Maminka.czPorod

Jak se rodí v Praze - Krči

, Časopis Maminka
24. 6. 2009
Jak se rodí v Praze - Krči
Chcete-li mít jistotu, že porodíte v moderní porodnici, kde se k vám bude personál chovat profesionálně a zároveň příjemně, pak jste na správné adrese.

Fakultní Thomayerova nemocnice patří mezi největší zdravotnická zařízení v Praze a její lékaři jsou špičkovými odborníky v mnoha oborech. Ne náhodou se nemocnice zaměřuje na pediatrické obory. Je nositelem mezinárodního certifikátu Baby Friendly Hospital, který uděluje WHO a UNICEF. Zdejší nemocnice staví zejména na erudovaném a přívětivém personálu a v neposlední řadě i na tom, aby byl každý pacient spokojen. Platí to i o gynekologicko-porodnickém oddělení. Porodnice je kromě toho intermediálním centrem, což znamená, že zde mohou těhotné rodit od 32. týdne těhotenství. Od tohoto týdne zde lze ošetřovat novorozence na JIPN.

PŘEDPORODNÍ PÉČE

Pokud se chcete s prostředím porodnice seznámit, není nic snazšího, než se zúčastnit kurzů předporodní přípravy, které připravují porodní asistentky. Výhodou kurzů je navázání kontaktu s budoucí rodičkou a její seznámení se s prostředím, ve kterém porodí, čímž se zmírní její strach z neznáma. Kromě toho se maminky mohou seznámit se zvyklostmi oddělení a nadstandardními službami, jako je epidurální analgezie, odběr pupečníkové krve pro vlastní potřebu atd.

Co všechno vás v kurzu čeká? Připravíte se v něm na porod, prohlédnete si porodní sál a můžete si případně domluvit rozšiřující volitelné přednášky. Ty se konají v úterý, ve středu a ve čtvrtek od 18.30 hod. po předchozím objednání na porodním sále od 8 do 13 hodin. Přednášky trvají dvě hodiny, cena jedné je 300 Kč na osobu.

Prohlídka porodnice je možná každý čtvrtek od 13 do 14 hodin a stojí 150 Kč. Registrace těhotných pacientek do porodnice probíhá od 33. do 35. týdne těhotenství a budete k ní potřebovat těhotenskou průkazku, výsledky odběrů od svého gynekologa a seznam léků, které pravidelně užíváte.

PRŮBĚH PORODU

U porodu s vámi může být partner, maminka, kamarádka nebo třeba dula. Personál doporučuje jednu osobu, pouze ve zvláštních případech (při porodu cizinek, kdy je nutný tlumočník) je povolena výjimka. Cena za doprovod je 500 Kč. Začala u vás první doba porodní, ale na porod to ještě nevypadá? Tuto dobu můžete strávit na oddělení šestinedělí nebo na nadstandardním pokoji, odkud vás později od určitého nálezu převezou na přípravný pokoj. V první době porodní můžete využít sprchu, relaxační míče, vaky, žíněnky, v rámci porodního sálu jsou k dispozici speciální polštáře či muzikoterapie.

Personál je zvyklý pracovat s porodním plánem a respektovat jej, ovšem když to nejde, snaží se lékaři vysvětlovat. Porodní sál je členěn na jednotlivé porodní pokoje, které rodičce zaručí soukromí. Jsou tu 4 porodní boxy a 1 operační sál, který se využívá v případě potřeby k císařským řezům. Všechny sály mají polohovací křesla. Jeden z boxů je větší a používá se zejména při porodech dvojčat nebo porodech koncem pánevním. Rodit můžete nejen v klasické poloze, ale také v polosedě či v poloze na boku. Jako úlevové polohy se využívají polohy na balonu s rukama opřenýma o zeď nebo o partnera. Jste proti klystýru nebo holení či epiziotomii? I v tomto případě vám vyjdou vstříc. Ve zdejší porodnici se o vaše dítě skvěle postarají - vysoká pediatrická péče je garantována díky návaznosti na novorozeneckou JIP a kojení je umožněno co nejdříve po porodu. Díky tomu, že zde sídlí Laktační liga, vám budou k dispozici v případě potřeby její laktační poradkyně. Máte zájem o epidurální analgezii? Je to možné, ale tuto službu poskytuje firma Anestar (sdružení soukromých anesteziologů) 24 hodin denně a hradí se. Za epidurál zaplatíte 4700 Kč, ale máte jistotu, že se anesteziolog bude věnovat jen vám a že nikam neodejde k jiné operaci.

POPORODNÍ PÉČE

Je-li porod bez komplikací, může tatínek přestřihnout pupeční šňůru. Pak je miminko přiloženo mamince na bříško a vyšetřeno pediatrem. Po dvou hodinách je rodička přeložena na oddělení šestinedělí. Je zde 13 dvoulůžkových a třílůžkových roomingových pokojů, které mají společné sociální zařízení. Máte-li přání být sama se svým miminkem a případně s partnerem, můžete si připlatit za pobyt na nadstandardním pokoji, kterých je tu 8. Za jeden den zaplatíte 450 Kč (sama bez dítěte), 700 Kč (s dítětem) a doprovod 950 Kč za den. Bude-li u vás a dítěte vše v pořádku, můžete odejít z porodnice už 72 hodin po porodu, po císařském řezu obvykle 6. den. Plně kojených dětí odchází domů 92 %.


GYNEKOLOGICKO-PORODNICKÉ ODDĚLENÍ FAKULTNÍ THOMAYEROVY NEMOCNICE V PRAZE 4

Vídeňská 800 140 59 Praha 4-Krč

Primář: MUDr. Tomáš Peterka

Vrchní sestra: Marta Svobodová

KONTAKT: Telefon: 261 083 149, 261 082 287

PŘEDPORODNÍ KURZY: Telefon: 261 082 260

Web: www.ftn.cz

PROČ RODIT V KRČI

Krčská porodnice je poměrně velká, což má své výhody, ale zároveň nabízí možnost individuálního přístupu k pacientkám. Lidský a laskavý přístup je u nás často vyzdvihován. Oproti vyhlášeným klinikám vidím právě v lepší komunikaci s pacientkami největší rozdíl. Budova porodnice sice není zvenku hezká a o opravě se neuvažuje z důvodu výhledového stěhování celé porodnice, ale vnitřní a přístrojové vybavení je na úrovni intermediálního centra. To vše máme a můžeme tak zajistit všem rodičkám kvalitní péči.

Více na http://www.maminka.cz/porodnice/detail/502

Témata: Časopis Maminka, Děti, Porod, Novorozenec, Laktační liga, Nadstandardní služba, Předchozí objednání, Jak, Laskavý přístup, Zvláštní případ, Největší rozdíl, Thomayerova nemocnice, Krč

Mohlo by vás zajímat
Znáte něco dojemnějšího? Galerie sexy tatínků a jejich roztomilých dětí vás dostane!
Chuť na polévku? Vyzkoušejte bramborový krém s houbami a parmazánovým chipsem
Každá máma, která zvládá dítě a domácnost, je hrdinka, říká Ewa Farna
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Čtvrté dítě? Princ William už další nechce, prozradila vévodkyně Kate. Proč?
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Košilové šaty letos musíte mít! 44 skvělých tipů najdete v naší velké galerii.
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné