Maminka.czKojenec

Jak se vyrovnat s mateřským selháním

17. 2. 2016
Jak se vyrovnat s mateřským selháním
Určité procento úplně normálních, milujících maminek přiznává, že se svým miminkem ve vypjaté situaci někdy například zatřáslo. Tyto maminky se za to stydí a nerady o tom mluví. Také jste někdy podobným způsobem selhaly?

„Přestaň už konečně řvát, nebo se zblázním!“ vykřikla zoufale vyčerpaná Zdena a dvakrát s tříměsíčním Františkem zatřásla. Poté ho položila nahněvaně do postýlky, práskla dveřmi a odešla do kuchyně. V kuchyni se zhroutila do židle a začala plakat – vyčerpáním, zoufalstvím, bezradností a studem.

Poslední týdny jejího života byly naprosto vyčerpávající, František je totiž od narození nespavec. V noci se budí snad každé dvě hodiny, ve dne spí v kuse maximálně dvacet minut. Když je bdělý, tak vyžaduje kojení, nebo pláče (Zdena by řekla, že spíše řve).

Rodinou nepohodu umocňuje také starší syn Zdeny, který se s novým členem rodiny nemůže vyrovnat a snaží se na sebe strhnout jakýmkoliv způsobem (obvykle nevhodným) pozornost. Zatímco on odchází s tátou do školky, mimino je celý den doma s mámou – taková křivda!

Příchod druhého děťátka do rodiny zkrátka vyčerpává všechny její členy; děti jsou nespokojené, rodiče unavení a vlivem únavy a stresu neustále na válečné stezce. Není divu, že Zdeně „ruply nervy“. Zatímco po incidentu plakala v kuchyni, František křičel v postýlce.

„V kuchyni jsem vydržela asi 2 minuty, prásknutím dveří se vztek změnil v zoufalství a zalil mě strašný pocit studu. Co jsem to proboha za matku? Naštvat se na bezbranné miminko…“ vypráví Zdena, která si umínila, že už se jí nic podobného nikdy nestane. Celé Zdenino nešťastné selhání skončilo poněkud neobvykle. Zdena si s Františkem vlezla pod peřinu, láskyplně ho přitulila a vyčerpáním oba usnuli.

Spali snad dvě hodiny, tak dlouho František přes den nikdy nespal! A ostatně ani Zdena. „Už žádné šílení kolem uklízení, vaření a žehlení! Prostě si s Frantíkem pravidelně lehnu a odpočinu si, drobečky na koberci mi neutečou a k večeři je dobrý i chleba s pomazánkou!“ slíbila si Zdena.

Už toho všeho bylo dost!

Prudké třesení s miminkem je samozřejmě velice nebezpečné a v žádném případě by k němu nemělo docházet! Stejně jako k jiným podobným věcem, které by teoreticky mohly hraničit s týráním dítěte! Nicméně v případě Zdeny pochopitelně nešlo o týrání, ale o jednorázové selhání, naštěstí bez následků.

Zdena je úplně normální milující maminka, které jednoduše selhaly nervy. Uznávaný pediatr a autor několika úžasných knih o rodičovství Harvey Karp říká: „Zvuk dětského pláče také spouští jakýsi poplašný reflex v nervové soustavě, takže se vám zrychlí pulz, naskáče vám husí kůže a máte nutkavou potřebu ho utišit. Když jste navíc unavení, v depresi, ve finanční nouzi, probíhají u vás hormonální změny nebo rodinná krize, nebo když vás někdo zneužíval, může vám takový pláč připadat nesnesitelný.“. Je zřejmé, že u vyčerpané maminky Zdeny se spojilo několik rizikových faktorů.

Tenká linka mezi selháním a týráním

Pediatr Karp v těchto souvislostech upozorňuje na skutečnost, jak snadno lze v takových případech sklouznout k jednání hraničícím s týráním: „Pokud se všechny uvedené stresující faktory spojí, může se i jinak milující rodič velmi rychle dostat do propasti týraní dětí.“. Naštěstí Zdena přijala své selhání jako hozenou rukavici a rozhodla se, že bude s Františkem pravidelně odpočívat a domluví se s manželem na některých opatřeních, která by rodině mohla pomoci.

Rady, jak své selhání zvládnout

  • Prvořadé je, aby se rodiče přestali snažit o to, být ve všem perfektní. Jen spokojení rodiče, budou mít spokojené děti! Je lepší mít v domě nepořádek a třeba i neuvařeno, než být vyčerpaná a stejně nespokojená.  
  • Nejde-li v daném případě o akutní únavu těla, ale spíše o psychické vyčerpání, kdy je takřka nemožné zvládat nahromaděný stres, je praktické se naučit vypustit energii bezpečnějším způsobem (ostatně to se hodí vždy!). „Dejte se do nějaké fyzické aktivity, při které se vybijete.“ radí Karp. Nebudete-li mít čas a podmínky na to, jít si kupříkladu zaběhat (přesněji se vyběhat), tak si alespoň pořádně bouchněte do matrace či zakřičte do polštáře.
  • Jste na pokraji sil? Popovídejte si o tom s někým, nedržte to v sobě! Nemáte-li chápavého partnera, kamarádku či maminku, zavolejte klidně na linku důvěry.
Témata: Zdraví, Děti, Novorozenec, Kojenec, Chování a vztahy, Nespavec, František, Husí kůže, Milující rodič, Frantík, Jak, Uznávaný pediatr, Psychické vyčerpání, Třesení, Bezbranné miminko, Máť, Nový člen

Mohlo by vás zajímat
Tahle sexy plus size modelka Hilda vás pobaví. A třeba se i poznáte
Děkujeme všem profesím v první linii! Google zveřejnil originální poděkování
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Hrnkový beránek: Paráda hotová za pár minut! Tady je video recept
Má to smysl! Buďte doma, noste roušky, vyhýbejte se prarodičům. Proč?
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Zveřejňuje fotky dcery na sítích, ale neukáže ji! Jak to dělá?
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny

Horoskopy

Lev Do práce chodíte s úsměvem na tváři, až vás ani kolegové nepoznávají. Na co sáhnete, to se podaří!…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Tamara, Kevin, Lešek

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné