Maminka.czNovorozenec

Jak se rodí ve Vyškově

, Časopis Maminka
23. 6. 2009
Jak se rodí ve Vyškově
Gynekologicko-porodnické oddělení zahájilo svou činnost spolu se vznikem nemocnice už v roce 1951. Poskytuje se tu komplexní péče nejen gynekologická, ale i porodnická.

Oddělení tvoří 4 samostatné části - gynekologie, šestinedělí, porodní trakt a minimálně invazivní gynekologická chirurgie. Porodnické oddělení je vybaveno moderní technikou a ročně zde proběhne 600 porodů (70 % za účasti otce). Porodní trakt prošel v roce 2006 náročnou rekonstrukcí.

PŘEDPORODNÍ PÉČE

Budoucí maminky mají ve vyškovské porodnici možnost přihlásit se do kurzu předporodní přípravy, který je rozdělen do 10 lekcí (20 hodin). Vede jej porodní asistentka. Účast je pro těhotné ženy dobrovolná.

Mají-li těhulky zájem, mohou se zúčastnit jednorázového informativního setkání, ve kterém se dozvědí více o porodu. Porodnice pořádá pro těhotné ženy také těhotenské cvičení (jedná se o těhotenskou gymnastiku v tělocvičně) a plavání (1x týdně v aquaparku, po celý rok). Možné jsou i prohlídky porodních sálů a oddělení šestinedělí pro těhotné i jejich doprovod.

PRVNÍ DOBA PORODNÍ

Těhotnou může k porodu doprovázet manžel (partner). Doprovod může zůstat s ženou po celou dobu trvání porodu, tedy od příchodu na porodní sál až po jeho opuštění. Máte naplánováno, že si s sebou přinesete porodní plán? I s nimi je zdejší personál zvyklý zacházet. Místnost, ve které se žena připravuje v první době porodní, je uzpůsobena tak, aby v ní mohla být jen jedna těhotná. Zde tráví i další porodní doby. Rodičkám jsou k dispozici 3 takové místnosti. V první době porodní se ženám doporučuje pohyb a změny poloh.


Zákaz jídla a pití je spíše nutný, holení a klystýr nejsou prováděny automaticky, ženy si o jejich aplikaci rozhodují samy. Epidurální analgezii porodnice bez lékařské indikace nenabízí, na žádost rodičky ji však poskytne.

Z nefarmakologických metod tlumení porodních bolestí mohou rodičky využít teplou lázeň, sprchu, relaxační pomůcky (balon, válečky, masážní porodní postel), poslech hudby, aromaterapii i masáž prováděnou personálem.

DRUHÁ DOBA PORODNÍ

Na druhou dobu porodní zůstává žena v místnosti, kde trávila první dobu porodní. Jedna z těchto místností je zařízena spíše jako klasický sál, dvě připomínají spíše civilní pokoj (je zde vana, křeslo, nábytek). Ve všech rodí vždy jen jedna žena. Je-li porod fyziologický, může si žena zvolit jinou než klasickou polohu vleže, v pololeže či polosedě na posteli, například vsedě na porodní stoličce, v kleku, vestoje, v polodřepu s opěrou, v závěsu, ve dřepu nebo i do vody.

Dvěma nejčastějšími polohami je poloha vleže, pololeže nebo polosedě na posteli bez připevněných nohou a vsedě na porodní stoličce. Fyziologický porod vede obvykle porodní asistentka a lékař. V případě nutnosti zasahuje širší lékařský tým. Celkový přístup personálu je spíše vyčkávací – pozoruje, kontroluje průběh porodu, stav rodičky i dítěte.

PO PORODU

Doprovod smí zůstat s ženou neomezeně dlouho (v případě nadstandardních pokojů), v běžných případech pouze 2 hodiny po porodu, než je novopečená maminka převezena na poporodní pokoj. K prsu se dítě přikládá nejpozději do půlhodiny po porodu, porodnice je držitelem titulu Baby Friendly Hospital.

Po porodu bývá dítě od maminky odděleno na dobu kratší než 30 minut (z důvodu poporodních vyšetření), matka však může být s dítětem nepřetržitě a vyšetření pak probíhají na těle matky. Rooming-in je možný na všech pokojích a je preferován. Na oddělení je 10 jednolůžkových nadstandardních a 5 trojlůžkových pokojů, ve všech nadstandardních pokojích je k dispozici sprcha, WC, telefon, televizor, mikrovlnná trouba, lednice, varná konvice, nábytek a komfortní elektrické lůžko.

Celkem pět pokojů umožňuje nepřetržitý 24hodinový pobyt partnera. Běžně probíhají návštěvy ve vyhrazeném prostoru, v nadstandardních jsou možné kdykoli. Po fyziologickém porodu obyčejně žena odchází domů 4.–5. den, na výslovné přání tak může učinit již 3. den, po očkování dítěte nebo po vzájemné dohodě. Porodnice nabízí novopečeným maminkám i pomoc při kojení po propuštění a na žádost jim může zprostředkovat návštěvu porodní asistentky v domácím prostředí, kterou si rodička musí uhradit.


NEMOCNICE VYŠKOV - Gynekologicko-porodnické oddělení

Purkyňova 36, 682 01 Vyškov

Telefon: 517 315 111

Web: www.nemvy.cz

Primář: MUDr. Josef Eim

Vrchní sestra: Jana Zmidlochová

CENY ZA SLUŽBY:

  • Doprovod rodičky k porodu: 450 Kč
  • Dětský pas - polaroidové foto + otisk nožičky miminka: 150 Kč
  • Nadstandardní pokoj: 500- 900 Kč/den
  • Nepřetržitý pobyt partnera: 100 Kč/den
  • Návštěva porodní asistentky doma: 80 Kč

ZAJÍMAVOSTI:

  • V porodnici se provádějí odběry pupečníkové krve
  • Provádí se zde duplexní vyšetření pupečníku plodu
  • Využívá se zde silikonový zvon
  • Porody ukončené císařským řezem se pohybují pod hranicí 10 %, je kladen důraz na přirozený porod

Více na http://www.maminka.cz/porodnice/detail/122

Maminka Roku 2019
Témata: Děti, Porod, Časopis Maminka, Novorozenec, Jak, Varná konvice, Lékařský tým, Porod fyziologický, Vyškov, Mikrovlnná trouba, Nejčastější poloha, Manžel partner

Mohlo by vás zajímat
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Něžné, dojemné i smutné. Prarodiče se poprvé vidí s vnoučaty
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí

Horoskopy

Střelec Pokud si někdo z vašich blízkých myslí, že budete pracovat i doma, tak to se šeredně mýlí. V tomto…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vendelín, Eunika, Vendelína

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu