Maminka.czNovorozenec

Jak se rodí v Jindřichově Hradci

, Časopis Maminka
24. 6. 2009
Jak se rodí v Jindřichově Hradci
Jindřichohradecké těhulky se po dlouhé době] dočkaly rekonstrukce celého gynekologicko-porodnického pavilonu.

A od konce února jim komfort moderního oddělení dotváří sedmičlenný lékařský tým, jednadvacet porodních asistentek, tři porodní sály, tři pokoje s nadstandardním vybavením a čtrnáct porodnických lůžek.

Přijíždějí sem rodičky z Jindřichohradecka i Dačicka a zpravidla se chtějí předem přesvědčit, zda je jejich volba správná. Celé oddělení usiluje o získání titulu Baby friendly hospital - nemocnice přátelská dětem. Zároveň poskytuje možnost odběru pupečníkové krve na kmenové buňky. Porodníci nabízejí „novinku“ -programování porodů. Na dětském oddělení je úsek intermediální péče pro předčasné porody od 32. týdne gravidity s nadregionální působností pro pacientky s ohroženým těhotenstvím z Pelhřimovska, Dačicka, Třeboňska a Veselska. Návštěvy v porodnici nejsou limitované ofi ciální návštěvní dobou.

PŘEDPORODNÍ PÉČE

V kurzech předporodní přípravy se těhotné ženy dozvědí, jakým způsobem se začne miminko hlásit na svět, jak zareagovat, jak si počínat, kam zatelefonovat, co si s sebou do porodnice nachystat a na co se připravit. Kurzy probíhají v ZUŠ v Jindřichově Hradci. Jsou jednorázové, vždy v pondělí je od 17.30 do 18.30 hodin cvičení, od 18.30 do 19.30 hodin psychoprofylaxe. Cena za 2 hodiny je 50 korun.

PŘÍPRAVA, ZKLIDNĚNÍ, RELAXACE

Téměř pětasedmdesát procent porodů probíhá s asistencí partnera, blízké osoby nebo dalšího člena rodiny. Pro ně je na oddělení, v případě potřeby, k dispozici zvláštní místnost. Většinou ale za jejich stálé přítomnosti prochází budoucí maminka jednotlivými místnostmi příjmového bloku, kde se do počítače zaznamenávají osobní data a zdravotní anamnéza, provádějí počáteční vyšetření včetně vyšetření ultrazvukem. K monitorování plodu je využíváno fetálních kardiotokografů a pulzní oxymetrie. Tady také dochází k částečnému holení a očistě po aplikaci klystýru. Většina žen ani holení ani podání klystýru neodmítá a podle porodníků má klystýr pozitivní vliv na nastartování porodu a zlepšení porodní činnosti. V době předporodní využívají maminky různé relaxační pomůcky a hlavně hydromasážní vanu (za poplatek 200 korun). Díky jejich působení dochází k výraznému zmírnění porodních bolestí, zkrácení celého porodu a snížení množství podávaných léků proti bolesti a uklidňujících preparátů. V každé z místností příjmového bloku je sociální zařízení se sprchou.

POROD

„Rodiny začínají mít víc než jedno dítě,“ zní dobrá zpráva od personálu moderně zařízené porodnice. Na „nápor“ matek je vybavena třemi porodními sály. Dva jsou klasické, třetí je zařízený civilněji.

Jeho dominantou je porodnické dvojlůžko vzhledově podobné manželské posteli a upravené pro odlehčené polohy při porodu. Na něm mohou oba rodiče odpočívat v průběhu předporodní doby, poslouchat hudbu či rádio, sledovat televizi a společně tu jsou i při vlastním porodu.

Porod do vody se tu neprovádí. V případě požadavku bezbolestného porodu je možné požádat o epidurální analgezii, za kterou se však připlácí jako za nadstandardní službu. Pokud to vyžaduje zdravotní stav ženy, je její aplikace bezplatná. Při splnění určitých okolností a po domluvě se provádějí císařské řezy na přání. Porodníci je upřednostňují i v případech vyššího věku rodičky nebo u očekávaných porodů dětí s vyšší porodní váhou. Po porodu maminka odpočívá na porodním sále ještě dvě hodiny a děťátko má na libovolnou dobu buď u sebe, nebo vedle na vyhřívacím lůžku. Miminka se po narození neomývají, ale otírají se olejíčkem a do půlhodiny se přikládají k prsu na přisátí. V případě jakýchkoli zdravotních komplikací ukládají dětské sestry děťátko rovnou na novorozenecké oddělení. O uvedení vlastního potomka do života přestřižením pupečníku se může postarat otec dítěte. Samozřejmostí je možnost focení nebo natáčení celého porodu.

POPORODNÍ DOBA

Oddělení šestinedělí má pokoje po čtyřech, třech a dvou polohovatelných lůžkách. Některé z nich mají společnou přebalovací místnost s vanou, váhou a přebalovacím pultem. Praxe ukazuje, že o tři nadstandardní pokoje je zájem a jejich počet nemusí být v budoucnu defi nitivní.

Poplatek za jejich použití je 500 korun s doprovodem a 400 bez doprovodu. Jsou vybavené vlastním sociálním zařízením, koupelnou, televizí, lednicí a vším, co je třeba k péči o miminko. Na pokojích nekojí maminky v určených intervalech, ale podle potřeby. V případě výskytu problémů mají k dispozici laktační poradkyně a také dostatek pomůcek pro kojení - odsávačky, kloboučky. Nebývá pravidlem, že maminka, která nekojila první dítě, nemůže kojit druhé. Maminky (a zvláště prvorodičky) zůstávají v kontaktu s oddělením i po odchodu z porodnice. Nemocnice je vybavena jednotkou intenzivní péče se čtyřmi inkubátory pro případ poporodních zdravotních problémů u novorozenců, například u předčasných porodů. U nekomplikovaných porodů odcházejí maminky domů 4. den po porodu. Po nekomplikovaném porodu císařským řezem 5. pooperační den.

PROČ RODIT PRÁVĚ V JINDŘICHOVĚ HRADCI

„Prosazujeme moderní světový trend v porodnictví s důrazem na fyziologický přirozený porod včetně expektativního přístupu k potermínované graviditě. Jako součást předporodního děje je v provozu hydromasážní vana s vynikajícími výsledky. Samozřejmostí je tu také výběr porodní polohy, alternativní příprava k porodu, návštěvy v porodnici bez omezení, otec u porodu, předporodní psychoprofylaxe manželského páru.“


GYNEKOLOGICKO - PORODNICKÉ ODDĚLENÍ

U nemocnice 380/III 377 38 Jindřichův Hradec

Primář: MUDr. Jaroslav Doucek

Vrchní sestra: Hana Voglová

Kontakt: 384 376 232, 384 376 309

CENY ZA SLUŽBY

Nadstandardní pokoj: 500 Kč

Doprovod k porodu: 500 Kč

Kurzy: 800 Kč - tel. kontakt: 723 561 537

KURZY PŘEDPORODNÍ PŘÍPRAVY:

porodní asistentka Vladimíra Hrušková
telefon: 721 321 031

Více na http://www.maminka.cz/porodnice/detail/116

Témata: Časopis Maminka, Děti, Porod, Novorozenec, Lékařský tým, Hra, Celé oddělení, Hrad, Jindřichov, Jak, Jindřichův Hradec, Vogl

Mohlo by vás zajímat
Covid způsobuje u dětí multisystémový zánětlivý syndrom. Jak ho poznáte?
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje

Horoskopy

Býk V neděli si maličko přispíte, ale tím se nezbrzdíte. Táhne vás to do přírody a prahnete po venkovních…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Aneta, Anetta, Paskal

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné