Maminka.czNovorozenec

Jak se rodí v Liberci

, Časopis Maminka
23. 6. 2009
Jak se rodí v Liberci
Porodnické oddělení Krajské nemocnice Liberec je zařazeno v současném systému perinatální péče mezi tzv. intermediální centra.

Kromě tzv. "termínových" rodiček pečuje tedy především o ženy rodící předčasně od dokončeného 31. týdne (event. o děti o porodní hmotností od 1350 g). Oddělení rizikového těhotenství v návaznosti na činnost poradny pro riziková těhotenství pečuje o pacientky s hrozícím předčasným porodem i s dalšími patologiemi v graviditě.

Gynekologicko-porodnické oddělení se nachází ve zrekonstruované budově, která se jmenuje Pavilon péče o matku a dítě a v níž jsou soustředěna všechna oddělení zajišťující zdravotnickou péči o ženy a děti.

PŘED PORODEM

Porodnici si můžete podle aktuální situace prohlédnout v rámci předporodních kurzů, na které se telefonicky objednejte (vždy od pondělí do pátku mezi 12.30 a 14 hod.). Je také možné přihlásit se na cvičení pro těhotné, které vedou zkušené porodní asistentky.

K samotnému porodu vás může doprovodit partner nebo jiná osoba, kterou si zvolíte. Při příjmu vám natočí kardiotokografi cký záznam (monitor, CTG, KTG), který zapisuje, jak tluče srdíčko miminka, a zároveň umožňuje hodnotit děložní stahy. Během toho s vámi porodní asistentka sepíše příjmovou dokumentaci (porodopis) a zeptá se na údaje o současném těhotenství, minulých těhotenstvích, na nemoci, které se vyskytly u vás nebo ve vaší rodině apod.

Změří vám tělesnou teplotu, krevní tlak, pulz a provedou orientační vyšetření moči. Potom vás vyšetří lékař nebo porodní asistentka. Podle toho, v jaké fázi porod bude, vás umístí do porodního boxu nebo čekacího pokoje, kde budete pravidelně kontrolována. Partner může být s vámi od okamžiku, kdy se porod rozběhne.

V PORODNÍM BOXU

V liberecké porodnici jsou maminkám k dispozici tři samostatné porodní sály, vybavené porodními lůžky, porodnickými vaky, míči a žíněnkami, drobnými masážními pomůckami, aromalampou a CD přehrávačem. Na dvou sálech je k dispozici vana a porodní lano. V prostoru porodních sálů se nachází pro případ potřeby i operační sál pro císařské řezy.

Alternativní metody zde nevyužívají, ale můžete si připravit tzv. porodní plán, který - pokud je rozumný a realizovatelný - je plně akceptován ošetřujícím personálem. K porodu si můžete přivést doprovázející osobu, ať už se jedná o partnera, blízkou osobu nebo dulu. Pro doprovod na porodní sál platí, že musí využívat jednorázové oblečení, které mu je poskytováno za úhradu. Po domluvě s personálem porodního sálu můžete (ale také nemusíte) absolvovat tzv. předporodní přípravu (tedy holení a klyzma). Místo klasického klystýru vám může být aplikován přípravek Yal.

Ten je vydáván na recept a musíte si ho s sebou do porodnice přivézt. V první době porodní se můžete volně pohybovat a při kontrakcích zaujímat co nejpohodlnější polohu - vestoje, vkleče, na podložce, na míči, na porodní stoličce, ve vaně, ve sprše apod. Pokud budete mít příliš veliké bolesti, mohou vám být nabídnuty léky k jejich tlumení nebo epidurální analgezie. Jako jedna z mála porodnic v ČR nabízí společně s anesteziology možnost tzv. „bezbolestného porodu“ prostřednictvím mobilní epidurální analgezie po 24 hodin denně. Epidurál bez lékařské indikace je prováděn za poplatek 2700 Kč. Druhá doba porodní probíhá už na porodním lůžku. Po narození je miminko předáno dětské sestře nebo porodní asistence, které ho buď položí na břicho maminky, nebo ho rovnou ošetří na vyhřívaném lůžku.

Ošetření miminka po porodu většinou probíhá přímo na porodním sále. Pak je zabaleno, a pokud je vše v pořádku, je přiloženo k maminčině prsu. Zůstávají spolu na porodním sále až do doby, než je maminka i s miminkem převezena na oddělení šestinedělí. Operační sál, kde se provádějí císařské řezy, je součástí porodního pokoje. V něm muž po dobu zákroku může počkat a po narození je pak přivolán na sál k miminku a partnerce.

PO PORODU

Pod dohledem porodních asistentek a dětských sester se budete učit péči o své tělo i o miminko včetně nácviku správné techniky kojení. K dispozici je zde i rehabilitační sestra. Propuštění přichází v úvahu 3. až 4. den po porodu. Po císařském řezu obvykle 6. pooperační den.

Gynekologicko-porodnické oddělení disponuje 24 lůžky standardními, 6 JIP lůžky a 3 jednolůžkovými pokoji s nadstandardním vybavením. V žádném případě se nejedná o nadstandardní péči. Jedna noc vyjde na 500 Kč a pokud si přeje zůstat s rodičkou v nemocnici doprovod, tak zaplatí 250 Kč beze stravy, se stravou hradí 388 Kč. Kapacita nadstandardních pokojů je zde dostačující. Rodička si ho vyžádá u sestry po příchodu do ambulance. Nadstandardní pokoj má samostatné sociální zařízení, osobní telefon, TV, výběr stravy, pobyt rodinného příslušníka. Vhodné je dodržovat režim návštěv platný pro celou nemocnici. Po dohodě jsou však možné individuální návštěvy.


Krajská nemocnice Liberec - Gynekologicko-porodnické oddělení

Husova 10, 460 63 Liberec

Telefon: 485 311 111

Fax: 485 101 119

E-mail: nemlib@nemlib.cz,

www.nemlib.cz

Primář: MUDr. Alfred Dörr, CSc.

Vrchní sestra: Bc. Zuzana Paukertová

CENY ZA SLUŽBY:

  • Předporodní kurzy: 485 312 713

ZAJÍMAVOSTI:

  • Porodnice má titul Baby Friendly Hospital.
  • Provádí odběr pupečníkové krve.

Proč rodit u nás

Gynekologicko-porodnické oddělení je umístěno v samostatném, před 6 lety zrekonstruovaném pavilonu společně s novorozeneckým oddělením. To poskytuje nadstandardní péči včetně péče o novorozence nezralé a novorozence ohrožené nenadálou komplikací během porodního děje. V naší porodnici se ročně narodí okolo 1500 novorozenců, což řadí naše pracoviště k největším v České republice. Porodní sál má samostatné porodní boxy a je koncipován pro rodinný způsob vedení porodu, zajišťující maximální soukromí rodičky a možnost přítomnosti rodinného příslušníka při porodu. Dostatečné odborné zkušenosti, moderní přístrojové vybavení a nadstandardní zázemí pro novorozence tvoří těžko nahraditelný komplex mimořádně kvalitní zdravotní péče, zajišťující v maximální míře zdárný průběh porodu.

Primář MUDr. Alfred Dörr, CSc.

Více na http://www.maminka.cz/porodnice/detail/131

Témata: Děti, Porod, Časopis Maminka, Novorozenec, Maminčin prs, Jak, Současné těhotenství, Orientační vyšetření, CTG

Mohlo by vás zajímat
Žena vůbec nevěděla, že je těhotná. Dítě porodila u švagrové na záchodě
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Kolik slov skutečně mají umět dvouleté děti. Hlavně na ně nikdy nešišlejte!
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?
Strií se nezbavíš, už se nevyspíš! Tohle těhotným neříkejte, radí herečka Arichteva
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj

Horoskopy

Blíženci Tyto dny jsou po pracovní stránce jako stvořené, abyste rozvíjeli své schopnosti. Beze sporu máte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Alan, Alen, Smil

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné