Maminka.czZuby

Jak se starat o zuby v těhotenství? Pár minut denní péče navíc se vyplatí, říká stomatoložka

Simona Procházková 29.  3.  2022
Nejen hormonální změny, ale také časté zvracení nebo konzumace nadměrného množství cukru a sladkostí se mohou podepsat na zdraví vašich zubů a dásní. Co dělat, pokud i vás v těhotenství postihly problémy s chrupem?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jedno dítě, jeden zub, traduje se. Určitě jste již zaslechla tvrzení, že za vyšší kazivost zubů může miminko, jelikož „bere“ mamince z těla vápník. Věřte ale, že jde jen a pouze o velký mýtus a šikovnou výmluvu, pravda je úplně jinde. Plod si totiž bere vápník z maminčiny stravy, případně z kostí, ale ze zubů ho nijak „krást“ nemůže. 

VIDEO: Testujeme s dětmi: Ionické kartáčky Ionickiss

Cukr, zlo pro zuby a dásně 

Pozor byste si měla dávat zejména na cukr. Bakterie v ústech ho přeměňují na kyselinu, která rozpouští ochrannou vrstvu zubní skloviny. Omezte tedy raději čokoládu, sladké pečivo, ale i limonády a slané pamlsky, ve kterých je cukr schovaný. Opatrná buďte i při konzumaci citrusů a šťáv. Obsahují ovocné kyseliny, jejichž působení může narušit povrch obnažených zubních krčků, které nejsou kryty sklovinou.

Po konzumaci ovoce nebo džusu zuby hned nečistěte, ale počkejte tak dvě hodiny, aby kartáček nepoškodil kyselinami narušený povrch zuboviny. Zubní sklovinu narušuje i ocet, třeba z oblíbených kyselých okurek. „V těhotenství je třeba dbát na kvalitní ústní hygienu. Dá se říct, že co vám tělo odpustilo, když jste nebyla těhotná, jako třeba nepravidelné čištění mezizubních prostor, rychlé vyčištění zubů ráno či večer, vám nyní neodpustí. Hormonální změny v těle jsou potenciálním rizikem vzniku zánětu.

Sebemenší zánět se tedy může jevit jako mnohem větší a závažnější. Nezřídka se ve své ordinaci setkávám s nastávajícími maminkami, které si stěžují na zvýšené krvácení dásní a jejichž dásně jsou zánětlivě změněny. Řešení je ale jednoduché. Dbejte na kvalitní hygienu ráno i večer, používejte denně mezizubní pomůcky, dočišťujte jednosvazkovým kartáčkem. Pár minut denně navíc se vyplatí,“ zdůrazňuje MDDr. Erika Tesaříková, stomatoložka z Dental Office H33.

Jak ovlivňuje strava zdraví zubů a dásní? Mohou některá ošetření v zubní ordinaci v těhotenství škodit? A proč by si těhotné ženy měly dát pozor na bělicí pastu? Přečtěte si celý článek v dubnovém vydání časopisu Maminka. Časopis je k dostání ve všech trafikách a na ikiosek.czrohlik.cz a kosik.cz.

VIDEO: Podívejte se, jak probíhalo focení dubnového čísla s Romanem Vojtkem

Témata: Zdraví, Těhotenství, Časopis Maminka, Tipy a rady v těhotenství, Cukr, Zuby, Péče o zuby, Zub, Star, Tvrzení, Konzumace, Dáseň, Zvracení, Sladkosti, Roman Vojtek, Stomatoložka, Dental Office, Zdraví na Heureka.cz