[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Možného nástřihu hráze se při porodu obávají zejména prvorodičky nebo ženy, které mají předchozí špatnou zkušenost s jejím natržením. Pamatuji si na své první těhotenství a hrůzu, že by mě nastřihli – což se opravdu vyplnilo.
Nicméně ve finále jsem to ani nezaznamenala a myslím, že k nástřihu lékaři přistoupili až ve chvíli, kdy to bylo nezbytně nutné. Kdyby mě následně nešili a lékařka nevtipkovala směrem k mému manželovi, „jak že mě má zašít“, tak bych to snad ani neregistrovala. Samozřejmě rozdíl oproti dalším třem porodům bez nástřihu byl značný, co se rekonvalescence týká.
Bylo by to jiné, kdybych tehdy hráz na porod předem připravovala? Kateřina Plzáková, lektorka předporodních kurzů a spoluzakladatelka projektu Porod je krásný (porodjekrasny.cz), zastává názor zkušených porodních asistentek, že v podstatě není potřeba předem hráz na porod připravovat. Ovšem pod podmínkou, že při porodu je respektováno tempo ženy a miminka pro rozvinutí hráze a jsou nabídnuty podmínky pro jemné a laskavé vydýchávání miminka porodními cestami, ve vhodně zvolené pozici bez zbytečného urychlování.
„Na druhou stranu si myslíme, že je dobré ženám předat dostatek informací o tom, co pomáhá samotné prevenci natržení tak, aby se potom samy mohly rozhodnout, zda svou hráz na porod chtějí připravovat. Nejdříve doporučujeme, aby si žena sama svou hráz osahala a zkusila posoudit, zda cítí, že má tkáň tendenci být spíše pružnější, nebo pevnější. Pokud je tužší, tak doporučuji zkusit jednu z následujících variant prevence natržení či podpory hráze pro porod,“ říká Kateřina Plzáková.
Přihlaste sea zdarma dočtětetento článek
V pokračování článku také najdete
Jak na masáž hráze?
Pomůže sex a hluboké dřepy?
Jaké jíst potraviny?
Od kdy zkoušet bylinnou napářku?