Maminka.czPorod

Natržení u porodu: Jak se mu vyhnout, poradí lektorka předporodních kurzů

Markéta Novák Matějková 14.  3.  2024
Otázka, kterou si pokládají těhotné, které se s blížícím se termínem porodu obávají nepřiměřeného poranění nebo nutnosti nástřihu. Co si o přípravě hráze na porod myslí odborníci?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Možného nástřihu hráze se při porodu obávají zejména prvorodičky nebo ženy, které mají předchozí špatnou zkušenost s jejím natržením. Pamatuji si na své první těhotenství a hrůzu, že by mě nastřihli – což se opravdu vyplnilo.

Nicméně ve finále jsem to ani nezaznamenala a myslím, že k nástřihu lékaři přistoupili až ve chvíli, kdy to bylo nezbytně nutné. Kdyby mě následně nešili a lékařka nevtipkovala směrem k mému manželovi, „jak že mě má zašít“, tak bych to snad ani neregistrovala. Samozřejmě rozdíl oproti dalším třem porodům bez nástřihu byl značný, co se rekonvalescence týká.

VIDEO: Podcast Maminka: Jak si vybrat porodnici?

Rozvinutí hráze

Bylo by to jiné, kdybych tehdy hráz na porod předem připravovala? Kateřina Plzáková, lektorka předporodních kurzů a spoluzakladatelka projektu Porod je krásný (porodjekrasny.cz), zastává názor zkušených porodních asistentek, že v podstatě není potřeba předem hráz na porod připravovat. Ovšem pod podmínkou, že při porodu je respektováno tempo ženy a miminka pro rozvinutí hráze a jsou nabídnuty podmínky pro jemné a laskavé vydýchávání miminka porodními cestami, ve vhodně zvolené pozici bez zbytečného urychlování.

„Na druhou stranu si myslíme, že je dobré ženám předat dostatek informací o tom, co pomáhá samotné prevenci natržení tak, aby se potom samy mohly rozhodnout, zda svou hráz na porod chtějí připravovat. Nejdříve doporučujeme, aby si žena sama svou hráz osahala a zkusila posoudit, zda cítí, že má tkáň tendenci být spíše pružnější, nebo pevnější. Pokud je tužší, tak doporučuji zkusit jednu z následujících variant prevence natržení či podpory hráze pro porod,“ říká Kateřina Plzáková.

Příprava hráze na porod: Maliník, lněné semínko, masáž a sex

Přihlaste se
a zdarma dočtěte
tento článek

 

 

V pokračování článku také najdete

Jak na masáž hráze?

Pomůže sex a hluboké dřepy?

Jaké jíst potraviny?

Od kdy zkoušet bylinnou napářku?

Témata: Těhotenství, Porod, Praktické rady, Tipy a rady porod, Porodní asistentka, Ela, orgasmický porod, Hráz, Natržení, Lektorka, Masáž, Předporodní kurs, Kateřina Plzáková