Maminka.czNovorozenec

Jak se rodí v Písku

, Časopis Maminka
20. 6. 2009
Jak se rodí v Písku
Porodnické oddělení v písecké nemocnici disponuje pefosionálními odborníky, ale i kvalitní přístrojovou vybaveností. Nachází se zde i Centrum intermediární péče o předčasně narozené děti.

Rodit sem jezdí maminky z Prachaticka, Strakonicka a Táborska. Porodnice také úzce spolupracuje s Centrem intenzivní péče v Českých Budějovicích.

PŘED PORODEM

Těhotné ženy mají možnost si prohlédnout, jak to ve zdejším porodnickém zařízení vypadá. V kurzech předporodní přípravy se mohou dozvědět, jakým způsobem se miminko začíná hlásit na svět, jak by měly reagovat, jak si počínat a co všechno rodičku čeká na porodním sále.

Součástí každé hodiny je psychoprofylaxe, relaxace a cvičení. Počet hodin v kurzu není limitován, záleží pouze na ženě, kolik a které si vybere. Druhou možností je informativní schůzka, která je určena k základnímu školení rodičky a jejího doprovodu. Maminky využívají i cvičení spojená se školením, u kterých partner být nemusí. Kurzy vede porodní asistentka.

Prohlídka sálů a pokojů šestinedělí je možná na požádání.

POROD

K porodu mohou ženu doprovázet maximálně 2 osoby, nejčastěji to bývá samozřejmě manžel nebo partner. Kromě něj to může být například vybraná porodní asistentka nebo lékař. Je vhodné, aby tyto osoby absolvovaly předporodní kurz nebo jednorázové informativní setkání.

Doprovod může s ženou strávit celou dobu trvání porodu, tedy až do opuštění porodního sálu. Zdejší personál je zvyklý zacházet s porodními plány. První dobu porodní může žena trávit v místnosti, kde je k dispozici vana a sprcha a kde si může vyzkoušet relaxační pomůcky.

Holení a klystýr jsou ponechány na její vůli. Místnosti určené pro pobyt ženy v první době porodní jsou uspořádány tak, že se v nich může připravovat jen jedna žena – porodnice má k dispozici 2 takové místnosti. V první době je doporučován spíše pohyb a změny poloh. Epidurální analgezii personál bez lékařské indikace nenabízí, ale na žádost ženy ji poskytne.

Z nefarmakologických metod porodních bolestí mají ženy k dispozici teplou lázeň, relaxační pomůcky (míč), poslech hudby, masáže apod. Maminky zde rodí nejčastěji klasicky, porodní lůžka ale umožňují i další modifi kace vedení porodu. Na druhou dobu porodní žena zůstává v místnosti, kde byla během první doby porodní – všechny místnosti jsou zařízeny jako klasické porodní sály a rodí v nich vždy jen jedna žena. V případě císařského řezu nemůže doprovod zůstat s rodičkou.

Fyziologický porod vede buď porodní asistentka a lékař dohlíží na průběh porodu, nebo lékař a asistentka mu je k dispozici. Rizikový porod vede vždy lékař. Celkově je zdejší personál spíše aktivní – řídí a kontroluje porod, rodičku a její dítě.

Dva porodní pokoje mají mezi sebou novorozenecký pokoj, kde je miminku poskytnuto základní ošetření. Po něm zůstává u matky vedle porodního boxu ve výhřevném lůžku, nebo se předává sestřičkám na novorozenecké oddělení.

Mamince se však může dítě přiložit na tělo i bezprostředně po narození. Na porodním lůžku zůstává rodička ještě dvě hodiny po porodu, pak je převezena na pokoj.

PO PORODU

Výhodou je propojení oddělení porodnické péče s novorozeneckým oddělením a s centrem intermediární péče. První den se o miminko stará dětská sestřička, která následně vše mamince předvede a naučí ji, jak o dítě pečovat. Na každém pokoji je vanička na umývání a váha. Maminky zde dostanou košili, župan, hygienické vložky a základní sadu dětských plenek. Celý režim novorozeneckého úseku je zaměřen na dokonalou adaptaci matky a dítěte po porodu, co nejčastější kontakt mezi nimi a naplnění 10 kroků k úspěšnému kojení.

Porodnice se pyšní titulem Baby Friendly Hospital. Na oddělení šestinedělí jsou 2 jednolůžkové nadstandardní pokoje a 5 trojlůžkových. Ve všech je sprcha, telefon a zařízení na koupání dítěte, nadstandardní pokoje jsou navíc vybaveny vlastním WC a lednicí. Pokoj umožňující nepřetržitý 24hodinový pobyt partnera porodnice nemá. Po fyziologickém porodu obvykle ženy odcházejí 5. den. Porodnice též nabízí pomoc při kojení po propuštění.


Proč rodit právě u nás?

Porodníci se především snaží, aby porod rodičky proběhl co nejlépe a dítě se narodilo živé a zdravé. K tomu u nás nabízíme jak prostředí, tak péči i přístrojové vybavení. Jediné, co mě v současné době mrzí, je rozpad rodinných vazeb, což má vliv i na pokles porodnosti.

Přesto hledím do budoucnosti s optimismem.

NEMOCNICE PÍSEK

MUDr. Václav Vlášek, primář

Karla Čapka 589

397 23 Písek

Telefon: 382 772 480

Web: www.nemopisek.cz

E-mail: gynekologie@nemopisek.cz

Primář: MUDr. Václav Vlášek

Vrchní sestra: Zdeňka Vondrová

CENY ZA SLUŽBY:

Předporodní kurz pro doprovod: 100 Kč

Jednorázová schůzka pro doprovod: 100 Kč

Nadstandardní pokoj pro matku: 500 Kč/ den

Doprovod k porodu bez kurzu: 500 Kč

ZAJÍMAVOSTI:

Porodnice je perinatologickým centrem a má titul Baby Friendly Hospital

Umožňuje odběr pupečníkové kr ve, ne však pro účely dárcovství

7–8 % dětí zde narozených přichází na svět předčasně

Ve 24 % případů provádějí lékaři císařský řez

Více na http://www.maminka.cz/porodnice/detail/109

Témata: Děti, Porod, Časopis Maminka, Novorozenec, Porodní péče, Klasický porod, Porodnické zařízení, Dětská sestřička, Rizikový porod, Jak, Vlásek

Mohlo by vás zajímat
Na věku nezáleží, otěhotním i ve 40! Jaké jsou další největší mýty o neplodnosti?
Kdysi a teď: Po letech se znovu nafotili, veselé i dojemné snímky vás dostanou
Hračky, které se nepovedly. Výběr z těch nejšílenějších
25 vychytávek, které vám ulehčí život s dětmi a vy je možná neznáte
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Dětství před rokem 1989. Pamatujete tyhle stavebnice, panenky a autíčka na ovládání?
Kdy jsem selhala jako máma? Tohle přiznaly maminky!
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!

Horoskopy

Vodnář Vstup do nového týdne nebude zrovna ideální, ale nakonec se s tím vypořádáte. Slunce je sice ve vašem…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Miloš, Milouš, Saul

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné