[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Pamatuju si na první dojmy, které jsem si vyměnila po narození dcery s naší šéfredaktorkou Alicí. Rodila, tuším, o pět dní dřív než já a obě jsme v poporodním blues uvízly až po krk. Jedna z nás nevydržela doma, cítila se tam jako v kleci a celé dny korzovala s kočárkem jen proto, aby vjemy z okolí rozptýlily ty divné pocity smutku, propady nálady, sklony k pláči a podivné rozčarování. Já zase nedokázala několik dní vyjít ven. Neuměla jsem se sžít se vším tím novým, co přišlo, cítila jsem se bezradná, nemožná, nemateřská. Sahala jsem po psaní už asi pět dní po porodu, protože jsem bytostně potřebovala vědět, že aspoň něco umím, že mi aspoň něco jde. Své dítě jsem milovala, ale byla jsem zmatená a smutná. Pořád jsem čekala to štěstí, co mělo přijít. Všechno prohlubovalo nevyspání, únava, pocit, že jsem přišla o své soukromí.
…co nejčastější kontakt s miminkem, ideálně kůže na kůži. …kojení, kdykoli si malé řekne. …nošení, spolubytí, jak to jen jde. …přijměte fakt, že vás hormonální výkyvy přivedly až k nespavosti. Stalo se to proto, abyste se přeladila a přijala spánkový cyklus miminka, proto i vy odpočívejte, když malé spí. Většinou to bývají tříhodinové spánkové cykly, které jsou pro vývoj dětského mozku přirozené a které mohou ulevit i vám.
Vůbec jsem mu totiž nebyla otevřená. Čekala jsem, že porodím, ale mé dny poplynou vlastně stejně. Nebyla jsem nastavená na sžívání, které prostě přišlo až časem, protože mateřská láska i to štěstí naštěstí vždycky přijdou. Jen to, myslím, nemusí tak nutně bolet a proběhnout ve spojení s tím nepopulárním porodním blues. Ale o tom už vám řekne víc v našem rozhovoru psychoterapeutka a klinická psycholožka Mgr. Michaela Mrowetz, která se ve své praxi i workshopech věnuje podpoře láskyplných vazeb v rodinách.
Rozhovor najdete na další straně...