Maminka.czNovorozenec

Jak se rodí v Mladé Boleslavi

, Časopis Maminka
24. 6. 2009
Jak se rodí v Mladé Boleslavi
Mladá Boleslav, to není jen Škodovka, i když by se to mohlo zdát. Znak Škody najdete ve městě skoro všude. Budete-li tedy hledat mladoboleslavskou porodnici, určitě ji také snadno najdete.

Leží totiž nedaleko Muzea Škody v centru města. Ovšem hluku se bát nemusíte, porodnice je tak trochu „schovaná“ od hlavní ulice. Na to, že zde proběhne přes 1000 porodů ročně, je její prostředí přátelské a příjemné. Pokud si ještě před porodem porodnici projdete, pak vás určitě mile překvapí barevně vymalované oddělení pro novorozence, které mistrovsky vytvořily zdejší sestřičky.

PŘEDPORODNÍ PÉČE

Těhotenská ambulance porodnicko-gynekologického oddělení zajišťuje budoucím maminkám všechna potřebná vyšetření v kterékoli fázi těhotenství. Mimo tuto standardní péči pořádá 2x týdně pro nastávající rodiče předporodní kurzy, ve kterých se seznámí s průběhem porodu a s prostředím porodnice. Cena kurzu je 400 Kč a je už v ní zahrnuta přítomnost partnera nebo jiné blízké osoby u porodu. Porodu mohou být přítomny i jiné blízké osoby, například matka, kamarádka nebo dula. Personál porodnice vyjde vstříc i rodičkám s konkrétní představou o průběhu porodu, nejčastěji sepsanou ve formě porodního plánu. Je samozřejmé, že pokud se porod komplikuje, není jej vždy možné beze zbytku naplnit. Nemocnice také pořádá pro těhulky standardní cvičení pro těhotné přímo v areálu porodnice. Nestihli jste s partnerem předporodní kurz? Nevadí, můžete si domluvit individuální návštěvu porodnice i s výkladem. Rozhodujete se ještě, zda zvolíte právě tuto porodnici? Bojíte se, že se tu k vám budou chovat jako k nemocné? Nemusíte mít strach, personál už se dávno k ženám chová civilně a medicína nastupuje až tehdy, kdy je jí skutečně zapotřebí.

PRŮBĚH PORODU

Právě jste přijela do porodnice? Pak s vámi nejdřív sestřička sepíše porodopis, aktualizují se záznamy a první dobu porodní strávíte v tzv. ,čekací místnosti‘, která sousedí hned s porodním sálem.

Alespoň prozatím, jak říká primář zdejší porodnice. Po přestavbě, která proběhne v první polovině příštího roku, budou maminky po celou dobu v jedné místnosti, kde najdou vše pro relaxaci a příjemné strávení porodu. Ovšem ani dnes se nemusí porodnice za své prostory stydět. V první době porodní mohou rodičky relaxovat na míči, na stoličce, žíněnce, na žebřinách nebo mohou zajít do sprchy či do vany. Chtějí-li mít u porodu hudbu nebo aromalampu s éterickými oleji, mohou si je přinést s sebou. Stejně tak personál plně akceptuje přání rodičky, pokud nechce klystýr, holení nebo epiziotomii. Procentně již převažuje počet rodiček bez nástřihu hráze. Rodičkám se nezakazuje pití nápojů, případně konzumace lehkého jídla, to v případě, že porod trvá již dlouho. Rodit najednou mohou 3 rodičky, porodní sál nyní nově disponuje dvěma moderními polohovacími porodními křesly, takže pokud máte nechuť ke klasické poloze vleže, nemusíte se strachovat. Polohovací křeslo totiž umožní porod v polosedě. Chcete-li rodit s využitím epidurální analgezie, není žádný problém. Ve většině případů vám bude vyhověno a je plně hrazena pojišťovnou.

POPORODNÍ PÉČE

Při fyziologickém porodu má tatínek možnost přestřihnout pupeční šňůru a miminko je přiloženo mamince na bříško. Potom je za přítomnosti otce vyšetřeno pediatrem, a poté je zase ,vráceno‘ mamince na sál, kde s ní stráví dvě hodiny. V případě předčasného porodu je zde pro novorozence oddělení intermediální péče. Do půlhodiny po porodu je také dítě přiloženo mamince k prsu. Po dvou hodinách jsou matka s novorozencem přeloženi na oddělení šestinedělí.

V porodnici se praktikuje nepřetržitý rooming-in, ale pokud si maminka přeje odpočinout, je jí vyhověno. Rodičky mají možnost vybrat si ze standardních pokojů (13 dvoulůžkových) nebo nadstandardních (3, dva dvoulůžkové a 1 jednolůžkový apartmán). Pokoje jsou zrekonstruované, barevné a kromě telefonu tu maminky mají televizor, lednici a dokonce mikrovlnnou troubu. Pokud se rozhodnete pro tento typ pokoje, budete si připadat jako doma.

Návštěvy jsou v odpoledních hodinách, ale pokud přijde návštěva jindy, není problém, aby rodičku navštívila. Novinkou by měla být od nového roku možnost pobytu tatínka s maminkou na pokoji. Ceny se na klasických pokojích pohybují od 300 do 350, ceny nadstandardních se pohybují od 300 do 600 Kč, jednolůžkový apartmán vás přijde na 1000 Kč. Bude-li u vás vše v pořádku a pediatr to dovolí, můžete po porodu odejít 3. -5. den. Po císařském řezu se obvykle propouští 5. -7. den. Během pobytu na oddělení šestinedělí může maminka absolvovat kurz vedený dětskými lékařkami, který je zaměřen na ošetřování novorozence a správnou techniku kojení.


KLAUDIÁNOVA NEMOCNICE GYNEKOLOGICKO-PORODNICKÉ ODDĚLENÍ

Primář: MUDr. Martin Pán

Vrchní sestra: Dagmar Hamáčková

Telefon: 326 742 602

E-mail: sekretariat@szzmb.cz

web: http://www.klaudianovanemocnice.cz/

ZAJÍMAVOSTI

  • Porodnice je perinatologickým centrem.
  • Porodnice má titul Baby friendly hospital.
  • Porodnice umožňuje odběr pupečníkové krve.

PROČ RODIT V MLADÉ BOLESLAV

Do 80. let minulého století bylo hlavní snahou porodníků a pediatrů zajistit co nejbezpečnější průběh celého těhotenství, porodu a šestinedělí. Nastávající rodiče však byli mnohdy postaveni do role pasivních účastníků, kterým byla ponechána pouze možnost vybrat jméno svého potomka. Současný přístup je zcela jiný. Fyziologicky probíhající gravidita a porod jsou považovány za děje přirozené, při kterých je účast zdravotníků hlavně v roli pomocníků a rádců. Hlavní slovo v celém rozhodovacím procesu má nastávající maminka a její partner. Veškerá vyšetření jsou zaměřena na zjištění odchylek a jejich včasné řešení. Respekt a maximální snaha pomoci a poradit je to, co chceme všem budoucím rodičům u nás nabídnout.

MUDr. Martin Pán, primář

Více na http://www.maminka.cz/porodnice/detail/515

Maminka Roku 2019
Témata: Děti, Porod, Novorozenec, Časopis Maminka, Hlavní slovo, Jak, Včasné řešení, Pasivní účastník

Mohlo by vás zajímat
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Maminka roku: Dceři dávali jen padesátiprocentní šanci, říká Denisa
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!

Horoskopy

Váhy Pracoviště bude tento týden ve vaší režii a není se čemu divit. Vždyť ve všem vynikáte a nikdo se vám…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dana, Arpád

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné