Maminka.czNovorozenec

Jak se rodí ve Vyškově

, Časopis Maminka
23. 6. 2009
Jak se rodí ve Vyškově
Gynekologicko-porodnické oddělení zahájilo svou činnost spolu se vznikem nemocnice už v roce 1951. Poskytuje se tu komplexní péče nejen gynekologická, ale i porodnická.

Oddělení tvoří 4 samostatné části - gynekologie, šestinedělí, porodní trakt a minimálně invazivní gynekologická chirurgie. Porodnické oddělení je vybaveno moderní technikou a ročně zde proběhne 600 porodů (70 % za účasti otce). Porodní trakt prošel v roce 2006 náročnou rekonstrukcí.

PŘEDPORODNÍ PÉČE

Budoucí maminky mají ve vyškovské porodnici možnost přihlásit se do kurzu předporodní přípravy, který je rozdělen do 10 lekcí (20 hodin). Vede jej porodní asistentka. Účast je pro těhotné ženy dobrovolná.

Mají-li těhulky zájem, mohou se zúčastnit jednorázového informativního setkání, ve kterém se dozvědí více o porodu. Porodnice pořádá pro těhotné ženy také těhotenské cvičení (jedná se o těhotenskou gymnastiku v tělocvičně) a plavání (1x týdně v aquaparku, po celý rok). Možné jsou i prohlídky porodních sálů a oddělení šestinedělí pro těhotné i jejich doprovod.

PRVNÍ DOBA PORODNÍ

Těhotnou může k porodu doprovázet manžel (partner). Doprovod může zůstat s ženou po celou dobu trvání porodu, tedy od příchodu na porodní sál až po jeho opuštění. Máte naplánováno, že si s sebou přinesete porodní plán? I s nimi je zdejší personál zvyklý zacházet. Místnost, ve které se žena připravuje v první době porodní, je uzpůsobena tak, aby v ní mohla být jen jedna těhotná. Zde tráví i další porodní doby. Rodičkám jsou k dispozici 3 takové místnosti. V první době porodní se ženám doporučuje pohyb a změny poloh.


Zákaz jídla a pití je spíše nutný, holení a klystýr nejsou prováděny automaticky, ženy si o jejich aplikaci rozhodují samy. Epidurální analgezii porodnice bez lékařské indikace nenabízí, na žádost rodičky ji však poskytne.

Z nefarmakologických metod tlumení porodních bolestí mohou rodičky využít teplou lázeň, sprchu, relaxační pomůcky (balon, válečky, masážní porodní postel), poslech hudby, aromaterapii i masáž prováděnou personálem.

DRUHÁ DOBA PORODNÍ

Na druhou dobu porodní zůstává žena v místnosti, kde trávila první dobu porodní. Jedna z těchto místností je zařízena spíše jako klasický sál, dvě připomínají spíše civilní pokoj (je zde vana, křeslo, nábytek). Ve všech rodí vždy jen jedna žena. Je-li porod fyziologický, může si žena zvolit jinou než klasickou polohu vleže, v pololeže či polosedě na posteli, například vsedě na porodní stoličce, v kleku, vestoje, v polodřepu s opěrou, v závěsu, ve dřepu nebo i do vody.

Dvěma nejčastějšími polohami je poloha vleže, pololeže nebo polosedě na posteli bez připevněných nohou a vsedě na porodní stoličce. Fyziologický porod vede obvykle porodní asistentka a lékař. V případě nutnosti zasahuje širší lékařský tým. Celkový přístup personálu je spíše vyčkávací – pozoruje, kontroluje průběh porodu, stav rodičky i dítěte.

PO PORODU

Doprovod smí zůstat s ženou neomezeně dlouho (v případě nadstandardních pokojů), v běžných případech pouze 2 hodiny po porodu, než je novopečená maminka převezena na poporodní pokoj. K prsu se dítě přikládá nejpozději do půlhodiny po porodu, porodnice je držitelem titulu Baby Friendly Hospital.

Po porodu bývá dítě od maminky odděleno na dobu kratší než 30 minut (z důvodu poporodních vyšetření), matka však může být s dítětem nepřetržitě a vyšetření pak probíhají na těle matky. Rooming-in je možný na všech pokojích a je preferován. Na oddělení je 10 jednolůžkových nadstandardních a 5 trojlůžkových pokojů, ve všech nadstandardních pokojích je k dispozici sprcha, WC, telefon, televizor, mikrovlnná trouba, lednice, varná konvice, nábytek a komfortní elektrické lůžko.

Celkem pět pokojů umožňuje nepřetržitý 24hodinový pobyt partnera. Běžně probíhají návštěvy ve vyhrazeném prostoru, v nadstandardních jsou možné kdykoli. Po fyziologickém porodu obyčejně žena odchází domů 4.–5. den, na výslovné přání tak může učinit již 3. den, po očkování dítěte nebo po vzájemné dohodě. Porodnice nabízí novopečeným maminkám i pomoc při kojení po propuštění a na žádost jim může zprostředkovat návštěvu porodní asistentky v domácím prostředí, kterou si rodička musí uhradit.


NEMOCNICE VYŠKOV - Gynekologicko-porodnické oddělení

Purkyňova 36, 682 01 Vyškov

Telefon: 517 315 111

Web: www.nemvy.cz

Primář: MUDr. Josef Eim

Vrchní sestra: Jana Zmidlochová

CENY ZA SLUŽBY:

  • Doprovod rodičky k porodu: 450 Kč
  • Dětský pas - polaroidové foto + otisk nožičky miminka: 150 Kč
  • Nadstandardní pokoj: 500- 900 Kč/den
  • Nepřetržitý pobyt partnera: 100 Kč/den
  • Návštěva porodní asistentky doma: 80 Kč

ZAJÍMAVOSTI:

  • V porodnici se provádějí odběry pupečníkové krve
  • Provádí se zde duplexní vyšetření pupečníku plodu
  • Využívá se zde silikonový zvon
  • Porody ukončené císařským řezem se pohybují pod hranicí 10 %, je kladen důraz na přirozený porod

Více na http://www.maminka.cz/porodnice/detail/122

Témata: Děti, Porod, Novorozenec, Časopis Maminka, Varná konvice, Mikrovlnná trouba, Lékařský tým, Nejčastější poloha, Vyškov, Manžel partner, Porod fyziologický

Mohlo by vás zajímat
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
Rodičovské vychytávky. Co dospělí nevymyslí, aby měli klid od dětí?
Meghan má naše sympatie: Feministka, která hájí klid své rodiny
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Lilia Khousnoutdinová: Synovu placentu jsem pohřbila pod ořech, na dceřině roste lípa
Nejlepší rady, jak se vypořádat s prdíky, od Marie Doležalové
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu
Fanatické matky: moralizují a dávají nevyžádané rady. Jak na ně reagovat?

Horoskopy

Lev Vždycky se spoléháte jen sami na sebe, což je báječné. Opět se vám to vyplatí. V zaměstnání vládne milá…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Leoš, Leo, Alfred

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu