[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Dle názoru odborníků se zdá, že trochu nabubřelé jezuitské přísloví: „Dejte mi dítě, než je mu sedm, a bude mé navždy“ v sobě nese – bohudík, ale i bohužel – velký kus pravdy. A to nejen co se týká výchovy, učení, zvyklostí, ale třeba i přístupu ke světu, k přírodě, k rodičům i k ostatním lidem.
V zajímavé publikaci s příznačným názvem „7 prvních let rozhoduje“ od britského výzkumníka Johna Brierleyho její autor na základě mnohaletých zkušeností a vědeckých pozorování uvádí:
„Roky od narození do puberty jsou rozhodujícím obdobím, kdy schopnost učit se je na nejvyšším stupni pohotovosti… V těchto formativních letech má rozhodující úlohu kvalita prostředí, v němž učení probíhá. Z oněch dvanácti či třinácti let mají zvláštní význam předškolní a první školní roky.“
Je tedy zřejmé, že podnětná, tvořivá, kreativní a laskavá atmosféra v rodině, ve školce i na prvním stupni základní školy je pro každé dítě z pohledu učení velmi důležitá.
Dle doktora Johna Brierleyho bychom však měli pamatovat také na to, že: „Život není ani tak soupeřením inteligence jako zápasem povah.“