O příjmu tekutin si budete během fyziologického porodu rozhodovat sama.

V Jičíně je při porodu na první místo kladena bezpečnost maminky a miminka. Porody do vody proto pro možná rizika spíše nedoporučují, ale pokud si přejete rodit v jiné než klasické poloze, personál je k požadavkům vstřícný, pokud není ohrožen zdravotní stav rodičky a plodu. Můžete si tedy zvolit polohu v pololehu, polosedu na posteli, v kleku, vestoje nebo podřepu s opěrou nebo v závěsu. U porodu je možno podle stavu a přání rodičky aplikovat bolest tišící léky, včetně epidurální analgezie, která je bezplatná a dostupná 24 hodin denně. Přejete si využít jiné než farmakologické tišení bolesti? Využít můžete vanu s teplou vodou, sprchu a řadu relaxačních pomůcek (balon, hudbu, aromaterapii nebo masáže).

Všechny místnosti jsou zařízeny spíše jako "domácí" pokoje (křesla pro doprovod, čajový servis, rozhlas, CD přehrávač, tlumené světlo, nadstandardní lůžkoviny), neboť během porodu je kladen důraz na psychickou pohodu rodičky i doprovodu, k čemuž má přátelské prostředí napomáhat. V případě porodu císařským řezem může být doprovod přítomen za prosklenými dveřmi operačního sálu. Porod vede většinou lékař v úzké spolupráci se špičkově proškolenými porodními asistentkami.

PO PORODU

Mamince je po porodu podle přání miminko přiloženo na břicho (dovoluje-li to stav novorozence) a poporodní ošetření se provádí v bezprostřední blízkosti matky přímo na porodním sále. K prsu je novorozenec přiložen ještě na porodním sále po ošetření, většinou tedy několik minut po porodu. Vše je opět limitováno především dobrým stavem miminka a jeho poporodní adaptací. Na oddělení šestinedělí je 8 dvoulůžkových pokojů, 2 pokoje pooperační sloužící k intenzivnější péči a 2 nadstandardní jednolůžkové pokoje. Na každém pokoji je k dispozici sprcha, WC, telefon a pohodlné židle se stoličkou, které maminky využívají při kojení.

Nadstandardní pokoje jsou navíc vybaveny televizí, lednicí, fénem na vlasy, čajovým servisem, varnou konvicí, nadstandardními lůžkovinami a rádiem. Umožňují také nepřetržitý 24hodinový pobyt partnera, vše samozřejmě za doplatek. Porodnice dodržuje všech 10 bodů k úspěšnému kojení. Roomingin je samozřejmostí na všech pokojích. O maminky pečují jak porodní asistentky, tak dětské sestry, které maminkám pomáhají při koupání, přebalování a kojení miminek. Na zdravotní stav novorozence dohlížejí neonatologové.

Obvyklá doba pobytu maminky v porodnici se pohybuje okolo 4 dnů, po císařském řezu to bývá 6 dnů, propuštění je limitováno zdravotním stavem dítěte i matky. Porodnice nabízí pomoc při kojení i po propuštění a může rovněž zprostředkovat pomoc porodní asistentky v domácnosti. Tuto službu hradí zdravotní pojišťovna.


Gynekologicko-porodnické oddělení oblastní nemocnice Jičín, A. S.

Kontakt: Bolzanova 512, 506 01 Jičín

Primář: MUDr. Lubomír Voltr

Vrchní sestra: Radomíra Palasová

Těhotenské cvičení: Markéta Šrajerová, tel. 728 070 793

Kateřina Kazdová, tel. 604 973 724

www.nemjc.cz

tel. 493 582 111 (ústředna)

ZAJÍMAVOSTI:

  • Porodnice poskytuje rodičkám s postižením bezbariérový přístup a speciální služby podle předchozí domluvy.
  • Porodnice není perinatologickým centrem, splňuje podmínky Baby Friendly Hospital a umožňuje komerční odběr pupečníkové krve.

CENY ZA SLUŽBY:

  • Kurz těhotenského plavání: 400 Kč/5 hod.
  • Nadstandardní pokoj pro matku po porodu: 500 Kč/den.
  • 24hodinový pobyt partnera s matkou na nadstandardním pokoji: 300 Kč/den, se stravou 400 Kč/den.

Proč rodit u nás

V naší porodnici se snažíme samozřejmě o zajištění co nejlepší zdravotnické péče, ale jde nám i o to, aby se u nás rodičky a jejich partneři cítili spokojeně. K tomu napomáhá vedle vlídného přístupu personálu i příjemný interiér porodních sálů a poporodních pokojů, které jsou maximálně dvoulůžkové, se zajištěním pohodlné péče o miminko.

Primář MUDr. Lubomír Voltr

Více na http://www.maminka.cz/porodnice/detail/96

Témata: Porod, Novorozenec, Časopis Maminka, Děti, Maminka pomáhá, Obvyklá doba, Tišící lék, Jak, Doplatek, Dobrý stav, Jičín, Bezbariérový přístup, Malé občerstvení, Těhotenské plavání
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Galerie: "Pneumatiky", strie, celulitida? Známé i neznámé mámy ukázaly svá těla v plavkách a nedostatky neřeší
Mrázková Dita
Mámy v plavkách
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Adoptovala tři děti, aby si splnila sen o velké rodině. Co o nich potom zjistila, je k neuvěření!
Formánková Simona
Příběhy
Syna porodila, když jí bylo 57. Mít dítě v pozdějším věku je jednodušší, nemáte taková očekávání, říká Barbara
Formánková Simona
Příběhy
GALERIE: Princezna Charlotte nebo princ George jako dospělí? Neuvěříte, jak budou vypadat děti královských rodin za pár let
Formánková Simona
Galerie
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie