Maminka.czNovorozenec

Jak se rodí v Kadani

, Časopis Maminka
23. 6. 2009
Jak se rodí v Kadani
Porodnické oddělení kadaňské nemocnice poskytuje ženám komplexní péči v těhotenství, při porodu a v šestinedělí. Kromě toho se tu léčí nemoci spojené s těhotenstvím, choroby, které komplikují těhotenství i porod.

Na porodních sálech je možné vést porody jak fyziologické, tak komplikované. Zdejší personál přistupuje k nastávajícím maminkám tak, aby odtud odcházely spokojené.

PŘEDPORODNÍ PÉČE

Máte-li zájem o předporodní kurzy, pak si můžete vybrat z několika možností. Buď je to základní kurz, který se skládá ze 6 lekcí a je vhodný zejména pro prvorodičky. Dozvíte se v něm vše, co se týká vývoje těhotenství, životosprávy, teorie bolesti, významu otce u porodu a samozřejmě vše o samotném porodu.

Pokud rodíte podruhé, můžete si základní informace "zopakovat" v tzv. rychlokurzu (4 lekce), který probíhá od 28. týdne do 38. týdne gravidity.

Pokud si nepřejete zúčastnit se ani jednoho z těchto nabízených kurzů, můžete si domluvit individuální informativní setkání pouze pro sebe a partnera, které lze absolvovat kdykoli během těhotenství.

Chcete-li si během čekání na miminko zacvičit, můžete se zúčastnit těhotenského cvičení, které porodnice pořádá. V něm se naučíte posilovat břišní svaly, svaly pánevního dna, budete cvičit na míči, učit se relaxovat a správně dýchat během porodu. To vše se vám bude rozhodně hodit!

PRŮBĚH PORODU

Chystáte se k porodu s doprovodem? Tam vás může doprovázet pouze jedna osoba, v případě CAP (Centrum aktivního porodu, samostatná ošetřovací jednotka v rámci stávajícího gynekologicko-porodnického oddělení) je to neomezený počet osob, například dula, porodní asistentka nebo lékař. Doprovod s vámi může zůstat po celou dobu trvání porodu, to je od příchodu na porodní sál až po jeho opuštění. Personál je zvyklý zacházet s porodními plány.

Místnosti určené pro pobyt žen v první době porodní jsou uspořádány tak, že se v nich může připravovat pouze jedna žena. Porodnice má k dispozici 3 takové místnosti.(CAP sestává ze dvou místností, sociálního zařízení a tělocvičny, porodní místnosti připomínají svým vzhledem obývací pokoj či ložnici - jsou vybaveny postelí, křesly, stolky, vanou atd.). V první době porodní vám bude doporučován spíše pohyb a změna poloh, klystýr a zákaz jídla není nutný, i když spíše doporučovaný.

Epidurální analgezii zdejší porodnice bez lékařské indikace nenabízí, na žádost ženy ji však poskytne. Z nefarmakologických metod tišení porodních bolestí se zde využívá teplá lázeň, sprcha, muzikoterapie (CD si raději přineste sama) a aromaterapie. Na druhou dobu porodní se většina žen stěhuje do jiné místnosti (zůstává, jen pokud jsou ostatní místnosti obsazeny nebo pokud rodí na nadstandardním klasickém porodním sále), která je zařízena jako civilní pokoj (domácí nábytek, vana, barevné ladění stěn, pomůcky pro porod aj.).

Ve všech porodních místnostech rodí jen jedna žena. Při porodu si můžete zvolit jinou než klasickou polohu vleže, třeba vpolosedě na posteli - a to na porodním vaku, vsedě na porodní stoličce, v podřepu nebo rodit do vody. Před porodem do vody musí rodička podepsat informovaný souhlas a ošetřující lékař takový porod přeruší v případě, že je průběh porodu patologický nebo by mohl ohrozit zdraví nebo život plodu. Fyziologický porod vede buď porodní asistentka a lékař dohlíží na jeho průběh, nebo lékař a porodní asistentka je mu k dispozici. Celkově personál spíše vyčkává a vyhodnocuje průběh porodu.

CO SE DĚJE PO PORODU?

V časném poporodním období s vámi smí doprovod zůstat neomezeně dlouho. Dítě je od vás po porodu odděleno na dobu, která nepřevyšuje 30 minut, z důvodu novorozeneckých vyšetření. U nich však může být otec dítěte. K prsu se přikládá dítě nejpozději do půlhodiny po porodu, porodnice dodržuje 10 bodů k úspěšnému kojení.

Rooming-in je možný ve všech pokojích, částečný rooming-in není možný. Na oddělení šestinedělí je vám k dispozici 7 jednolůžkových nadstandardních pokojů (cena pro matku 500 Kč/den), 4 dvoulůžkové a 1 vícelůžkový pokoj. Ve všech je zařízení na koupání miminka, nadstandardní mají navíc vlastní sociální zařízení, TV, rozhlas a telefon a máte zde možnost vybrat si stravu včetně přídavku ovoce nebo mléčných výrobků. Na jednom z těchto pokojů je možný nepřetržitý 24hodinový pobyt partnera (300 Kč/den).

Po fyziologickém porodu můžete obvykle odejít domů 4. den. Po propuštění nabízí porodnice pomoc při kojení.


NEMOCNICE KADAŇ S. R. O. GYNEKOLOGICKO-PORODNICKÉ ODDĚLENÍ

Kontakt: Golovinova 1559, 432 01 Kadaň

www.nemkadan.cz

Přednosta: MUDr. Aleš Padrta

Vrchní sestra: Alena Kandelová, tel. 474 944 306

Kurzy předporodní přípravy a těhotenské cvičení: Alena Kandelová (vrchní sestra), tel. 474 944 348, kandelova@nemkadan.cz

ZAJÍMAVOSTI:

  • Od roku 1999 má titul Baby Friendly Hospital
  • Odběr pupečníkové krve porodnice umožňuje
  • Zdarma je možný porod v Centru aktivního porodu a porod do vody
  • Porodnice také umožňuje tzv. utajený porod (podle zákona 422/2004 Sb.) a od 1. 6. 2007 byl zprovozněn Baby Box

CENY ZA SLUŽBY

  • Předporodní kurzy pro rodičky: 600 Kč (+ 50 Kč za doprovod)
  • Jednorázová informativní schůzka pro rodičky: 50 Kč (+ 50 Kč doprovod)
  • Těhotenské cvičení: 30 Kč/lekce

Proč rodit u nás

Naší dlouholetou snahou je vytvořit maminkám příjemné prostředí a odstranit stresové faktory provázející porod. Důsledkem této snahy je i zřízení CAP, které představuje kompromis mezi porodem v domácnosti a v porodnici. Vybavení porodnice a kvalifikace pracovníků umožňuje zvládnout i velmi závažné porodnické komplikace. V roce 2006 se stalo naše gynekologicko-porodnické oddělení akreditovaným pracovištěm, na němž probíhá nejen diagnostika a léčba onemocnění, ale i výuka zdravotnických pracovníků.

MUDr. Aleš Padrta, přednosta

Více na http://www.maminka.cz/porodnice/detail/142

Témata: Děti, Porod, Časopis Maminka, Novorozenec, Aktivní porod, Neomezený počet, Jak, Kadaň, Porodní komplikace

Mohlo by vás zajímat
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Špatně spí? Možná jste to zavinili vy! Tomuhle se rozhodně vyhněte
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Porod? Dost syrový zážitek. Nevím, zda krásný, říká herec Lukáš Příkazký
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?

Horoskopy

Lev Na začátku pracovního týdne jste v kondici a všem to také předvedete. Únor je top měsícem kariéry i…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Matěj, Matyáš, Jasmína

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné