Maminka.czNovorozenec

Jak se rodí v Motole

, Časopis Maminka
20. 6. 2009
Jak se rodí v Motole
Pražská motolská Gynekologicko-porodnická klinika disponuje roční kapacitou pro zhruba 3000 porodů. Je zde i perinatologické centrum, které jako jediné v České republice poskytuje komplexní péči o novorozence s vrozenými vývojovými vadami.

PŘED PORODEM

K porodu se vzhledem k současnému "babyboomu" musíte zaregistrovat. Důvodem tohoto opatření je extrémní přeplněnost porodnice a z toho vyplývající možnost ohrožení zdraví a bezpečnosti maminek i jejich děťátek.

Ještě před samotným porodem můžete s partnerem či jinou blízkou osobou absolvovat jednorázové informativní setkání, které je bezplatné, ale nenahrazuje kurzy o průběhu porodu a poporodního období. Předporodní kurzy porodnice nepořádá, v případě zájmu je však může zprostředkovat. Kurzy vedou porodní asistentky kliniky, se kterými se rodičky setkají při porodu, a porodníci.

Slouží zejména k navázání komunikace a osobních vztahů mezi rodičkou a personálem porodního sálu. V případě zájmu může těhotná absolvovat těhotenské cvičení (plavání).

POROD

Porodní sál se nachází v 5. patře kliniky a je zde k dispozici pět porodních boxů a dva porodní pokoje, z nichž jeden je vybaven masážní vanou. V areálu porodního sálu je také tzv. čekatelský pokoj se 4 lůžky, kde rodičky tráví předporodní období a zčásti i první dobu porodní. Pro závažné stavy ohrožující matku či plod funguje v prostorách porodního sálu předporodní jednotka intenzivní péče. Součástí porodního sálu je i operační sál vyhrazený pro řešení akutních stavů při porodu.

Porodní boxy a pokoje jsou zcela nebo částečně uzavíratelné, se zajištěným místem pro tatínky či jiné blízké osoby přítomné porodu. Rodičku však může k porodu doprovázet pouze jedna osoba.

Kromě rodinných příslušníků to může být například dula či jakákoli porodní asistentka. Pokud má rodící žena zájem o využití relaxačních pomůcek, najde jich zde dostatek - polohovací míče, ribstoly, sprchy. Pro otce je tu zázemí pro odpočinek. Má-li rodička zájem o tzv. „bezbolestný porod“, podání epidurální analgezie je zde možné, a to jako standardní péče bez příplatku. I u císařských řezů se většinou volí tato metoda. Personál porodnice se snaží o maximální spolupráci s rodičkou, respektovat její požadavky, pokud nejsou v rozporu se schválenými postupy.

Holení není nutné. Klystýr je sice u většiny porodů vhodný, pokud jej však žena odmítne, je jí vyhověno. Pokud si žena přeje rodit v jiné než klasické poloze, může rodit vleže, pololeže či polosedě na posteli, a to vkleče či ve dřepu.

V absolutní většině chtějí nastávající maminky rodit vleže s epidurální anestezií. Fyziologický porod vede lékař nebo porodní asistentka. Personál je zvyklý zacházet i s porodními plány. Ke každému úkonu se vyžaduje souhlas rodičky.

PO PORODU

Fyziologičtí novorozenci jsou po nezbytném ošetření umístěni společně s maminkou v porodním boxu. Personál se snaží o navázání kontaktu mezi miminkem a matkou včasným přiložením dítěte k prsu. Po porodu je maminka přeložena na oddělení šestinedělí.

Je zde 1 jednolůžkový nadstandardní pokoj, 15 dvoulůžkových s rooming in a 3 třílůžkové pokoje. Ve všech je sprcha, WC a telefon. Nadstandardní pokoj je navíc vybaven jiným nábytkem, TV a ledničkou. Zde je také možný nepřetržitý pobyt partnera.

Pokud porod proběhl bez komplikací a miminko je v pořádku, je maminka propuštěna obvykle 72 hodin po porodu. Pacientky po císařském řezu pak odcházejí obvykle 6. den po operaci.


FN PRAHA-MOTOL

Gynekologicko-porodnická klinika
Adresa: V úvalu 84, 150 00 Praha 5
Telefon: 224 431 111 (ústředna)
Web: www.fnmotol.cz
Přednosta: doc. MUDr. Lukáš Rob, CSc .
Primář: MUDr. Roman Chmel
Vrchní sestra: Bc. Libuše Hoffmannová
Předporodní kurz: p. Šimanková, tel.: 774 976 062

Proč rodit právě u nás?

Gynekologicko-porodnická klinika v Motole poskytuje komplexní zdravotní péči o rodičky i novorozence na úrovni odpovídající špičkové fakultní nemocnici. Porodní sál i pokoje na oddělení šestinedělí jsou moderní, dobře vybavené, toaleta a sprcha na pokoji jsou samozřejmostí. Personál porodnice je zkušený a profesionálně zdatný, respektující moderní přístupy k porodnictví. Pokud má nastávající maminka jasno v tom, že chce rodit v Motole, doporučujeme včasnou registraci po ukončeném 12. týdnu těhotenství, plánovaný počet registrovaných se totiž plní velmi rychle.
Primář MUDr. Roman Chmel

CENY ZA SLUŽBY:

  • Doprovod k porodu: 500 Kč
  • Nadstandardní pokoj: 1200 Kč/den
  • Nepřetržitý pobyt partnera: 2500 Kč/den

ZAJÍMAVOSTI:

  • Porodnice je perinatologickým centrem.
  • Dodržuje 8 z 10 bodů k úspěšnému kojení.

Více na http://www.maminka.cz/porodnice/detail/10

Témata: Děti, Porod, Časopis Maminka, Novorozenec, Stav ohrožující, Jak, Bezbolestný porod, Moderní přístup, Motol

Mohlo by vás zajímat
Dětem stačí jen třetina hraček. S čím si hrají jejich vrstevníci ve světě?
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Bez cenzury a hlavně vtipně: Život s malými dětmi přesně takový, jaký je
To se nedá jíst, stěžují si mámy v porodnicích. Co jste dostaly na talíř vy?
Takhle to dopadne, když se o děti starají tatínci
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Proč ještě nechodí na nočník? 9 věcí ve výchově, které už neplatí, i když je naše mámy dělaly

Horoskopy

Váhy Jakmile se týden přehoupne do své druhé poloviny, nic se pro vás nezmění. Stále bojujete s nemilou…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Xenie, Oxana, Oda

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné