Maminka.czPorod

Jak se vyhnout poporodnímu blues? Naladit se na potřeby děťátka ještě před narozením

, Časopis Maminka
18. 10. 2016
Jak se vyhnout poporodnímu blues? Naladit se na potřeby děťátka ještě před narozením
Nenálada, bezdůvodný pláč i zvláštní posmutnění. I když si narození miminka spojujeme s „automatickou“ radostí a pocity nebetyčného štěstí, velká spousta z nás něco takového hned po porodu neprožije. Takzvané poporodní blues totiž potká spoustu čerstvých maminek a zamotá hlavu jim i jejich okolí. Proč se dějí a dá se s tím něco dělat?

Pamatuju si na první dojmy, které jsem si vyměnila po narození dcery s naší šéfredaktorkou Alicí. Rodila, tuším, o pět dní dřív než já a obě jsme v poporodním blues uvízly až po krk. Jedna z nás nevydržela doma, cítila se tam jako v kleci a celé dny korzovala s kočárkem jen proto, aby vjemy z okolí rozptýlily ty divné pocity smutku, propady nálady, sklony k pláči a podivné rozčarování.

Já zase nedokázala několik dní vyjít ven. Neuměla jsem se sžít se vším tím novým, co přišlo, cítila jsem se bezradná, nemožná, nemateřská. Sahala jsem po psaní už asi pět dní po porodu, protože jsem bytostně potřebovala vědět, že aspoň něco umím, že mi aspoň něco jde. Své dítě jsem milovala, ale byla jsem zmatená a smutná. Pořád jsem čekala to štěstí, co mělo přijít. Všechno prohlubovalo nevyspání, únava, pocit, že jsem přišla o své soukromí.

Poporodní blues: 10 tipů, jak se v šestinedělí nezbláznit

Mluvit se na mě moc nesmělo. Jediný, koho jsem snesla vedle sebe, byl můj partner, po pár dnech i má máma. Ale i tak jsem se v tom topila. Kdo ví, jestli v poporodním blues, nebo jeho náročnější variantě, tedy poporodní depresi, protože do toho jsme se v šestinedělí i stěhovali a bylo toho prostě moc… Tak jako tak si až dneska, zpětně, po třech letech uvědomuji, proč se to všechno dělo, proč jsem si začátek mateřství spíše protrpěla.

Proti poporodnímu blues si „naordinujte“

…co nejčastější kontakt s miminkem, ideálně kůže na kůži.
…kojení, kdykoli si malé řekne.
…nošení, spolubytí, jak to jen jde.
…přijměte fakt, že vás hormonální výkyvy přivedly až k nespavosti. Stalo se to proto, abyste se přeladila a přijala spánkový cyklus miminka, proto i vy odpočívejte, když malé spí. Většinou to bývají tříhodinové spánkové cykly, které jsou pro vývoj dětského mozku přirozené a které mohou ulevit i vám.

Vůbec jsem mu totiž nebyla otevřená. Čekala jsem, že porodím, ale mé dny poplynou vlastně stejně. Nebyla jsem nastavená na sžívání, které prostě přišlo až časem, protože mateřská láska i to štěstí naštěstí vždycky přijdou. Jen to, myslím, nemusí tak nutně bolet a proběhnout ve spojení s tím nepopulárním porodním blues. Ale o tom už vám řekne víc v našem rozhovoru psychoterapeutka a klinická psycholožka  Mgr. Michaela Mrowetz, která se ve své praxi i workshopech věnuje podpoře láskyplných vazeb v rodinách.

Rozhovor najdete na další straně...
 

Témata: Porod, Šestinedělí, Časopis Maminka, Od těhotenství k porodu, PMS, Složitá situace, Atmosféra, Poporodní deprese, Poporodní blues, Klinická psycholožka, Matčino tělo, Hormonální výkyv, Narození, Nal, Blue, Novorozené děťátko, Michaela Mrowetz, Běžný den, Vnější svět, Spánkový cyklus, Plačtivost, Psychický problém, Kaštan

Mohlo by vás zajímat
Žila s psychopatem a násilníkem. Víra jí však bránila v rozvodu
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová
Do postele a spát! Naučte děti usínat samotné a bez pláče. Jak na to?
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu
Růstový spurt: období nenasytného kojence vás potká několikrát
Mateřská? Navenek se flinkáme, ale potají měníme svět, píše Marie Doležalová
Chci, aby dcera žila pravdivě a měla ráda lidi, říká senátor Marek Hilšer
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají

Horoskopy

Štír V případě, že se chcete vyhnout rodinným hádkám a řešením věcí v domácnosti, utečte s dětmi někam do…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Květuše, Zbyšek, Lydia

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu