Maminka.czNovorozenec

Jak se rodí v Rokycanech

, Časopis Maminka
24. 6. 2009
Jak se rodí v Rokycanech
Až do roku 1957 neměli rokycanští obyvatelé svou nemocnici . Pak se jejich sen splnil. Od té doby nemocnice prošla vývojem a nyní je vybavena moderními přístroji má zrekonstruované operační sály, svou transfuzní stanici, nadstandardní pokoje, a dokonce zde mají pacienti možnost připojit se k internetu.

Jsou tu také zřízeny internetové kiosky pro veřejnost. V roce 2003 byly v rokycanské nemocnici nově zrekonstruovány porodní sály a gynekologické oddělení. Všechny porody tak probíhají v intimním prostředí, kde se upřednostňuje fyziologické vedení porodů s minimální intervencí lékařů. Celý prostor je klimatizovaný, s vlastním sociálním zařízením. Porodnice také umožňuje odběr pupečníkové krve.

PŘEDPORODNÍ PÉČE

Porodnice pořádá předporodní kurzy pod vedením porodních asistentek a rehabilitačních sester včetně konzultace s lékaři gynekologického oddělení, pediatry nebo lékaři ARO. Ty probíhají formou besed. Kurz se skládá ze šesti lekcí po 1,5 hodině a zaplatíte za něj 1000 Kč. Pokud nechcete absolvovat celý šestihodinový kurz, můžete se zúčastnit jednorázového informativního setkání o průběhu porodu. Porodnice pořádá pro těhulky i cvičení.

PRŮBĚH PORODU A POROD

Přítomnost partnera u porodu (nebo jiné blízké osoby) je samozřejmostí, kromě rodinných příslušníků to může být i jakákoli vybraná porodní asistentka nebo lékař. Doprovod vás přijde na 500 Kč, ale může s vámi být po celou dobu trvání porodu, to je od příchodu na porodní sál až po jeho opuštění. Personál porodnice je zvyklý pracovat s porodními plány. Místnosti pro první dobu porodní jsou uspořádány tak, že se v nich připravuje více žen najednou a jsou přitom od sebe částečně odděleny zdí.

Klystýr ani holení nejsou nutné, pokud si to žena nepřeje, vyhoví se jí. Během porodu je povolen příjem tekutin. V první době porodní vám bude personál doporučovat spíše pohyb a změny poloh. Velmi žádané je bezbolestné vedení porodu (epidurální analgezie). Ta se poskytuje ve spolupráci s lékaři ARO 24 hodin denně a tato služba se nehradí. Je poskytována ženám vcelku neomezeně a personál ji sám ženám nabízí, i bez lékařské indikace.

Dáváte raději přednost nefarmakologickým metodám tlumení bolesti? Máte možnost využít sprchy, relaxační pomůcky, jako jsou balony, ribstole, koženkový tvarovací pytel, poslech hudby nebo masáže prováděné personálem. V druhé době porodní se již žena „stěhuje“ jinam. Všechny místnosti, kde probíhá samotný porod, jsou zařízeny jako klasické porodní sály a rodí v nich pouze jedna žena. Při fyziologickém porodu si rodička může zvolit i jinou než klasickou polohu vleže -například vpololeže či polosedě na posteli. Pokud dojde k císařskému řezu, doprovod rodičky může být přítomen operaci. Fyziologický porod vede většinou porodní asistentka, lékař dohlíží na průběh porodu. Porod prvorodiček vede vždy lékař a porodní asistentka je mu k dispozici jako pomocnice. Personál porodnice zastává při porodu přístup spíše vyčkávací a maminku podporuje v samostatné práci.

TŘETÍ A ČTVRTÁ DOBA PORODNÍ

Hned po porodu se novorozenec přikládá na břicho maminky a k prsu. Potřebná vyšetření se provádějí v blízkosti matky na vyhřívaném lůžku. Po vyšetření se miminko vrací opět k matce. U téměř všech poporodních vyšetřeních dítěte může být otec. Porodnice preferuje kojení, a přestože nemá titul Baby friendly hospital, dodržuje 9 z 10 bodů k úspěšnému kojení. Během pobytu na oddělení šestinedělí je novorozenec na pokoji s maminkou, nejčastěji je praktikován nepřetržitý kontakt mezi matkou a dítětem. Na oddělení šestinedělí jsou 2 nadstandardní pokoje jednolůžkové (500 Kč, doprovod 600 Kč), 3 dvoulůžkové a 1 trojlůžkový pokoj. Na všech je k dispozici sprcha, WC, telefon a tyto pokoje jsou navíc vybaveny TV, rádiem, připojením k internetu a je zde možný pobyt partnera. Na památku si můžete za 100 Kč koupit výpis z porodní knihy o hodině narození vašeho dítěte. Po fyziologickém porodu vás propustí již 4. den (pokud je vše v pořádku), na výslovné přání již 3. den.


GYNEKOLOGICKO-PORODNICKÉ ODDĚLENÍ

Rokycanská nemocnice, a. s. Voldušská 750/II, 337 22 Rokycany

Primář: MUDr. Jan Vileta

Vrchní sestra: Věra Pezlarová

Kontakt: www.nemocnice-ro.cz gynekologie@nemocnice-ro.cz

Kurzy předporodní přípravy: 371 762 435

Těhotenské cvičení: 371 762 286

PROČ RODIT PRÁVĚ V ROKYCANECH

„Proč rodit právě u nás? Právě v těchto dnech byly u nás dovybaveny porodní sály novým nábytkem, takže prostředí už je skoro domácí, a to je asi nejpodstatnější rozdíl mezi námi a velkými porodnicemi, kde je značně neosobní prostředí. Také přístup personálu je individuální a snažíme se ürodit‘ co nejvíce přirozeně, bez zbytečných zásahů do průběhu porodu.“

MUDr. Jan Vileta, primář

Více na http://www.maminka.cz/porodnice/detail/220

maminka predplatne
Témata: Časopis Maminka, Děti, Porod, Novorozenec, Rokycany, Celý prostor, Jak, Intimní prostředí, Rok, Zbytečný zásah

Mohlo by vás zajímat
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
To s námi bude už napořád?! Ne, tyhle děti ze svého sourozence vážně radost nemají!
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Čtvrté dítě? Princ William už další nechce, prozradila vévodkyně Kate. Proč?
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů

Horoskopy

Štír Až do konce týdne budete více unavení a rychleji se vyčerpáte, proto vám mohou vzniknout resty. Ani…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Herman, Vsevolod, Pankrác

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné