Maminka.czDěti

Jak se starat o dětskou pokožku? Pozor na vlhko a přehnanou péči

Prezentace klienta
1. 4. 2019
Jak se starat o dětskou pokožku? Pozor na vlhko a přehnanou péči
Dětská pokožka je mnohonásobně citlivější než ta dospělácká. Proto vyžaduje mimořádně jemné a citlivé zacházení. Zároveň ale platí, že méně je více – přehnaná péče, byť se za ní skrývají ty nejlepší úmysly, může způsobit více škody než užitku.

Mýt, či nemýt?

Touto variací na hamletovskou otázku si láme hlavu mnoho maminek těch nejmenších dětí. Je vhodné miminka denně koupat? Protože přehnaná hygiena může narušit ochrannou bariéru na jemné dětské pokožce, shodují se pediatři na tom, že každodenní kompletní koupel nutná není, bohatě stačí ji děťátku dopřát obden nebo jednou za dva, tři dny. V počátcích lze dětskou hygienu řešit pomocí navlhčené žínky, šetrných čisticích ubrousků a vaty namočené v převařené vodě nebo dětském olejíčku. 

Koupání, které se pro mnohé novopečené rodiče stává příjemným večerním rituálem, musí probíhat v dobře vytopené místnosti, aby se miminko nenachladilo. Teplota vody ve vaničce nebo koupacím kyblíku by se měla pohybovat mezi 36 a 37 °C, aby připomínala přirozenou teplotu lidského těla. Samotná očista může probíhat jen za pomoci čisté vody, která nepodráždí dětskou pokožku, ale na trhu je ale k dostání celá řada šetrných mycích emulzí a koupelí pro ty nejmenší.

V případě dětí ale určitě platí, že méně je více – kosmetika pro novorozence by neměla obsahovat zbytečnou chemii, barviva ani parfémy. To naštěstí většina výrobců dobře ví, pravidla pro výrobu kosmetiky pro nejmenší jsou navíc velice přísná, a tak jsou přípravky pro děti zpravidla zdravotně nezávadné, dermatologicky testované a hypoalergenní. I když je výběr kosmetiky pro děti široký, novopečené maminky si ve skutečnosti vystačí s minimem produktů. Stačí jen nepodlehnout reklamám.

Klepněte pro větší obrázek

Jak se bránit opruzeninám?

Opruzeniny představují nepříjemný dermatologický problém, který se často nevyhne ani dospělým, natož miminkům. Způsobuje je především vlhké prostředí, které vzniká v důsledku nošení plenek, které se třou o jemnou dětskou pokožku a kožní záhyby, čímž dochází k bolestivému podráždění, začervenání a v horším případě i mokvání. Vzniku opruzenin může nahrávat právě i příliš časté mytí, které narušuje ochranný kožní film, ale také teplé počasí, v němž se kůže snáze zapaří.

Jak s opruzeninami alias plenkovou dermatitidou bojovat? Obecně platí, že je dobré pokožku držet co nejvíce v suchu. Jenže to u dětí, které celodenně nosí plenky, není úplně reálné. Pokožka by zkrátka neměla dlouho zůstávat ve vlhkém prostředí, proto je důležité plenky, a to zejména u nejmenších miminek, často měnit a také děťátko důkladně osušit po koupání. Klíčová je také správná velikost plenky – pokud dítěti plena nesedí, zvyšuje se riziko nežádoucího tření o kůži.  

Když už podráždění vznikne, pomůže dětský pudr nebo zásyp i speciální krém či mast na opruzeniny. Tyto produkty, které pořídíte v drogérii či lékárně, pokožku zklidní a šetrně napomáhají jejímu hojení. Při přebalování je třeba kůži důkladně očistit a osušit, a to i ve všech faldících a záhybech. Miminku také prospěje, když si od plenek na chvilku odpočine, proto je vhodné ho během dne nechávat „rozbalené“, aby jeho pokožka mohla dýchat.

Témata: Děti

Mohlo by vás zajímat
Narodila se bez rukou. Lékaři byli pro potrat, rodiče ho odmítli
Něžné, dojemné i smutné. Prarodiče se poprvé vidí s vnoučaty
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?

Horoskopy

Lev Ještě včera jste měli pocit, že všechno nakonec zvládnete, ale dneska máte zcela jiný názor, protože…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Teodor, Theodor, Thea

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu