Maminka.czČasopis Maminka

Jak se rodí v Ústí nad Orlicí

Ivana Ašenbrenerová 30.  10.  2009
Jak se rodí v Ústí nad Orlicí
Historie zdejšího gynekologicko-porodnického oddělení spadá až do roku 1949. Významnou je především osobnost dr. Kleisla, který zde působil do roku 1963. Díky němu se gynekologicko-porodnický obor stal nedílnou součástí základních odvětví nemocnice.

Postupem dalších let se na oddělení zavádí nová technika, rozšiřují se porodní sály, budují se nové prostory. V devadesátých letech se pak mění pohled na porod a také přístup k pojetí poskytované péče. Snahou pracovníků je vyjít maminkám maximálně vstříc. V dnešní době patří nemocnice v Ústí nad Orlicí k nejmodernějším v Pardubickém kraji, porodnické oddělení bylo kompletně zrekonstruováno a nově otevřeno v roce 2003.

Před porodem

Ústecká porodnice nabízí svým klientkám širokou škálu předporodních aktivit. Patří k nim například těhotenské cvičení, jehož cílem je udržet nastávající maminku v dobré duševní a tělesné kondici a zároveň zmírnit změny, které těhotenství způsobuje. Cvičení jsou rozdělena do dvou skupin podle délky těhotenství (před a po 32. týdnu) a je bezplatné. Probíhají vždy v pondělí od 15.30 hodin v tělocvičně v areálu nemocnice. Pokud o něj máte zájem, je nutné se předem objednat. Podmínkou je samozřejmě dobrý zdravotní stav. Další možností je také těhotenské plavání. Voda pomáhá ženám k relaxaci pánevního dna, naučí se správně dýchat a zmírní i časté bolesti páteře a kloubů. To vše za doprovodu porodních asistentek. Hradí se pouze vstup do bazénu, který je v tuto dobu vyhrazen jen těhulkám.

Plavání se koná každou středu od 12.30 hodin v krytém bazénu v Ústí nad Orlicí. Potřebujete k němu souhlas gynekologa. Cena je 60 Kč. Počet zájemkyň je neomezený - objednávat se tedy nemusíte. Mají-li budoucí maminky zájem o předporodní kurz, mohou se zúčastnit buď celého cyklu, nebo jen některých jeho částí. Na ně se musejí objednat předem. A co se v kurzech dozvědí? V první části se seznámí s obvyklým průběhem porodu, možnostmi porodních poloh a pomůcek a prohlédnou si porodní sál, pokoje atd. Kurz se koná v úterý od 13 do 15 hodin a provází jím porodní asistentka a porodník. Dále následuje povídání s anesteziologem, který těhotným ženám řekne vše o tlumení porodních bolestí, narkóze apod., následuje zácvik v kříšení miminka (teoreticky i prakticky na modelech). Koná se ve středu od 13 hodin s lékařem anesteziologem a dětským lékařem. Obě části jsou určeny rodičovským párům. Poslední součástí kurzu je povídání si s novorozeneckou sestrou o kojení a péči o dítě. Probíhá ve čtvrtek od 13 do 15 hodin.

Porod

Oddělení nabízí rodičkám tři porodní sály se zcela novým vybavením - s vířivou vanou, žebřinami, míči na uvolnění svalů pánevního dna, porodnickou stoličkou, vakem a polohovacími porodnickými lůžky, která jsou hydraulicky ovládaná. Součástí každého sálu je sprcha a WC. U nekomplikovaných porodů si mohou rodičky vybrat i alternativní vedení porodu. Oddělení je vybaveno nejmodernějšími diagnostickými přístroji, například ultrazvukem s kompletní škálou vyšetřovacích možností, monitory pro sledování stavu plodu i matky během porodu. Pokud mají ženy zájem o farmakologické tlumení bolesti, mohou využít epidurální analgezii. Jde o metodu ověřenou a zároveň nejčastěji používanou.

Z nefarmakologických metod porodnice využívá teplou lázeň, sprchy, relaxační pomůcky, aromaterapii či masáž, kterou provádí personál, a také poslech hudby. K porodu může maminku doprovázet osoba blízká (manžel, příbuzný, dula...). V první době porodní se ženám doporučuje spíše pohyb a změny poloh. Aplikace klystýru a holení nejsou nutné a ženy si o něm mohou rozhodnout samy. Je-li porod fyziologický, mohou si ženy zvolit i jinou než klasickou polohu - v pololeže či polosedě na posteli, také vsedě na porodní stoličce a na porodním vaku.

Po porodu

Po dvou hodinách, které rodička stráví pod dohledem na porodním sále, je přeložena na oddělení šestinedělí, kde si může zvolit mezi standardním a nadstandardním pokojem. Způsob navázání kontaktu mezi maminkou a dítětem po fyziologickém porodu závisí na přání matky. K prsu se miminko přikládá nejpozději do půlhodiny po porodu. Ještě na porodním sále je dítě v náručí maminky označeno identifikačním páskem se jménem a číslem porodu. První ošetření probíhá za asistence tatínka. Porodnice dodržuje všech deset bodů k úspěšnému kojení a má titul Baby Friendly Hospital. Pokoje na oddělení šestinedělek jsou dvoulůžkové s vlastním sociálním zařízením (sprchový kout, WC společné vždy pro dva pokoje). Jsou vybaveny nábytkem na míru a přebalovacím pultem s vaničkou.

Maminky také mohou telefonicky komunikovat se sestrami z porodnického a novorozeneckého oddělení. Zařízení též umožňuje pobyt partnera po celou dobu hospitalizace na nadstandardním pokoji. Tady najdete vlastní sociální zařízení, televizor, lednici, rychlovarnou konvici, mikrovlnnou troubu a rozkládací lůžko pro tatínka. Během pobytu se maminky učí pečovat o miminko. Děti jsou na pokojích ukládány do postýlek vybavených monitorem dechu. Porodnici maminky opouštějí obvykle 4. den (pokud je maminka i dítě v pořádku). Za měsíční poplatek 150 Kč si mohou maminky zapůjčit domů i monitor dechu BABY SENSE. Další službou je nabídka pomoci při kojení po propuštění.
Součástí porodnice je také novorozenecké oddělení, které zajišťuje komplexní péči o novorozence narozené po 35. týdnu.


Orlickoústecká nemocnice, a. s.

 • Gynekologicko-porodnické oddělení
 • Čs. armády 1076, 562 18 Ústí nad Orlicí
 • tel. 465 710 111, e-mail: posta@uo.hospital.cz
 • http://ou-nem.cz
 • Porodnice Primář: MUDr. Dionýz Zakál
 • Vedoucí sestra gynekologického oddělení: Zdeňka Svojanovská
 • Vedoucí sestra porodnického oddělení: Radka Jiřeková

Ceny služeb

 • předporodní kurzy pro nastávající rodiče - 500 Kč
 • cvičení pro těhotné - zdarma
 • plavání pro těhotné - 60 Kč
 • doprovod u porodu - 500 Kč
 • nadstandardní pokoj - 500 Kč/den
 • zapůjčení monitoru dechu - 150 Kč/ měsíčně

Zajímavosti

 • od roku 2008 je ve zdejší nemocnici babybox
 • od roku 2005 má titul Baby Friendly Hospital

Proč rodit u nás?

Protože maminky mají možnost rodit bezpečně, v příjemném prostředí, za asistence vlídného personálu. Máme společný cíl s rodiči, tj. spokojené a zdravé miminko ve šťastné rodině. Primář MUDr. Dionýz Zakál

Více na http://www.maminka.cz/porodnice/detail/508

Témata: Časopis Maminka, Vedoucí sestra, Jak, ORL, Společný cíl, Svojanov, Rodičovský pár, První ošetření, Úspěšné kojení, Ústí nad Orlicí, Těhotenské plavání, Porod fyziologický, Babybox
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Mistryně republiky v parkuru Natálie Roučková: Má tři děti, vlastní módní značku a je malířka. Jak to všechno zvládá?
Formánková Simona
Rozhovor
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Maminka roku 2020: Podívejte se na průběžné pořadí. Které soutěžící vedou?
wall
Maminka roku 2020
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky