Maminka.czZdraví

Jak se testují spermie

5. 10. 2015
Jak se testují spermie
Metody asistované reprodukce využívá čím dál tím víc párů toužících po rodičovství. Velká většina z nich během terapie využívá i techniky, které umožní selekci spermií s cílem vybrat k oplodnění pouze tu nejlepší.

Metod je více, vyšetření spermie pod mikroskopem nebo třeba selekce spermií pomocí gelu, který k sobě spermie „vábí“ na látku hyaluronan. Tato metoda se nazývá PICSI a vychází z přirozeného chování zralé spermie, která se chce navázat na vajíčko. Možné je však spermii otestovat i laserem a magnetickým polem.

Švihnutí do ocásku

Laserové paprsky se využívají v mnoha odvětvích medicíny, a není tak divu, že své uplatnění našly i v reprodukční medicíně. Pokud se běžně laser používá k odstranění, k odpaření či zahřátí tkání, v asistované reprodukci se laser využívá k testování hybnosti a životaschopnosti spermií. „V tomto případě jde o bezkontaktní diodový laser, který pracuje s nízkou energií, aby nedošlo k poškození spermií,“ říká úvodem RNDr. Beáta Kaľatová, embryolog z Prague Fertility Centre, Kliniky pro léčbu neplodnosti a zachování plodnosti.

Laserem asistovaná selekce nemotilních (nepohyblivých) spermií (Laser-Assisted Immotile Sperm Selection, zkratka LAISS) je metoda, která je založená na jednoduchém principu. „Spermie z čerstvě odevzdaného spermatu, které je laboratorně pročištěné, případně ze vzorku zamraženého spermatu, jsou vystaveny laserovému impulsu o vlnové délce 1,48 µm, jenž je cílen na špičku jejich ocásku. Pokud výstřel laseru zasáhne mrtvou spermii, nedojde k žádné reakci, pokud zasáhne spermii živou, ocásek spermie se následkem narušení povrchové membrány stočí,“ popisuje Beáta Kaľatová.

Stočí se, tak žije!

Stočení ocásku je znak životaschopnosti dané spermie, selekcí pomocí laseru je tak možné k oplodnění vybrat a použít živou spermii s jasnou známkou hybnosti. „Metoda se doporučuje v případě, když muž podstupuje chirurgické odebrání spermií. Právě v těchto případech jsou ve vzorcích časté nálezy nepohyblivých spermií, u kterých vizuálním vyšetřením pod optikou není možné zjistit, zda jsou živé, či nikoli. Rovněž je vhodné LAISS použít u mužů s kompletně nemotilním spermiogramem,“ doplňuje embryoložka.

VELKÝ PŘEHLED: Kolik stojí léčba neplodnosti. IVF není levný špás

Vychytané magnetem

Další metoda, která vypadá skoro jak ze scifi filmu, je Magnetic-Activated Cell Sorting systém (MACS), v tomto případě jsou spermie vybírány pomocí magnetických nanočástic. „K tomu, aby došlo k oplození vajíčka spermií a k vývoji embrya, je nutné, aby byla spermie proniknuvší do vajíčka zdravá, neporušená a měla odpovídající DNA. Ovšem některé spermie mají DNA poškozenou.

„K poškození může dojít několika způsoby, během skládání DNA do hlavičky spermie, působením zevních vlivů, věkem muže a podobně. Většina zlomů DNA vzniká během programové smrti spermie, které se odborně říká apoptóza,“ popisuje MUDr. Kateřina Veselá,Ph.D., ředitelka Sanatoria Repromeda.

V praxi to znamená, že pokud je takto poškozená spermie použita k oplodnění, tak buď vůbec nedojde ke vzniku embrya, nebo pokud se tak stane, tak v prvních dnech, v době, kdy do procesu vývoje začne zasahovat DNA, dojde k zastavení vývoje embrya a k jeho zániku. „U spermií poškozených apoptózou dochází k pronikání látky zvané fosfatidylserin na povrch, což má zásadní význam. Tato látka totiž nese záporný náboj, a to umožní, aby došlo k navázání takto poškozených spermií na magnetické nanočástice,“ dodává MUDr. Veselá.

Poté co se tak stane, je sperma prohnáno přes separační kolonu. „V tomto okamžiku dochází k selekci poškozených spermií. A to umožní právě navázané magnetické nanočástice, které se na koloně naváží na opačně nabitý magnetický pól. Spermie, které kolonou projdou tak nemají poškozenou DNA a nejsou naprogramované na buněčnou smrt,“ popisuje lékařka.

Metoda je vhodná pro páry, kde je problém na straně muže a to při neplodnosti s nespecifickou poruchou, u mužů se nedostatečnou kvalitou spermatu, při zjištěné poruše DNA ve spermiích, případně u párů, kde opakovaně došlo k zastavení vývoje embryí.

Témata: Zdraví, Než otěhotníte, Neplodnost a IVF, Spermie, Zevní vliv, Léčba neplodnosti, Repromeda, Test, Zahřátí, Kateřina Veselá, Jak, Activa

Mohlo by vás zajímat
VIDEO: Tohle těhotenství bylo největší překvapení mého života, říká herečka Petra Hřebíčková
Zakázané otázky: Na tohle se rozhodně neptejte žen po porodu
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!

Horoskopy

Kozoroh Pijte převařenou vodu s mátou. Díky převaření nebudete mít nepříjemné pocity v žaludku a zlepšíte si…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zbyněk, Zbyhněv, Drahoš

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné