Maminka.czNovorozenec

Jak se rodí v Opavě

, Časopis Maminka
24. 6. 2009
Jak se rodí v Opavě
Porody tu probíhají na čtyřech samostatných porodních boxech, které ženám poskytují intimitu a pocit soukromí. K porodu vás může doprovodit manžel nebo jiný příbuzný.

PRŮBĚH PORODU

K porodu vás může doprovodit manžel nebo jiný příbuzný. Rodičky mají během první doby porodní k dispozici nejen rehabilitační míče, porodní vak a žebřiny, ale také rehabilitační vany a sprchy. Ke zmírnění porodních bolestí tu často používají epidurální analgezii nebo jinou formu lokálního znecitlivění.

Maminky mají také možnost zvolit si přirozený porod bez medikamentózního ovlivnění bolesti, jen s poslechem relaxační hudby a využitím aromaterapie. Rodička může své představy o průběhu porodu vyjádřit v porodním plánu, který personál porodnice v maximální možné míře respektuje. Porodnice je navíc vybavena porodnickým zařízením Combitrac. To umožňuje alternativní vedení první i druhé doby porodní mimo klasické porodnické lůžko. Skládá se ze závěsného zařízení k zajištění stability rodičky, sedačky pro partnera, Dullsteinovy porodnické stoličky a dalšího příslušenství včetně míče nahrazujícího stoličku v první době porodní. Umožňuje budoucí mamince i jejímu partnerovi nalézt a zaujmout polohu, která jim bude během porodu nejvíce vyhovovat. Vertikální poloha rodičky v závěsu působí příznivě na průběh porodu a může být podle přání součástí alternativního nemedikamentózního porodu nebo může být kombinována s moderními metodami porodnické analgezie. Porodní asistentka pomáhá páru se změnami polohy a zajišťuje monitoring stavu plodu. O komfort rodiček se starají dva lékaři a deset porodních asistentek.

POPORODNÍ PÉČE

Na porodním sále ošetřuje novorozence po porodu dětská sestra. Po ošetření pomáhá mamince přiložit dítě k prsu. Partner rodičky se tu účastní nejen narození svého dítěte (může si je i vyfotit nebo natočit na video), ale je také přítomen ošetření miminka a jeho prvního přiložení ke kojení už na porodním sále.

Přítomnost tatínka u porodu má totiž podle opavských lékařů příznivý vliv na utváření nových citových vazeb v rodině. Asi za dvě hodiny po porodu je maminka s dítětem převezena na oddělení šestinedělí, kde o novorozence pečuje dětská sestra a o maminku porodní asistentka. Podle potřeby přikládá dětská sestra miminko matce ke kojení. Jakmile se už maminka cítí dobře a může vstát z lůžka, pečuje o své dítě sama za pomoci sester, včetně přebalování, koupání a další potřebné péče. Tímto systémem ošetřování rooming-in je zároveň zajištěno, že maminka se naučí své dítě poznávat, rozeznat jeho potřeby a vnímat mateřskou lásku. Pokud bude vaše dítě potřebovat zvýšenou péči, je na novorozeneckém oddělení umístěn takzvaný observační pokoj, který je vybaven inkubátory, vyhřívacím lůžkem, přístrojem na fototerapii (modré světlo na léčbu novorozenecké žloutenky), přístroji na sledování životních funkcí, EKG a dalším vybavením potřebným k intenzivní péči.

Maminky sem mohou kdykoli za svým dítětem přijít, pohladit si je, pochovat v náručí a jakmile to zdravotní stav dovolí, i přiložit ke kojení. Po úpravě stavu je pak dítě s maminkou na pokoji. Na opavském novorozeneckém oddělení kladou důraz na přirozenou výživu dítěte kojením. Kromě klasických dvoulůžkových pokojů s vlastním sociálním zařízením jsou na oddělení šestinedělí k dispozici také dva jednolůžkové nadstandardní pokoje s TV, telefonem, lednicí a varnou konvicí.

KOJENÍ

S problémy při kojení se mohou maminky obracet na novorozeneckého lékaře, dětské sestry a vyškolené laktační poradkyně. Kromě laktační poradny na novorozeneckém oddělení působí v opavském Mateřském centru také Klub kojících maminek, vedený vyškolenou poradkyní Laktační ligy. Také tady vám poradí a pomohou vyřešit vaše případné problémy s kojením.

V červnu 2003 získala porodnice společně s novorozeneckým oddělením certifikát „Baby Friendly Hospital“.


SLEZSKÁ NEMOCNICE OPAVA

Olomoucká 86 746 01 Opava

GYNEKOLOGICKO-PORODNICKÉ ODDĚLENÍ

Primář: MUDr. Petr Herman

Vrchní sestra: Alice Strojná

DĚTSKÉ ODDĚLENÍ

Primářka: MUDr. Dagmar Prejdová

Vrchní sestra: Eva Heinzká

Kontakt: telefon 553 766 111

PŘEDPORODNÍ PÉČE

Kurzy předporodní přípravy pro těhotné a jejich doprovod jsou pořádány Baby-klubem „Kačka“. Kurz trvá 15 hodin a je rozdělen do 5 lekcí. Vede ho porodní asistentka a lékař. S porodními sály, lůžkovou částí pro šestinedělky a novorozeneckým oddělením se mohou nastávající rodiče seznámit každé úterý od 14.00 hodin (pavilon V, blok C, 4. patro), kdy probíhá informační schůzka s lékaři a prohlídka těchto prostor.

PROČ BY MĚLY MAMINKY RODIT PRÁVĚ V OPAVĚ?

Naše porodnice nabízí optimální kombinaci profesionálního přístupu dostatečně zkušeného (v r. 2006 celkem 1360 porodů), vstřícného a dobře vybaveného týmu lékařů, porodních asistentek a dětských sester, příjemného prostředí, maximálního respektu k individuálním představám o porodu a trpělivé podpory každé jednotlivé budoucí mamince.

MUDr. Petr Herman

Více na http://www.maminka.cz/porodnice/detail/137

Témata: Děti, Porod, Časopis Maminka, Novorozenec, Tým lékařů, Lokální znecitlivění, Vertikální poloha, Porodní lůžko, Modré světlo, Jak, Moderní metoda, Baby klub

Mohlo by vás zajímat
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Japonská maminka zachycuje život s dvojčaty a trojčaty. To prostě musíte vidět!
7 triků jak vyvolat porod, když se miminku nechce na svět...
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Žena vůbec nevěděla, že je těhotná. Dítě porodila u švagrové na záchodě
Kolik slov skutečně mají umět dvouleté děti. Hlavně na ně nikdy nešišlejte!
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!

Horoskopy

Býk Hned od pondělí se cítíte nějak jinak. Při komunikaci s opačným pohlavím jste více otevření a nebojíte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zuzana, Susana, Filomén

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné