Maminka.czMaminka v porodnici

VIDEO: Jak se starat o jizvu po císařském řezu?

Tereza Víchová 22.  12.  2022
V rámci projektu Maminka v porodnici jsme navštívili Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem. Ivety Strakové, porodní asistentky z oddělení šestinedělí, jsme se zeptali, jak se mají maminky po císařském řezu starat o jizvu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jak vypadá péče o jizvu po návratu z porodnice? „To sterilní krytí už ženy nemají a je nutná zvýšená hygiena. Takže se musí hodně sprchovat, nemusí se vůbec bát na to sáhnout a hlavně to musí udržovat v suchu, aby to větralo. Nejdůležitější je čisto a sucho,“ říká Iveta Straková.

Mazání jizvy

Mají maminky jizvu mazat? „Mohou, ale ze začátku to moc nedoporučujeme. V prvních dnech vůbec, až třeba po týdnu už by mohly. Ideální jsou třeba takové ty babské rady, nejlepší je třeba sádlo. Doporučuji to víc než nějaké drahé věci. Parfemované rozhodně ne, parfemované zbytečně dráždí,“ vysvětluje Iveta Straková.

Narození miminka v přímém přenosu! Jak probíhá císařský řez, jsme exkluzivně natočili krok za krokem

Viditelnost jizvy

Jak moc je jizva viditelná? „Ze začátku samozřejmě je vidět jizvička, většinou má 5 až 10 centimetrů, ale je to kalhotková jizva, kterou schováte pod kalhotky, že to není normálně vidět. Nebo do plavek. No a potom většinou jizvičky jsou hezké, je vidět, že se o to ty maminky opravdu starají, že tam nevznikne nějaký zánět, potom to totiž opravdu vybledne. To ani moc vidět nejde...“

Jak je to se stehy po císařském řezu? Podívejte se na bonusový rozhovor z Ústí nad Labem.

Císařský řez do vlastních rukou? Přečtěte si názory (ne)známých maminek. Kdo by to vyzkoušel a komu to přijde absurdní?

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Maminka v porodnici, Šestinedělí, Porodnice, Císařský řez, Porodní asistentka, projekt, Nejlepší video, Ústí nad Labem, Iveta Straková, Maminka, Vid, Jizva, BONUS