Maminka.czNovorozenec

Jak se rodí v Nymburce

Mirka Koníčková 20.  6.  2009
Porodnice v nymburské nemocnici je příjemnou alternativou pro porody v klidném rodinném prostředí blízko Prahy se zabezpečením veškeré potřebné péče o maminky a novorozeňata.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Oddělení spolupracuje s mateřským centrem Svítání, kde probíhají předporodní kurzy pro těhotné.

PŘEDPORODNÍ PÉČE

Budoucí rodičky si mohou po telefonické domluvě dohodnout prohlídku porodních sálů a šestinedělí. Porodní asistentky z nymburské nemocnice vedou každý čtvrtek předporodní kurzy a cvičení pro těhotné také ve sportcentru NIRVANA (www.nirvana-sport.cz).

Ve zdejší porodnici není potřeba registrace, pokud vás odešle váš gynekolog před termínem porodu ke kontrolám do porodnice, je možno se objednat na čísle 325 505 257 (258).

PRVNÍ DOBA PORODNÍ

Fyziologické porody jsou vedeny přirozeným způsobem, bez zbytečných zásahů. Přitom je dbáno na prevenci možných komplikací a sledování rodiček i plodů podle zásad moderního porodnictví.

V první porodní době mohou rodičky využít vanu, aromaterapii, akupresuru, porodní vaky, míče, žebřiny nebo porodní stoličku. Nepřetržitě dostupná je epidurální analgezie, které zde využívá zhruba 20 % rodiček. Možnost přítomnosti blízké osoby je naprostou samozřejmostí, a to i v případě operativního porodu.

Monitoring plodu je prováděn plně v souladu s doporučením gynekologicko-porodnické společnosti. Po natočení vstupního dvacetiminutového KTG záznamu, který je proveden u všech těhotných při příjmu, jsou maminky s normálním průběhem porodu sledovány intermitentně. Ve druhé době porodní jsou ozvy plodu poslouchány po každé kontrakci. V rizikových případech je monitorování plodu prováděno tak, jak vyžaduje situace.

Co se týče klystýru, je zde doporučován. Pokud si ho ale rodička nepřeje, zdejší personál to bez výhrad respektuje. Podobná situace je s holením, personál respektuje přání maminky. Jídlo během porodu se doporučuje jen lehčí, pití se neomezuje.

DRUHÁ DOBA PORODNÍ

Druhou dobu porodní tráví budoucí matky na porodním sále. Většina z nich rodí v polosedu na porodnickém stole, ale k dispozici je i méně využívaná porodní stolička. Pokud je nutno těhotenství či porod ukončit císařským řezem, využívají se tu moderní centrální operační sály.

Pro případ superakutního řezu je připraven pohotovostní operační sál přímo na porodnickém oddělení. První ošetření novorozence probíhá přímo na porodním sále po prvním kontaktu s maminkou, které je miminko ihned po porodu položeno na břicho. Rodičky také mají ve zdejší porodnici možnost při porodu darovat pupečníkovou krev do banky pupečníkové krve.

PO PORODU

Na oddělení jsou dvoulůžkové pokoje typu rooming-in. Dále je na oddělení jeden nadstandardní pokoj s vlastním sociálním zařízením, ledničkou, televizí a telefonem. Maminky mají při péči o novorozence možnost výběru kosmetiky (Weleda, Seba-med, Johnson, Nivea, ATOK-Hádek). Dále je tu nabízena možnost koupání ve vaničce nebo kbelíku. Maminky se tu učí klubíčkování a masáže novorozenců.

Návštěvy na pokojích oddělení šestinedělí jsou možné od 13 do 17 hodin, v návštěvní místnosti i dopoledne. Maminkám se tu snaží vyjít vstříc a návštěvy otců miminek jsou po dohodě možné prakticky kdykoli. Také návštěvy na nadstandardním pokoji jsou možné v libovolnou dobu. Předporodní kurzy se v letních měsících nekonají.

Běžně se maminky propouštějí po spontánních porodech čtvrtý den a po císařských řezech šestý den po porodu. Pokud si však maminka přeje odejít dříve, je to samozřejmě možné, jestliže to ovšem dovolí zdravotní stav její i novorozence.

Proč rodit právě u nás?

"Naše porodnice poskytuje standardní porodnickou péči budoucím maminkám po ukončeném 36. týdnu těhotenství. Patříme mezi menší porodnice a můžeme nabídnout individuálnější přístup zaměřený na konkrétní přání rodiček. Samozřejmě disponujeme i dostatečným personálním a technickým zázemím nutným pro zvládnutí porodnických komplikací. Jsem rád, že mám možnost pracovat s týmem kvalitních lékařů a zkušených a milých porodních asistentek, které jejich práce baví. To se odráží v příjemné atmosféře, která je pro každý porod tak důležitá.“
MUDR. Aleš Toman


Gynekologicko-porodnické oddělení

Boleslavská 425, 288 01 Nymburk
Tel. 325 505 111 (ústředna)
Prohlídka porodních sálů a šestinedělí: Tel. 325 505 254, 253
E-mail: nemnbk@pphospitals.cz
Web: www.nemnbk.cz
Primář: MUDr. Aleš Toman
Vrchní sestra: Dana Kohoutová
Předporodní příprava: tel. 325 505 253

CENY ZA SLUŽBY

  • osoba u porodu: 600 Kč
  • nadstandardní pokoj: 600 Kč/den (pouze dvoulůžkový)
  • foto z UZV vyšetření: 60 Kč
  • video z UZV vyšetření: 600 Kč
  • 4D UZ + foto 500 Kč
  • 4D UZ + foto + nahrání na přinesený flash disk 1000 Kč
  • I. trimestrální screening 1000 Kč

Více na http://www.maminka.cz/porodnice/detail/107

Témata: Děti, Porod, Časopis Maminka, Novorozenec, První ošetření, Svítání, Zbytečný zásah, Porodní stolička, Operativní porod, Šestý den, Předporodní příprava, Nirvána, Jak