Maminka.czNovorozenec

Jak se rodí v Motole

Ivana AšenbrenerováČasopis Maminka 20.  6.  2009
Jak se rodí v Motole
Pražská motolská Gynekologicko-porodnická klinika disponuje roční kapacitou pro zhruba 3000 porodů. Je zde i perinatologické centrum, které jako jediné v České republice poskytuje komplexní péči o novorozence s vrozenými vývojovými vadami.

PŘED PORODEM

K porodu se vzhledem k současnému "babyboomu" musíte zaregistrovat. Důvodem tohoto opatření je extrémní přeplněnost porodnice a z toho vyplývající možnost ohrožení zdraví a bezpečnosti maminek i jejich děťátek.

Ještě před samotným porodem můžete s partnerem či jinou blízkou osobou absolvovat jednorázové informativní setkání, které je bezplatné, ale nenahrazuje kurzy o průběhu porodu a poporodního období. Předporodní kurzy porodnice nepořádá, v případě zájmu je však může zprostředkovat. Kurzy vedou porodní asistentky kliniky, se kterými se rodičky setkají při porodu, a porodníci.

Slouží zejména k navázání komunikace a osobních vztahů mezi rodičkou a personálem porodního sálu. V případě zájmu může těhotná absolvovat těhotenské cvičení (plavání).

POROD

Porodní sál se nachází v 5. patře kliniky a je zde k dispozici pět porodních boxů a dva porodní pokoje, z nichž jeden je vybaven masážní vanou. V areálu porodního sálu je také tzv. čekatelský pokoj se 4 lůžky, kde rodičky tráví předporodní období a zčásti i první dobu porodní. Pro závažné stavy ohrožující matku či plod funguje v prostorách porodního sálu předporodní jednotka intenzivní péče. Součástí porodního sálu je i operační sál vyhrazený pro řešení akutních stavů při porodu.

Porodní boxy a pokoje jsou zcela nebo částečně uzavíratelné, se zajištěným místem pro tatínky či jiné blízké osoby přítomné porodu. Rodičku však může k porodu doprovázet pouze jedna osoba.

Kromě rodinných příslušníků to může být například dula či jakákoli porodní asistentka. Pokud má rodící žena zájem o využití relaxačních pomůcek, najde jich zde dostatek - polohovací míče, ribstoly, sprchy. Pro otce je tu zázemí pro odpočinek. Má-li rodička zájem o tzv. „bezbolestný porod“, podání epidurální analgezie je zde možné, a to jako standardní péče bez příplatku. I u císařských řezů se většinou volí tato metoda. Personál porodnice se snaží o maximální spolupráci s rodičkou, respektovat její požadavky, pokud nejsou v rozporu se schválenými postupy.

Holení není nutné. Klystýr je sice u většiny porodů vhodný, pokud jej však žena odmítne, je jí vyhověno. Pokud si žena přeje rodit v jiné než klasické poloze, může rodit vleže, pololeže či polosedě na posteli, a to vkleče či ve dřepu.

V absolutní většině chtějí nastávající maminky rodit vleže s epidurální anestezií. Fyziologický porod vede lékař nebo porodní asistentka. Personál je zvyklý zacházet i s porodními plány. Ke každému úkonu se vyžaduje souhlas rodičky.

PO PORODU

Fyziologičtí novorozenci jsou po nezbytném ošetření umístěni společně s maminkou v porodním boxu. Personál se snaží o navázání kontaktu mezi miminkem a matkou včasným přiložením dítěte k prsu. Po porodu je maminka přeložena na oddělení šestinedělí.

Je zde 1 jednolůžkový nadstandardní pokoj, 15 dvoulůžkových s rooming in a 3 třílůžkové pokoje. Ve všech je sprcha, WC a telefon. Nadstandardní pokoj je navíc vybaven jiným nábytkem, TV a ledničkou. Zde je také možný nepřetržitý pobyt partnera.

Pokud porod proběhl bez komplikací a miminko je v pořádku, je maminka propuštěna obvykle 72 hodin po porodu. Pacientky po císařském řezu pak odcházejí obvykle 6. den po operaci.


FN PRAHA-MOTOL

Gynekologicko-porodnická klinika
Adresa: V úvalu 84, 150 00 Praha 5
Telefon: 224 431 111 (ústředna)
Web: www.fnmotol.cz
Přednosta: doc. MUDr. Lukáš Rob, CSc .
Primář: MUDr. Roman Chmel
Vrchní sestra: Bc. Libuše Hoffmannová
Předporodní kurz: p. Šimanková, tel.: 774 976 062

Proč rodit právě u nás?

Gynekologicko-porodnická klinika v Motole poskytuje komplexní zdravotní péči o rodičky i novorozence na úrovni odpovídající špičkové fakultní nemocnici. Porodní sál i pokoje na oddělení šestinedělí jsou moderní, dobře vybavené, toaleta a sprcha na pokoji jsou samozřejmostí. Personál porodnice je zkušený a profesionálně zdatný, respektující moderní přístupy k porodnictví. Pokud má nastávající maminka jasno v tom, že chce rodit v Motole, doporučujeme včasnou registraci po ukončeném 12. týdnu těhotenství, plánovaný počet registrovaných se totiž plní velmi rychle.
Primář MUDr. Roman Chmel

CENY ZA SLUŽBY:

  • Doprovod k porodu: 500 Kč
  • Nadstandardní pokoj: 1200 Kč/den
  • Nepřetržitý pobyt partnera: 2500 Kč/den

ZAJÍMAVOSTI:

  • Porodnice je perinatologickým centrem.
  • Dodržuje 8 z 10 bodů k úspěšnému kojení.

Více na http://www.maminka.cz/porodnice/detail/10

Témata: Děti, Porod, Časopis Maminka, Novorozenec, Moderní přístup, Motol, Jak, Bezbolestný porod, Stav ohrožující
Mohlo by vás zajímat
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
wall
Porod
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
kog Blesk pro ženy
Po porodu
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Formánková Simona
Instagram
Pozor na narušitele motorického vývoje: Proč mohou škodit odrážedla?
Machová Martina
Psychomotorický vývoj