Maminka.czČasopis Maminka

Jak se rodí v Ústí nad Orlicí

, Časopis Maminka
30. 10. 2009
Jak se rodí v Ústí nad Orlicí
Historie zdejšího gynekologicko-porodnického oddělení spadá až do roku 1949. Významnou je především osobnost dr. Kleisla, který zde působil do roku 1963. Díky němu se gynekologicko-porodnický obor stal nedílnou součástí základních odvětví nemocnice.

Postupem dalších let se na oddělení zavádí nová technika, rozšiřují se porodní sály, budují se nové prostory. V devadesátých letech se pak mění pohled na porod a také přístup k pojetí poskytované péče. Snahou pracovníků je vyjít maminkám maximálně vstříc. V dnešní době patří nemocnice v Ústí nad Orlicí k nejmodernějším v Pardubickém kraji, porodnické oddělení bylo kompletně zrekonstruováno a nově otevřeno v roce 2003.

Před porodem

Ústecká porodnice nabízí svým klientkám širokou škálu předporodních aktivit. Patří k nim například těhotenské cvičení, jehož cílem je udržet nastávající maminku v dobré duševní a tělesné kondici a zároveň zmírnit změny, které těhotenství způsobuje. Cvičení jsou rozdělena do dvou skupin podle délky těhotenství (před a po 32. týdnu) a je bezplatné. Probíhají vždy v pondělí od 15.30 hodin v tělocvičně v areálu nemocnice. Pokud o něj máte zájem, je nutné se předem objednat. Podmínkou je samozřejmě dobrý zdravotní stav. Další možností je také těhotenské plavání. Voda pomáhá ženám k relaxaci pánevního dna, naučí se správně dýchat a zmírní i časté bolesti páteře a kloubů. To vše za doprovodu porodních asistentek. Hradí se pouze vstup do bazénu, který je v tuto dobu vyhrazen jen těhulkám.

Plavání se koná každou středu od 12.30 hodin v krytém bazénu v Ústí nad Orlicí. Potřebujete k němu souhlas gynekologa. Cena je 60 Kč. Počet zájemkyň je neomezený - objednávat se tedy nemusíte. Mají-li budoucí maminky zájem o předporodní kurz, mohou se zúčastnit buď celého cyklu, nebo jen některých jeho částí. Na ně se musejí objednat předem. A co se v kurzech dozvědí? V první části se seznámí s obvyklým průběhem porodu, možnostmi porodních poloh a pomůcek a prohlédnou si porodní sál, pokoje atd. Kurz se koná v úterý od 13 do 15 hodin a provází jím porodní asistentka a porodník. Dále následuje povídání s anesteziologem, který těhotným ženám řekne vše o tlumení porodních bolestí, narkóze apod., následuje zácvik v kříšení miminka (teoreticky i prakticky na modelech). Koná se ve středu od 13 hodin s lékařem anesteziologem a dětským lékařem. Obě části jsou určeny rodičovským párům. Poslední součástí kurzu je povídání si s novorozeneckou sestrou o kojení a péči o dítě. Probíhá ve čtvrtek od 13 do 15 hodin.

Porod

Oddělení nabízí rodičkám tři porodní sály se zcela novým vybavením - s vířivou vanou, žebřinami, míči na uvolnění svalů pánevního dna, porodnickou stoličkou, vakem a polohovacími porodnickými lůžky, která jsou hydraulicky ovládaná. Součástí každého sálu je sprcha a WC. U nekomplikovaných porodů si mohou rodičky vybrat i alternativní vedení porodu. Oddělení je vybaveno nejmodernějšími diagnostickými přístroji, například ultrazvukem s kompletní škálou vyšetřovacích možností, monitory pro sledování stavu plodu i matky během porodu. Pokud mají ženy zájem o farmakologické tlumení bolesti, mohou využít epidurální analgezii. Jde o metodu ověřenou a zároveň nejčastěji používanou.

Z nefarmakologických metod porodnice využívá teplou lázeň, sprchy, relaxační pomůcky, aromaterapii či masáž, kterou provádí personál, a také poslech hudby. K porodu může maminku doprovázet osoba blízká (manžel, příbuzný, dula...). V první době porodní se ženám doporučuje spíše pohyb a změny poloh. Aplikace klystýru a holení nejsou nutné a ženy si o něm mohou rozhodnout samy. Je-li porod fyziologický, mohou si ženy zvolit i jinou než klasickou polohu - v pololeže či polosedě na posteli, také vsedě na porodní stoličce a na porodním vaku.

Po porodu

Po dvou hodinách, které rodička stráví pod dohledem na porodním sále, je přeložena na oddělení šestinedělí, kde si může zvolit mezi standardním a nadstandardním pokojem. Způsob navázání kontaktu mezi maminkou a dítětem po fyziologickém porodu závisí na přání matky. K prsu se miminko přikládá nejpozději do půlhodiny po porodu. Ještě na porodním sále je dítě v náručí maminky označeno identifikačním páskem se jménem a číslem porodu. První ošetření probíhá za asistence tatínka. Porodnice dodržuje všech deset bodů k úspěšnému kojení a má titul Baby Friendly Hospital. Pokoje na oddělení šestinedělek jsou dvoulůžkové s vlastním sociálním zařízením (sprchový kout, WC společné vždy pro dva pokoje). Jsou vybaveny nábytkem na míru a přebalovacím pultem s vaničkou.

Maminky také mohou telefonicky komunikovat se sestrami z porodnického a novorozeneckého oddělení. Zařízení též umožňuje pobyt partnera po celou dobu hospitalizace na nadstandardním pokoji. Tady najdete vlastní sociální zařízení, televizor, lednici, rychlovarnou konvici, mikrovlnnou troubu a rozkládací lůžko pro tatínka. Během pobytu se maminky učí pečovat o miminko. Děti jsou na pokojích ukládány do postýlek vybavených monitorem dechu. Porodnici maminky opouštějí obvykle 4. den (pokud je maminka i dítě v pořádku). Za měsíční poplatek 150 Kč si mohou maminky zapůjčit domů i monitor dechu BABY SENSE. Další službou je nabídka pomoci při kojení po propuštění.
Součástí porodnice je také novorozenecké oddělení, které zajišťuje komplexní péči o novorozence narozené po 35. týdnu.


Orlickoústecká nemocnice, a. s.

 • Gynekologicko-porodnické oddělení
 • Čs. armády 1076, 562 18 Ústí nad Orlicí
 • tel. 465 710 111, e-mail: posta@uo.hospital.cz
 • http://ou-nem.cz
 • Porodnice Primář: MUDr. Dionýz Zakál
 • Vedoucí sestra gynekologického oddělení: Zdeňka Svojanovská
 • Vedoucí sestra porodnického oddělení: Radka Jiřeková

Ceny služeb

 • předporodní kurzy pro nastávající rodiče - 500 Kč
 • cvičení pro těhotné - zdarma
 • plavání pro těhotné - 60 Kč
 • doprovod u porodu - 500 Kč
 • nadstandardní pokoj - 500 Kč/den
 • zapůjčení monitoru dechu - 150 Kč/ měsíčně

Zajímavosti

 • od roku 2008 je ve zdejší nemocnici babybox
 • od roku 2005 má titul Baby Friendly Hospital

Proč rodit u nás?

Protože maminky mají možnost rodit bezpečně, v příjemném prostředí, za asistence vlídného personálu. Máme společný cíl s rodiči, tj. spokojené a zdravé miminko ve šťastné rodině. Primář MUDr. Dionýz Zakál

Více na http://www.maminka.cz/porodnice/detail/508

Témata: Časopis Maminka, Babybox, Rodičovský pár, Porod fyziologický, Úspěšné kojení, Vedoucí sestra, Jak, Svojanov, Společný cíl, ORL, První ošetření, Těhotenské plavání, Ústí nad Orlicí

Mohlo by vás zajímat
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu

Horoskopy

Lev Moc dobře víte, že není všechno zlato, co se třpytí, a proto na sobě stále pilně makáte! Nadřízený je v…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Tibor, Diego

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu