Maminka.czNovorozenec

Jak se rodí ve FN Plzeň

Mirka Koníčková 23.  6.  2009
Jak se rodí ve FN Plzeň
Otevření nové Gynekologicko-porodnické kliniky v Lochotíně se Plzeň dočkala v roce 2007 po dlouhých letech plánování. Kromě moderního a příjemného prostředí je její největší výhodou, že jsou tu "pod jednou střechou" jak gynekologie, tak i porodnice a neonatologie.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

PŘED PORODEM

Zbrusu novou porodnici si můžete prohlédnout v rámci předporodních kurzů, které jsou určené ženám přibližně od 30. týdne těhotenství. Máte možnost si vybrat z nabídky dvou variant - buď klasický kurz v délce pěti devadesátiminutových lekcí, nebo jednu dvouhodinovou "maxilekci".

Vedou je zkušené porodní asistentky a budete během nich informováni o průběhu posledního měsíce těhotenství a období před porodem, o tom, jak probíhá samotný porod, o možných komplikacích, které mohou nastat, jak vám může pomoci váš partner, o poporodním období, kojení a základní péči o novorozence. Vše uvidíte na fotografiích nebo na videu a budete si moct prohlédnout i porodní sál a oddělení šestinedělí. Předporodního kurzu se může zúčastnit i váš partner nebo jiná blízká osoba, kterou si vezmete s sebou. Nezapomeňte se ale včas objednat, nejlépe do 22. týdne těhotenství.

NA PORODNÍM SÁLE

K porodu vás může doprovázet kdokoli, koho si s sebou přivedete (příbuzní, přátelé, dula…). Z praktických důvodů to může být ale jen jedna osoba, ostatní mohou počkat ve speciální místnosti v blízkosti porodních pokojů. Personál porodnice je zvyklý pracovat s porodním plánem a akceptuje vaše přání, pokud to neohrozí bezpečný průběh porodu a zdraví vaše i miminka.

Porodní sály jsou samostatnou jednotkou se šesti uzavřenými, barevně různorodými porodními pokoji - každý pokoj je určen jedné rodičce. Součástí jejich vybavení je mimo jiné vana, sprchový masážní box, rehabilitační balony, porodní stoličky pro alternativní polohu v podřepu, dvojlůžko, kde můžete relaxovat v blízkosti svého partnera a můžete se uvolnit například při masáži bederní páteře. Jsou tu i křesla a v každém porodním pokoji jsou také pomůcky potřebné k porodu - nástroje, monitor, neonatologické lůžko pro dítě a veškeré vybavení pro ošetřovatelskou práci. Klystýr a holení tu nejsou aplikovány automaticky, ale jen po domluvě s vámi.

Nástřih hráze se provádí jen v nezbytně nutném případě. Epidurál se poskytuje bezplatně, na základě posouzení vašeho stavu a stavu miminka.

Porod, který probíhá spontánně a bez komplikací, mohou vést porodní asistentky, za průběh porodu je ale zodpovědný lékař. V sousedství porodního sálu je operační sál na císařské řezy. U porodu císařským řezem partner být nemůže, ale čeká před operačním sálem. Čekárna porodního sálu je vybavena dětským koutkem, najdete tu i bufet pro personál, pacientky i návštěvy.

PRVNÍ CHVÍLE S MIMINKEM

Hned po narození je děťátko položeno mamince na bříško. Novorozenci, kteří jsou v pořádku, jsou ošetřeni přímo na porodním sále v blízkosti maminky, dostanou identifikační náramek a jsou uloženi do připraveného speciálního lůžka. S maminkou (popřípadě i s tatínkem) tu pak tráví dvě hodiny, než jsou převezeni na novorozenecké oddělení.

Klinika disponuje jak klasickými, tak nadstandardně vybavenými pokoji pro maminky s novorozenci. U každého pokoje je sociální zařízení, ty standardní jsou 2-3lůžkové, nadstandardní pokoje pak jednolůžkové. Jsou navíc vybaveny televizí, DVD přehrávačem, telefonem a přípojkou na internet. Ubytování na nadstandardním pokoji stojí 500 Kč na den.

Návštěvy na nadstandardních pokojích jsou možné kdykoli do 21 hodin, na standardních pokojích jsou určeny návštěvní hodiny tak, aby bylo zajištěno soukromí spolubydlících na pokoji, po domluvě je výjimečně možné maminku navštívit i mimo návštěvní hodiny.

CO VZÍT S SEBOU?

Porodnice poskytuje základní výbavu pro dítě (kalhotky, plenky, kabátky), při odchodu dostanete dárkový balíček (vzorky kosmetiky, jednorázové pomůcky). S sebou si vezměte základní hygienické potřeby, noční košili, župan, speciální podprsenku na kojení, dokumenty a oblečení pro dítě na cestu domů.


FN PLZEŇ - AREÁL LOCHOTÍN GYNEKOLOGICKO-PORODNICKÁ KLINIKA

Kontakt: alej Svobody 80, 304 60 Plzeň-Lochotín

Sekretariát kliniky: 377 105 430, 377 105 229

Přijímací kancelář: 377 105 238

Přednosta: Doc. MUDr. Zdeněk Rokyta, CSc.

Vrchní sestra: Bc. Věra Houdková

Předporodní kurzy: 377 105 415

ZAJÍMAVOSTI:

  • Porodnice má titul Baby Friendly Hospital.
  • Umožňuje se zde odběr pupečníkové krve.

CENY ZA SLUŽBY:

  • Předporodní kurz: 5 x 90 min. - 650 Kč, 1 x 120 min. - 350 Kč
  • Doprovod na sále: 500 Kč
  • Nadstandardní pokoj: 500 Kč/den

Proč rodit u nás

Plzeňská nemocnice se může pochlubit například unikátním systémem péče o předčasně narozené či nemocné děti v tuzemsku. Naši porodníci mohou ze sálu předat novorozence okénkem přímo na jednotku intenzivní a resuscitační péče, takže může dostat okamžitě potřebnou péči. Tak těsnou návaznost nemají v žádné jiné porodnici v České republice. Po dlouhých přípravách se nám podařila stavba zdravotnického provozu, která je vyprojektována přímo pro potřeby dvou konkrétních pracovišť - gynekologické a porodnické kliniky. Co bych však také rád zdůraznil, je fakt, že plzeňská porodnice se od ostatních odlišuje skutečně nadstandardním vybavením a pohodlím, které poskytuje maminkám a jejich právě narozeným dětem. Doc.

MUDr. Zdeněk Rokyta,CSc., přednosta kliniky

Více na http://www.maminka.cz/porodnice/detail/33

Témata: Děti, Porod, Časopis Maminka, Novorozenec, Blízká osoba, Identifikační náramek, Plž, Unikátní systém, Plzeň, Dárkový balíček, Jak
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Seriál Kukačky láme rekordy. Můžete matka vůbec poznat, že dítě není její? Ptáme se Lilie Khousnoutdinove
Brožová Lenka
Seriál
Když v 66 letech porodila první dítě, stala se nejstarší matkou na světě. Jak Adriana Iliescu (84 let) žije dnes a proč je na dceru hrdá?
Stöckbauerová Vanda
Zajímavosti
Je jí 23, ale vypadá na 8: Uvízla jsem v těle dítěte, říká dívka, která trpí vzácným onemocněním
Mrázková Dita
Životní příběh