Maminka.czPorod

Jak se rodí v Ostrově

Mirka Koníčková 23.  6.  2009
Jak se rodí v Ostrově
Gynekologické oddělení Nemocnice Ostrov je tvořeno Gynekologickým lůžkovým oddělením, Oddělením šestinedělí, Porodním a operačním sálem a Ambulancí.

PŘEDPORODNÍ PÉČE

Ostrovská porodnice nepořádá kurzy předporodní přípravy ani cvičení pro těhotné ženy. Pokud ale projevíte zájem, zdejší personál vám i vašemu doprovodu poskytne jednorázová, případně opakovaná informativní setkání o průběhu porodu.

PRVNÍ DOBA PORODNÍ

Počet osob, které vás mohou doprovázet k porodu, není omezen (není také zpoplatněn). Kromě rodinných příslušníků a přátel to může být dula či jakákoli vybraná porodní asistentka nebo lékař. Doprovod s vámi může zůstat po celou dobu trvání porodu, to znamená od příchodu na porodní sál až po jeho opuštění. Personál porodnice je zvyklý zacházet s porodními plány a snaží se vyhovět přáním rodičky.

Místnosti určené pro pobyt žen v první době porodní jsou uspořádány tak, že se v nich může připravovat vždy pouze jedna žena. Porodnice má k dispozici dvě takové místnosti. V první době porodní vám tu doporučí spíše pohyb a změny poloh. Klystýr a holení jsou dobrovolné, o jejich aplikaci si rozhodnete sama (často si rodičky zavádějí šetrný klystýr s pomocí porodní asistentky). Napít se během porodu můžete bez omezení, jíst podle stadia a postupu porodu.

Elektronický monitoring se tu při normálním porodu provádí intermitentně, dále při potřebě kontinuálně. Ozvy plodu se sledují přenosným přístrojem po několika kontrakcích, s blížícím se porodem po každé kontrakci.

Epidurální a neuroplegická analgezie je poskytována vcelku bez omezení. Personál ji bez lékařské indikace nenabízí, ale pokud si ji budete přát, tak vám ji poskytne. Epidurální analgezie je zdarma.

Z nefarmakologických metod tlumení porodních bolestí porodnice můžete využít teplé lázně (vana), sprchy, aromaterapie, relaxačních pomůcek (balon, žíněnka, bradla) a masáží prováděných personálem nebo poučeným doprovodem. Na druhou dobu porodní se žena vždy stěhuje do jiné místnosti.

DRUHÁ DOBA PORODNÍ

Prostory, kde probíhá samotný porod, jsou uspořádány tak, že v nich mohou rodit dvě ženy najednou, a jsou přitom od sebe odděleny zástěnou. Porodní místnost je zařízena jako klasický porodní sál.

Je-li porod fyziologický, můžete zvolit jinou než klasickou polohu vleže, pololeže či polosedě na posteli, a to vestoje nebo v polodřepu s opěrou či v závěsu, ve dřepu. Nejčastěji praktikovanými polohami jsou polohy vleže, pololeže nebo polosedě na posteli, bez připevněných nohou a tatáž poloha s upoutanýma nohama. (Ostatní polohy jsou spíše vhodné pro vícerodičky a jejich využití závisí vždy na průběhu porodu.)

V případě porodu císařským řezem doprovod nemůže být přítomen operaci. Ihned po vybavení novorozence ale může sledovat jeho ošetření. Pokud se nejedná o akutní císařský řez a rodička je při vědomí, vidí novorozence po jeho základním ošetření.

Fyziologický porod vede porodní asistentka nebo lékař. Celkový přístup zdravotnického personálu je spíše vyčkávací - personál pozoruje, kontroluje a vyhodnocuje průběh porodu, stav maminky i dítěte a podporuje ženu v její samostatné práci. Po každém vyšetření jsou podány informace o průběhu porodu a je s rodičkou konzultován další postup.

PO PORODU

V době mezi porodem a přeložením na pokoj budete čekat v místnosti s kolébkou, kde se kontroluje stahování dělohy a krvácení z rodidel. V časném poporodním období (tj. třetí a čtvrté době porodní) smí být doprovod s rodičkou neomezeně dlouho. Po porodu může být matka s dítětem v nepřetržitém kontaktu, pokud se nejedná o akutní stav vyžadující intenzivní péči, a potřebná vyšetření se provádějí na těle matky nebo v její bezprostřední blízkosti.

Dítě je současně s maminkou převezeno na oddělení šestinedělí. U poporodních vyšetření může být přítomen i otec. K prsu vám dítě přiloží ihned po nezbytném ošetření. Porodnice dodržuje 9 z 10 bodů k úspěšnému kojení. Rooming-in a částečný rooming-in je možný ve všech pokojích.

Nejčastěji je praktikován nepřetržitý kontakt mezi matkou a dítětem po celých 24 hodin. Na oddělení šestinedělí jsou 2 jednolůžkové nadstandardní pokoje. Počet dvoulůžkových se řídí momentální potřebou. Ve všech pokojích je k dispozici zařízení na koupání dítěte.

V nadstandardních je navíc TV, lednice aj. Pokoj pro nepřetržitý 24hodinový pobyt celé rodiny porodnice zatím k dispozici nemá. Návštěvy jsou dovoleny v pokojích žen a také ve zvláštním, k tomu vyhrazeném prostoru kdykoli.

Starší děti mohou na návštěvy do pokojů bez omezení. V porodnici budete mít zdarma k dispozici základní oblečení pro dítě (košilka, dupačky, zavinovačka aj.) a dětské pleny. Po fyziologickém porodu žena obvykle odchází 4.-6. den domů (den porodu se nezapočítává). Časnější odchod záleží na jejím zdravotním stavu a zdravotním stavu novorozence, nejdříve však 4. den po očkování novorozence.

Porodnice nenabízí pomoc při kojení po propuštění, ale v případě zájmu a potřeby se můžete domluvit na pomoci s kojením i po propuštění.


Proč rodit u nás

"Porodnice v Nemocnici Ostrov vás určitě potěší nejen svou intimní atmosférou, velice příjemným a profesionálním personálem, ale i nadstandardními službami. Porod u nás probíhá tak, aby byly maminka i miminko co nejspokojenější. U nás máte možnost využít vlastní porodní plán, alternativní metody tlumení bolesti v první době porodní, nepřetržitý kontakt s miminkem po porodu a časem ani počtem osob neomezený doprovod při porodu, který není zpoplatněn. Snahou naší porodnice je to, aby vstup vašeho miminka do světa byl co nejpřirozenější a aby tento zážitek byl pro vás co nejkrásnější."
Primář MUDr. Peter Holop

CENY ZA SLUŽBY:

  • Nadstandardní pokoj pro matku po porodu: 300 Kč/den
  • Doprovod rodičky je zdarma.

ZAJÍMAVOSTI:

  • Porodnice není perinatologickým centrem a nemá titul "Baby-Friendly Hospital".
  • Umožňuje odběr pupečníkové krve.

Více na http://www.maminka.cz/porodnice/detail/126

Témata: Časopis Maminka, Porod, Novorozenec, Děti, Klasický porod, Nadstandardní služba, Jak, Porod fyziologický, Ostrov
Mohlo by vás zajímat
RECEPT: Vynikající křenová omáčka. Retro vzpomínka, která zahřeje
Formánková Simona
Recepty
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
10 nejznámějších vánočních tradic. Oprašte letos zvyky našich předků
Formánková Simona
Vánoce
České školství uprostřed změn: Míč je na straně ministerstva, pedagogů i nás, rodičů
Potužníková Jana
K tabuli půjde české školství
Jak si poradit s chřipkou, když jste těhotná?
Procházková Simona
Zdraví
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky