Maminka.czTěhotenství a porod

Jak se stát sexbombou? Kojte!

9. 5. 2014
Jak se stát sexbombou? Kojte!
O kolik čísel budete muset po porodu kupovat větší podprsenku? A opravdu ji po konci kojení budete muset (k velkému smutku partnera) opět odložit a vrátit se ke své velikosti?

Na to, o kolik se vám během těhotenství a po porodu zvětší prsa, bohužel žádné tabulky neexistují. „Cosi mohou napovědět genetické dispozice, popřípadě předchozí mateřské zkušenosti, nicméně to, zda nastávající maminku přesune nastupující laktace do kategorie B, C, D, E či dokonce F, vám nikdo přesně neřekne,“ vysvětlila laktační poradkyně Jana Tichá.

Zatímco ženy s malými prsy mívají z růstu a pevných tvarů obvykle radost, dámy s velkými ňadry, kterým v těhotenství přidá příroda třeba ještě dvě čísla navíc, bývají nešťastné. Zvláště v případech, kdy svými vnady budí neodbytnou, mnohdy až vlezlou pozornost opačného pohlaví. A aby toho nebylo málo, nejenže jim pánové propalují svršky očima a dámy je šokovaně okukují, ještě je často z té tíhy bolí záda.

Jak to prožívají maminky: 3 ženy, 3 názory

Jana (34 let): "Mám 3 děti a začínala jsem na velikosti 75A. Jenže co dítě, to číslo (a to jsou mezi nimi 2 roky rozestupy)! Nyní, zhruba půl roku po ukončení kojení, mám i přes postupné zmenšení stále velikost 75C! Prsa mám sice méně pevná, ale rozhodně už mám do podprsenky co dát. Vlastně jsem docela spokojená."

Simča (26 let): "Už od základní školy se potýkám s velikostí prsou, které mi v 9 třídě mohla závidět nejedna dospělá žena. Nakonec jsem po střední škole skončila na velikosti 80D. Teď po mém prvním a posledním těhotenství uvažuji o plastice, na velkost se ani neptejte. Během kojení jsem byla vděčná za to, když byla zima a mohla jsem se alespoň trochu schovat do kabátu, protože mi byly strašně nepříjemné ty desítky očí neustále zabodnutých do mého trika. Milé méně obdařené dámy, není nám co závidět!"

Evka (30 let): "Má prsa se mi během těhotenství a kojení ohromně líbila, zvlášť ten chvilkový „model“, který mi na hrudníku narostl druhý den po porodu, když se prsy nalijí. Něco tak pevného jsem vždycky druhým trochu záviděla. Bohužel po roce jsem se musela s tou krásou rozloučit. Pokud se ptáte, jak jsem na tom nyní, tak úplně stejně jako před těhotenstvím. Vlastně jsem čekala, že to bude mnohem horší."

Jak se mění vzhled prsou při laktaci

  • Prsa se pozvolna zvětšují již během těhotenství, některé ženy zaznamenávají růst už v prvních 3 měsících.
  • V prsní tkáni ubývá tuku, který „nahradí“ zvětšující se mléčné žlázy.
  • Bradavky i dvorce nápadně tmavnou, z růžové se stává hnědá.
  • Kůží mohou více prosvítat modravé žilky.
  • Už okolo 5. měsíce těhotenství lze z prsou odstříkat tekutinu.
  • Při velmi rychlém růstu nebo genetických dispozicích se mohou na prsou vytvořit strie.
  • 2 až 3 den po porodu dochází k tzv. nalití prsou, prsa jsou přechodně viditelně zvětšená, plná a velmi pevná. Mohou však být i velmi citlivá a bolestivá, tento stav ustupuje s plným rozvinutím laktace.

Někdy půl čísla, někdy tři

„Zatímco o tvaru a velikosti prsu před těhotenstvím rozhoduje do značné míry tuková tkáň a částečně i svalstvo, v době těhotenství a laktace přebírá žezlo složitá mléčná žláza,“ upozornila Tichá. O tom, jak budou vaše prsa během laktace vypadat, rozhoduje tedy to, kolik tuku ubude a jak moc se rozvine složitý systém mléčné žlázy. V opačném pořadí proces probíhá při ukončování kojení; prsní žlázy se zmenšují, ale zároveň se opět pomalu ukládá kýžená, a v této části těla žádoucí výplň – tuk. Okolní svalstvo bohužel pěknému tvaru pomáhá mnohem méně.

Zatímco u některých žen zůstávají prsa po ukončení kojení stále o něco větší, než před těhotenstvím, jsou případy, kdy se žláza zmenší a tuku se uloží méně. Výsledkem jsou logicky ňadra o něco menší, než před těhotenstvím. Sice to není vždy pravidlem, ale daní za tu nejideálnější výživu miminka je i částečná ztráta pevnosti a tvaru.

Jediné, co v tomto směru můžete pro svá přechodně se dmoucí ňadra udělat, je – nosit kvalitní a skvěle padnoucí podprsenku (v případě potřeby i v noci), nalitá prsa nepřetěžovat (např. cvičení s opakovanými doskoky) a od počátku těhotenství mazat prsa vhodnými krémy.

Témata: Sex, Mléčná žláza, Dospělá žena, Prsní tkáň, Poslední těhotenství, Malý prs, Tuková tkáň

Mohlo by vás zajímat
Ester Geislerová: Seznamka? Použila jsem fotku s těhotenským břichem a čekala!
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
Nikol Štíbrová to schytala od matek! Vyčetly jí, že syn patlá po výloze
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho
Jsem jediná, kdo dnes na mateřské nepracuje?! Tlaky okolí jsou velké
Chci už konečně dítě! Ale partner má pořád důvody, proč ještě počkat
Do postele a spát! Naučte děti usínat samotné a bez pláče. Jak na to?
Fanatické matky: moralizují a dávají nevyžádané rady. Jak na ně reagovat?

Horoskopy

Kozoroh Čtvrtek je pro vás úspěšným dnem a vhodným k upevňovaní vztahů všeho druhu. S šéfem byste mohli najít…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Jana, Vanesa, Vanessa

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu